Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Při některých druzích práce dochází k nadměrnému opotřebení!

15 profesí, které (ne)prospívají zdraví: Neškodíte si při práci?

V kanceláři
zdroj: Thinkstockphotos V kanceláři
aktualizováno 11.02.2017, 00:01 | 11.02.2017, 00:01 | doma.cz/kat

Při některých druzích práce dochází k nadměrnému opotřebení!

V práci člověk stráví velkou část svého života. Některé zaměstnání přitom zdraví prospívá, jiné zase vyloženě škodí. Výběrem profese proto můžeme značně ovlivnit svůj zdravotní stav. Víte, jak jste volili vy?

 

Bezpečná zaměstnání


Fitness instruktor, osobní trenér. Pravidelné cvičení je velmi zdravé, a pokud je pohyb součástí vaší pracovní náplně, je to ideální. Lidé v těchto profesích navíc nepracují v příliš stresovém prostředí, což je dobře. Často mají i flexibilní pracovní dobu, která také příznivě působí na celkovou pohodu člověka.


IT specialista. Ač se zdá, že celodenní sezení před počítačem není zdravé, IT specialisté se pravidelně objevují na vrcholu žebříčků ve spokojenosti v zaměstnání. A práce, která člověka baví, je vždy zdravější než cokoliv, co se dělá z donucení. Počítačové firmy navíc často investují do pracovního prostředí svých zaměstnanců – v kancelářích lze tak vidět atypické pracovní stoly či běhací pásy, některé velké podniky mají i posilovny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zabiják jménem chřipka! V Česku již 50 obětí. Jak se chránit?

Rizika hormonální antikoncepce - kdo se jí má raději vyvarovat?

 
Květinářka. Práce v prostředí květin a živých rostlin snižuje stres a má příznivý vliv na krevní tlak. Je též velmi inspirující sdílet se zákazníky důležité okamžiky jejich života.


Dentální hygienistka, ergoterapeut, dietolog. Tito lidé pracují na rozdíl od lékařů a sester většinou v kancelářském prostředí. Jejich práce je zajímavá, pestrá a není příliš stresující. Navíc všichni, kteří se věnují zdraví ostatních, svá doporučení často aplikují i na sebe a své blízké a žijí zdravěji.


Státní zaměstnanci.
Ve státním sektoru bývají výhody oproti soukromým firmám ve formě wellness balíčků, dovolené navíc a podobně. Míra stresu a konkurenčního prostředí nebývá tak vysoká. Není to však pravidlem.

 

 

 
Osobní asistentka, administrativní pracovník.
Lidé na těchto pozicích mají nejméně hlášených pracovních úrazů. Jejich pracovní doba bývá pravidelná a většinou dobře vědí, co je kdy čeká. Je zde tedy relativně méně vypjatých a stresujících situací. Rizikem je ale pocit nedocenění a tito pracovníci jsou náchylnější k depresím.


Práce v malém podniku.
Velké společnosti mají zajímavé zaměstnanecké výhody, ale práce v malé firmě, kde každý zná každého a vládne zde osobní přístup a přátelské vztahy, může být pro některé lidi mnohem příjemnější.

 
Práce, které organismu příliš neprospívají


Každá profese či pozice má svá rizika.
Někde jsou to nebezpečné pracovní podmínky nebo činnost v nezdravém ovzduší, jinde zase vysoké nároky na soustředění a výkon, případně práce v extrémně vypjatých stresových situacích. Svědomitým přístupem zaměstnavatelů i zaměstnanců se však dají rizika významně snížit.

 

Hasič, policista. Práce na těchto pozicích je nebezpečná – je zde nejvyšší počet pracovních úrazů a úmrtí. Navíc záchranářské práce představují práci v extrémně vypjatých podmínkách a na špatném zdravotním stavu se podílí i nedostatek spánku a nepravidelný režim při směnných provozech.

 

 

 
Sedavé zaměstnání. Lidé, kteří celý den sedí u stolu, trpí bolestmi zad, jsou obézní a mají vyšší riziko infarktu. Dbejte proto na to, abyste vybalancovali nedostatek pohybu v práci aktivněji stráveným volným časem.


Dělnické pozice.
Těžká práce v průmyslu či v zemědělství je fyzicky vyčerpávající a dochází zde k velkému počtu pracovních úrazů. Pečlivě dodržujte pokyny pro bezpečnost práce.


Právník. Zde je vyšší výskyt stresu a depresí, než je obecné populační riziko. Pouze 4 z 10 právníků by ostatním doporučilo tuto kariéru. Právníci jsou navíc často placeni úkolově, což vede k dlouhému času strávenému v práci.


