Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Když se spojí stres a nízký plat, máte na depresi pořádně zaděláno.

10 povolání, kde vás nejspíš potká deprese

Učitelka
zdroj: Thinkstockphotos Učitelka
aktualizováno 28.09.2016, 00:13 | 28.09.2016, 00:13 | doma.cz/kat

Když se spojí stres a nízký plat, máte na depresi pořádně zaděláno.

Nejšťastnější lidé jsou tací, kteří dělají svou práci s nadšením, jsou za ni dobře ohodnoceni a společnosti si jich váží. Ne vždy ale dojde ke splnění všech tří těchto aspektů.

 

Pak přichází vyhoření, deprese, sklon k alkoholismu, sebevraždám, neuspořádanému rodinnému životu. Americký Ústav národního zdraví přinesl seznam 10 povolání, kde jsou lidé nejvíce ohroženi rizikem deprese, uvedl server health.com.

 

„Povolání, kde je stres denním chlebíčkem, je častou příčinou deprese,“ říká lékařka Deborah Leggeová.

 

Zdravotní sestry


Povolání zdravotní sestry je velice psychicky i fyzicky náročné. Je ho těžké skloubit s rodinným životem a není dobře finančně ohodnoceno. Větší stres zažívají sestry na jednotkách intenzivní péče, nebo naopak depresivněji se cítí ty, které pečují o nevyléčitelně nemocné či staré lidi.

 

Obsluha v restauracích


Číšníci a servírky se celý den naběhají, pracují v zakouřeném a hlučném prostředí, musí se pořád usmívat, je kladen důraz na to, aby dobře a mladě vypadali. Když není jídlo v pořádku, zákazníci si srdce vylijí u nich.

 

Sociální pracovníci

 

Během své praxe se setkávají s lidmi, kteří žijí v neutěšených podmínkách. Musí řešit jejich složité životní situace, které se často týkají i malých dětí nebo postižených lidí. Jde opět o nedostatečně ohodnocené zaměstnání.

 

 

Lékaři

 

Když udělají krok vedle, projeví se to okamžitě, možná i s fatálními důsledky. Často se pohybují na hraně mezi životem a smrtí. Musí sloužit až na dno psychických a fyzických sil, když to situace vyžaduje. Původně chtěli možná zahránit celý svět, postupem času zjistili, že to není možné a že medicína má stále svá bílá místa.

 

 

Umělci


Lidé v kreativních profesích jsou už od podstaty citově labilnější. Podléhají náladám, zároveň žijí v nepravidelném režimu. Často osobě pochybují, protože úroveň jejich dovednosti není často komerčně ohodnotitelná.

 

Učitelé


Učitel je dennodenně podroben krtice ze strany dvaceti až třiceti členných skupin žáků a studentů. Nejstresovější je pozice učitele, dětí v pubertálním věku, svá negativně má i vyučování hodně malých dětí. Finanční ohodnocení není žádná sláva.

 

 

 

Sekretářky


Záleží samozřejmě na tom, jak je asistentské místo exponované. Většinou bývá stále obsazeno ženou, ta nemá příliš možností dále kariérní růst, nanejvýš přejít k „většímu“ šéfovi. Asistentka bývá nárazníkem mezi naštvaným nadřízeným a jeho rozzuřenými podřízenými, případně šéfem a jeho rodinou. Musí myslet za dvě hlavy. Když zapomene něco důležitého z šéfova diáře, může se položit i celá firma. Společnost se na sekretářky dívá mnohdy skrz prsty – jako sexuální výpomoc, případně okrasu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Meditujte jako Beatles, vyhnete se infarktu!

Přehled letních zažívacích potíží: jak se jich vyvarovat

 

Opraváři


Jak by vám bylo, kdyby vás ostatní volali jen v případě, že něco nefunguje? Ti, kteří pracují v pohotovostní službě a musí být k mání třeba v noci a řeší vodovodní havárii nebo havárii plynu jsou nárazově vystaveni obrovskému stresu.

 

Účetní


Stačí přehlédnout se o jednu obyčejnou nulu nebo desetinnou čárku a je vymalováno. Případně jsou vystavováni tlaku na to, aby se účetnictví firmy všelijak přizpůsobovalo stávající ekonomické situaci firmy.

 

Obchodníci


Nikdy neví, kolik toho prodají, jaká bude marže, musí být milí k zákazníkům, řešit kvalitu zboží. Často musí cestovat a vyjednávat.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Anonim 20:26 04.11.2016
Blbe jsem se vyjadril, myslin, ze jsou povolani ktera jsou mnohem depresivnejsi nez ktera jsou zde uvedena
Anonim 20:23 04.11.2016
A co takhle policista nebo hasic, nebo takova zapisovatelka u soudu na trestnim oddeleni? Ani si nedokazete predstavit jak psychycky narocne to je a bohuzel za jake penize a o to je to stresovejsi (depresivnejsi)... a myslim si ze je mnohem vice stresovejsich povolani nez je zde uvedeno...