Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Alergie se v posledních desetiletích zařadily mezi běžné civilizační choroby. Podle dosud zveřejněných dat se v ČR za posledních sto let počet alergiků zvýšil z půl procenta populace na více než 40 procent!

4 nejčastější alergeny, které si pěstujete doma

Alergie
zdroj: oficiální zdroj Alergie
aktualizováno 04.05.2015, 14:30 | 04.05.2015, 14:30 | Doma.cz/trm

Alergie se v posledních desetiletích zařadily mezi běžné civilizační choroby. Podle dosud zveřejněných dat se v ČR za posledních sto let počet alergiků zvýšil z půl procenta populace na více než 40 procent!

Statistiky navíc prokázaly, že pokud trpíme jedním typem alergie, je vysoce pravděpodobné, že se u nás projeví i další forma. Jednoho pacienta tak často trápí alespoň dva typy alergií. Období zvýšeného výskytu alergenů nastává zejména na jaře s prvními slunečními paprsky a probuzením přírody. Kromě ohrožujícího pylu, ale trápí většinu alergiků také „prach“, přesně řečeno alergeny, které jsou v prachu obsaženy. