Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Hemoroidy patří mezi témata, o kterých se lidé stydí mluvit, a to dokonce i před lékařem. Co musíte vědět, abyste se dokázali správně léčit sami a kdy už je nutné jít navzdory trapným pocitům k lékaři?

10 věcí o hemoroidech, na které jste se styděli zeptat!

HEMOROIDY - 8
zdroj: Thinkstockphotos HEMOROIDY - 8
aktualizováno 08.09.2013, 23:52 | 08.09.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Hemoroidy patří mezi témata, o kterých se lidé stydí mluvit, a to dokonce i před lékařem. Co musíte vědět, abyste se dokázali správně léčit sami a kdy už je nutné jít navzdory trapným pocitům k lékaři?

Ostych je hlavním důvodem, proč pacienti s hemoroidy odkládají návštěvu lékaře. Trápí čas od času osmdesát procent populace ve věku od 30 let. Typicky se projevují bolestí, svěděním a krvácením. Připravili jsme pro vás deset odpovědí na nejčastější otázky spojené s problémy zvětšených žil v konečníků. Někdy se jim také říká "zlatá žíla".

 


1. Co jsou to hemoroidy?
Budete se divit, ale má je v podstatě každý z nás. Jde totiž o žilní pleteň, která prostupuje stěnami dolní části konečníku a řitního otvoru. Označení hemoroidy se však nejčastěji používá v souvislosti s rozšířením těchto žil a vznikem souvisejících problémů. Píše server www.ulekare.cz
 

 

2. Jak vznikají?
Za hlavního viníka vzniku hemoroidů se označuje sedavý způsob života. Při něm se městná krev v žilách v pánvi. Stejně tak k němu přispívá i složení stravy a následně stolice. Z hlediska hemoroidů je nebezpečný zejména nízký obsah vlákniny.

 

 

Posledním hlavním faktorem je zvýšení tlaku uvnitř konečníku. K tomu dochází nejčastěji při zácpě, ale i při těhotenství, porodu nebo zvedání nadměrně těžkých břemen. Svoji úlohu pravděpodobně do jisté míry hraje i dědičnost.
Zduřelé a rozšířené žíly vyčnívají do průsvitu střeva. Tlak procházející stolice může způsobit jejich vyhřeznutí navenek nebo krvácení. Žilní městky a jejich okolí jsou častým místem zánětu.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:
Ztráta sluchu během sedmi minut? Na fesťáku žádný problém!


Bílý jogurt zatočí s průjmem i gynekologickými potížemi

Usínáte za volantem? Zapomeňte na kávu, raději se najezte!

 

3. Jak poznáte, že máte potíže?
Hemoroidy mají několik charakteristických projevů. Nejčastějším steskem je bolest a svědění konečníku. Společně se zarudnutím kůže v okolí řitního otvoru jsou způsobeny zánětem. Může se přidat i krvácení. To má obvykle podobu stop jasně červené krve na stolici nebo toaletním papíře. V některých případech může být krvácení i dlouhodobé a vést postupně až k chudokrevnosti.
 

Hemoroidy se podle výše svého uložení obvykle dělí na vnitřní a vnější. Vnitřní jsou hlouběji v konečníku a nemusí být dlouho patrné. Upozorní na sebe nejčastěji krvácením. Velké městky mohou působením tlaku vyhřeznout navenek. Vnější hemoroidy se objevují na hranici sliznice a kůže v konečníku. Mohou tvořit tmavě červené uzlíky viditelné a hmatatelné i zvenku.

 

Podívejte se na rozhovor o tomto tématu ve Snídani s Novou s MUDR. Ondřejem Polaneckým:

 

 

 

 

4. Co dělat v případě, že si na konečníku něco nahmatám?
V případě vyhřeznutí hemoroidů můžete u svého řitního otvoru pozorovat tmavě červené hroznovité útvary. Obvykle jsou silně bolestivé a krvácejí. Mají většinou tendenci ke zvětšování a zhoršování. Zpočátku jsou viditelné jen po stolici nebo zvýšení tlaku uvnitř konečníku a samy se vracejí zpět. Později po vyhřeznutí zůstávají venku. Lze je ale prstem zatlačit zpět do konečníku. V nejtěžších případech již nelze vyhřezlé hemoroidy vrátit zpět. K jejich odstranění je nutný lékařský zákrok.

