Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Přinášíme spoustu tipů, jak znovu nabrat síly. Stačí vám k tomu jen 10 minut denně!

20 způsobů, jak dobít energii nejen při stresu a nemoci

Nemocná žena
zdroj: Thinkstockphotos Nemocná žena
aktualizováno 18.12.2017, 16:47 | 18.12.2017, 16:44 | doma.cz/kat

Přinášíme spoustu tipů, jak znovu nabrat síly. Stačí vám k tomu jen 10 minut denně!

1. Běžte ven
 Dostaňte se na 10 minut ven. Za prvé je osvěžující být na čerstvém vzduchu, za druhé sluneční záření, i když je pod mrakem, pomáhá produkci serotoninu, který zlepšuje náladu a pomáhá v noci usnout.


2. Zkuste zdolat pár schodů
Aby vaše nohy z neustálé nečinnosti zcela neztratily svalovou sílu, zkuste střídavě vyjít jeden dva schody. Zapojí se i vaše srdíčko, aby nevyšlo jako pumpa ze cviku.


3. Udělejte si přestávku na kafe
Káva vás nastartuje a zejména presso má navíc antioxidační vlastnosti, a tak působí proti stresu a zánětu.


4. Vyluštěte křížovku

Zaměstnejte mozek křížovkou nebo sudoku. Vyberte si nějakou lehčí na 10 minut, budete chvíli myslet na něco jiného.


5. Protáhněte se
Být celý den v pár pozicích navozuje ztuhlost svalstva a kloubů. Stačí se na 10 minut protáhnout na posteli nebo u postele. Několikrát po sobě vstát a sednout si, zvednout ramena k úrovni uší, obejmout se do kříže kolem ramen.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Rakovina prsu útočí na stále mladší: Seznam ohrožených skupin žen

Pečené kaštany: čím nám prospívají?

 
6. Udělejte si koktejl
Nenechte si nápoj dělat, to zvládnete sami. Udělejte si čaj podle sebe. Nebo rovnou ovocný mléčný koktejl. Vláknina v ovoci prospěje vašemu zažívání.


7. Zkuste řízenou fantazii

Dobijte si energii sami svojí představivostí. Zavřete oči a představujte si něco hezkého, kde jste byli na dovolené, na chatě, s přáteli, zkuste si vybavit detaily, vůně a barvy.


8. Přečtěte si knížku
Vyberte si spíše básně nebo krátké humorné povídky, které zaberou jen 10 minut. Není účelem přečíst stovky stran, ale přijít na jiné myšlenky, vyčistit si hlavu a dobít se pozitivní energií.


9. Projděte se
Není nic lepšího, než se projít. Doma zkuste jít na zahradu nebo balkón. V nemocnici si najděte zahrádku, park, společenskou místnost, posezení nebo bufet. Chodit po chodbách je totiž nuda.


10. Vyhněte se prodejním automatům

Sladkosti vám sice dodají energii, ale jen krátkodobě. Lepší než cukry jsou bílkoviny a ovoce.

 


11. Pište si poznámky
Psaní deníčku je otravné, protože ho můžete někde zapomenout nebo vynecháte nějaký den. Pište si jen úryvky, poznámky nebo nápady, např. co chcete udělat, až se vyléčíte.


12. Smějte se
Smích sice nemoc neporazí, ale budete se cítit lépe. Koukněte se na pár kreslených, hraných nebo psaných vtipů v časopisech. Nezapomeňte i na humorná videa na internetu.


13. Opláchněte se vlažnou vodou
To už vymysleli starověcí Římané, aby zůstali ve střehu. Zkrátka si v koupelně párkrát opláchněte obličej.


14. Vyzkoušejte zelený čaj

I když vám chutná spíše ovocný nebo černý čaj, dejte šanci i tomu zelenému. Má totiž nejvyšší hladinu antioxidantů a trochu kofeinu, takže povzbuzuje a přitom pomáhá proti stresu.


15. Aromaterapie
Spousta lidí věří, že vůně esenciálních olejů – jako je peprmint, limetka a grapefruit – nabíjí energií. Navoňte si místnost svíčkou, vonnými tyčinkami nebo sprejem, zavřete oči a 10 minut vdechujte. Samozřejmě se předtím domluvte s lidmi na pokoji.


16. Zkuste rostlinné doplňky stravy

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem a zkuste gingko, meduňku nebo dobromysl. Pomáhají se stresem a únavou.


17. Poslouchejte hudbu
Zapněte si oblíbené rádio nebo si na mp3 přehrávač nahrajte svůj vlastní mix písniček.


18. Dopřejte si čokoládu
Čokoláda stimuluje sama o sobě, ale také posiluje paměť a ulevuje srdci.


19. Ukliďte si na stole nebo na nočním stolku
Zaměstnejte se tím, že si uděláte pořádek a systém na stole. Jen 10 minut denně přerovnávejte věci. Jak říká filozofie feng šuej – pořádek a harmonie okolo vás znamená harmonii v duši i těle.


20. Nevynechávejte snídaně a svačinky

I když nemáte zrovna chuť pouštět se do jídla, udrží vás to v pohybu a soustředění. Vyhnete se také nadměrnému hubnutí nebo se naopak pravidelností jídel vyhnete tloustnutí.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ivana Mrázková 21:43 27.02.2018
Děkuju za rady, když na mě přijde depka, tak mi většinou pomůžou rajská zrna - https://www.eushops.cz/blog/rajska-zrna - a pořádná procházka na čerstvém vzduchu. A když ani to nezabere, tak pustím hudbu na plné pecky a všechen stres ze sebe vytencuju.