Lékař, zdravotní sestra. „Kovářova kobyla chodí bosa“ – to platí u těch, kteří se starají o naše zdraví. Zdravotničtí pracovníci pracující ve směnném provozu jsou vystaveni dlouhým přesčasům a stresovým situacím, proto jejich zdravotní stav nepatří k nejlepším. Častý je u nich syndrom vyhoření, deprese, obezita i alkoholismus.


Číšník, servírka, barman.
Nevýhodou těchto pozic je často práce v zakouřených, nezdravých prostorech a nepravidelný denní režim při časté noční práci.

 


Voják. Pozice profesionální vojáka byla pro rok 2012 vyhodnocena nejvíce stresující profesí. Lidé pracují v extrémním fyzickém nasazení, často na misích daleko od svých blízkých a jsou nuceni k okamžitým rozhodnutím či přímo konfrontováni se smrtí. Navíc bohužel stále ještě v této komunitě není výjimkou šikana či psychické a fyzické týrání. Vojáci jsou ohroženi posttraumatickou stresovou poruchou a počet sebevražd je zde několikanásobný oproti ostatní populaci.


Řidič. Pozice řidiče především dálkové dopravy je nebezpečná vzhledem k nedostatku spánku, častému stravování v podnicích s rychlým občerstvením a dýchání zplodin výfukových plynů. Největší riziko ale představují dopravní nehody, které se z velké části podílejí na statistice pracovních úrazů a úmrtí při vykonávání práce.

 
Vliv zaměstnání na zdraví není pouze o bezpečnosti dané práce. Na to přišlo již mnoho zaměstnavatelů a o zdraví svých zaměstnanců se starají různými wellness pobyty, vitamínovými balíčky, delší dovolenou a podobně. Čím zdravější jejich zaměstnanci jsou, tím méně čerpají neschopenky a více pracují. S postupem na kariérním žebříčku sice většinou roste plat, ale roste také míra stresu a odpracovaných hodin.  Najděte si proto ideální pozici, která vám vyhovuje, a budete i zaměstnancem zdravějším.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jiří sohaj 14:14 12.03.2018
Jste novodobý otroci,tak jestli se vám něco nelíbí tak b zte do ulic a nebrecte ,cinkání klíčů vás nezachrani
Martin 13:16 29.11.2016
Já jako konstruktér budu moct pracovat i z LDN-ky.
Sice už teď cítím že začínám zaostávat (je mi 42) , ale naštěstí není nikdo kdo by to na mě poznal protože ostatní magořej ještě víc -:).
Za co by mně před 20-ti lety vynadali, za to mně dneska pochválej......
Květa 16:50 09.05.2013
Taky už se jako zdravotní sestra vidím na oddělení v 65 letech, s plenkou mezi nohama, o francouzských holích, jak "běžím" přes chodbu někoho zachraňovat...s kolegyněmi s vzájemně v poledne namixujeme oběd, protože na zubaře a umělý chrup nebude čas, večer si pak před koncem směny vypustíme močové sáčky a povalíme dom...
Jaromír 20:20 04.03.2013
Tak když už jsme se dozvědeli, které zaměstnání jsou riziková tak by se podle toho mohl uzpůsobit odchod do důchodů ne?
Když je tu řeč o hornících proč má horník,zedník nebo slévač atd. odcházet do důchodu po 70tce? Tyto profese by meli být zvýhodněny alespoň něčím.
Sám podnikám ve stavebnictví a vím kolik tun materiálů a sutí zedník musí odtahnout rukama a stejně tak na tom jsou horníci atd. Už se vidim jak v 60 lezu na lešení a dělám třeba fasádu :-)))
Rypoň 17:40 18.02.2013
A co hornictví a těžký průmysl, ti jsou na rekreaci?
Nebo tyto profese nestojí za zmínku?!
Jarda 08:52 07.02.2013
Chcete pracovat z domu na PC? Pokud ano, tak mi napište o nezávazné informace na e-mail: jrvydelek@seznam.cz
Nabízím seriózní výdělek bez podvodů!!!
Kateřina 16:03 06.02.2013
Od kdy pracuje dentální hygienistka v kancelářském prostředí ?? Pracuje v totožném prostředí jako lékař !!!!!! To sesmolil někdo během pěti minut na koleni, ne ????
Katka 15:59 06.02.2013
Od kdy pracuje dentální hygienistka v kancelářském prostředí ?? Pracuje v totožném prostředí jako lékař !!!!!!
Askie 14:22 06.02.2013
A tak se všichni staňme IT specialisty, státními zaměstnanci a květinářkami! Však hasiče, policisty, lékaře a zdravotníky nepotřebujeme, abychom žili!
Tak na mě působí vyznění článku, vyvraťte mi to prosím.
scary-mat@seznam.cz