 

 

5. Kdy je třeba vyšetření?
Poloviční cestu k diagnóze učiní lékař již při vyslechnutí vašich obtíží. Bolest, svědění a krvácení z konečníku jsou pro hemoroidy typické. Stejně tak se ale může jednat o příznaky jiného onemocnění. Proto je nutné další vyšetření. Jeho základem je prohlédnutí anální krajiny, to je okolí řitního otvoru a vyšetření konečníku. Lékař se vám prostě musí sám na choulostivou část těla podívat.
 

Zevní hemoroidy bývají patrné pouhým pohledem. Pro přehlédnutí vnitřních a k vyloučení jiných příčin krvácení je nejvhodnější rektoskopie. V případě potřeby je možné provést i koloskopii.
 

 

 

6. Jak se léčí?
Hlavním léčebným opatřením je pravidelná hygiena a používání nedráždivého toaletního papíru. Vaše obtíže pomohou zmírnit i takzvané sedací koupele. Jejich principem je posazení do vany naplněné teplou vodou. Tiší bolest a zlepšují proudění krve ve stěnách konečníku. Tím snižují naběhnutí rozšířených žil. Do sedací koupele je možné po konzultaci s lékařem přidat i některý z protizánětlivých léků (např. heřmánek nebo hypermangan).
 

 

V lékárně si můžete vybrat několik mastí, které vám s léčbou pomůžou, jsou i ve formě čípků. Jejich cílem je potlačit zánět a zmírnit bolesti. Vyhřezlé hemoroidy je vhodné vrátit zpět do konečníku. Při akutních obtížích byste měli dodržovat klid na lůžku v poloze na boku nebo na břiše.
 

 

 

Některé potraviny naopak akutní obtíže zhoršují. Žíly dráždí například nadměrně kořenná jídla, káva a nápoje obsahující kofein nebo alkohol. Nepůsobí sice přímo na hemoroidy, ale mohou zhoršovat pocit svědění.
 

 

Při hemoroidech se vyhněte nadměrnému tlaku v konečníku. Ten může kromě zácpy vyvolat i nošení těžkých břemen. Ke zlepšení průtoku krve svými pánevními žilami přispějete pravidelným pohybem. Vhodným sportem v tomto ohledu je plavání.

 

 

7. Jak předcházet onemocnění?
V léčbě lehkých stádií hemoroidů se obvykle začíná několika praktickými opatřeními. Prvním krokem by měla být úprava vaší tělesné hmotnosti a dostatek pohybu. Obojím pomůžete lepšímu průtoku krve žilami ve své pánvi. V případě hemoroidů je také důležitá vhodná dieta. Měli byste se vyhnout nadýmavým jídlům a alkoholu.

 

Vaše stolice by měla být měkká. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny a pitím dostatečného množství tekutin. Doporučuje se obohatit jídelníček větším množstvím ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin nebo otrub.

 

8. Kdy je třeba operace?
Pro případy velkých hemoroidů, které nelze vrátit zpět do konečníku, dlouhodobého krvácení nebo nesnesitelných obtíží je vyhrazena chirurgická léčba. Ta spočívá v ošetření žilních městků takzvanou sklerotizací nebo jejich odstranění zmrazením nebo naopak působením vysokých teplot.

 

Rozšířené žily lze podvázat pomocí rektoskopu a speciálních gumových kroužků. Léčba hemoroidů je obvykle náplní práce chirurga proktologa. Ten vám také vysvětlí podstatu a výhody jednotlivých způsobů léčby a pomůže vybrat nejvhodnější metodu právě pro Vás.

 

 

9. Proč je třeba hemoroidy operovat?
Neléčené hemoroidy výrazně znepříjemňují život a bez nadsázky zhoršují jeho kvalitu. Rozšířené žíly se mohou ucpat krevními sraženinami - ztrombotizují. Projeví se to silnou bolestí konečníku a nucením na stolici. Charakteristickým projevem i nejčastější komplikací hemoroidů je krvácení. Obvykle nebývá silné, ale při dlouhodobém průběhu může vést až k chudokrevnosti.

 

Hemoroidy jsou nepříjemné, ale v podstatě jde o běžné onemocnění, které život neohrožuje. Problémy přičítané hemoroidům však mohou být známkou jiných, vážnějších chorob. Proto své obtíže nikdy nepodceňujte. Překonejte svůj stud a svěřte se s nimi do péče lékaře.
 

 

10. Mám podezření na hemoroidy. Co teď?
Kdo najde ve stolici nebo záchodové míse krev poprvé, neměl by propadat panice. Nemusí se jednat o nic závažného, zřejmě sice krvácíte z hemoroidů, k lékaři však nemusíte běžet hned. Postačí návštěva druhý den. Návštěvu ovšem nepodceňujte, každé krvácení ve stolici musí lékař vyšetřit. Kdybyste k odborníkovi nešli, mohli byste v domnění, že se jedná „jen“ o hemoroidy, zanedbat vážnou nemoc typu nádoru střeva.
 

 

Lékař s vámi probere veškeré příznaky, zeptá se, jak dlouho příznaky trvají, jaké máte stravovací návyky, jaké užíváte léky, zda cvičíte, zda máte pravidelnou a formovanou stolici a zda-li se ve vaší rodině vyskytla rakovina tlustého střeva nebo polypy tlustého střeva. Lékař by měl provést vyšetření konečníku a v případě pochybností odeslat pacienta k endoskopickému vyšetření -rektoskopii a nebo nejlépe koloskopii (vyšetření celého tlustého střeva).
 

 
9 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

LenkaH 20:22 29.10.2017
Díky za článek :) Už jsem nějakou dobu taky měla podezření na hemoroidy, ale nechtěla jsem to jen utlumovat prášky, takže jsem změnila dietu tak, abych jedla dostatek vlákniny a začala si vařit čaj z listů lísky obecné (na doporučení tohoto článku - https://www.eushops.cz/blog/liska-obecna ). Za pár dní už jsem ani nevěděla, že jsem měla nějaké potíže. Ta vláknina fakt dělá dost.
jarka 08:16 20.04.2017
Dobrý den, já mám sedavé zaměstnání…takže pochopitelně se mě hemeroidy taky týkají. V lékárně mi poradili Hemostop tobolky, a zabírá! Když mám jen pálení tak ale zkouším jen gel. Zkuste a uvidíte, že se vám velice uleví.
Milka 09:00 29.02.2016
Podařilo se mi ho vyléčit díky přípravku Fine6, poradila mi to lékárnice. Děkuji a vřele doporučuji.
anna 17:38 23.04.2015
Možná se budete dvt ale mě pomůže obyčejné sádlo vyškvařené doma
Vanesa 09:28 29.01.2015
já mám na hemeroidy vyzkoušený Hemostop probio. Zabírá téměř okamžitě proto svědění a pálení a samotné vřídky zmizí do měsíce. Působí dobře i jako prevence protože se už tak často neobjevují.
Eva 08:35 07.08.2014
Tak nevím, každému zabírá asi něco jiného. Já jsem hemostop zkoušela a nebyla jsem moc spokojená. Na chvíli se mi sice ulevilo od bolesti, zastavilo se i krvácení, ale po několika dnech pravidleného užívání už to nemělo žádný účinek. Zkoušela jsem koupele z dubové kůry, které mi hodně pomáhaly a taky jsem dodržovala zdravou stravu, ale největší efekt měl podle mě anurex, zmražení hemeroidů, ten doporučuji.
Anna 11:35 06.05.2014
Já jsem měla podobný problém, jen jsem konečně našla něco, co mě pomohlo a nemusím (klepu) už nic naštěstí řešit.. Koupila jsem si hemostop micron i s gelem a paráda! Zbavil mě všech problémů a stresu díky tomu a jsem ted moc spokojená.
Alžběta 10:12 05.11.2013
S hemeroidy jsem bojovala asi 3 roky, za tu dobu zkusila snad všechno co je na trhu, od koupelí, po mastičky a nic nezabíralo. Operaci jsem brala jako poslední možnost, ale už mi hrozila. Na internetu jsem objevila reklamu na anurex, který jsem zatím nezkusila. Koupila jsem ho a začala používat. Pomohl mi, vyléčil mne. Opravdu nejde jen o klamavou reklmu.
Radka 16:25 19.10.2013
Děkuji za tento článek, mám velký problém o svém zdravotním problému týkajícího se hemroidů mluvit, proto vaše odpovědi na nejčastější otázky vítám. Hodně věcí se mi díky vašeho článku osvětlilo, pomohla mi i informace, že hemeroidy se nejčastěji tvoří při sedavém způsobu života (styděla jsem se totiž i proto, že jsem si připadala jako „špindíra“, která se nemyje a proto má tyto problémy), což je můj případ. Zatím jsem se k lékaři neodvážila, ale používám hemodin akut, což jsou prášky a mast dohromady, což mi pomáhá, tak nevím, jestli je stále návštěva lékaře nutná.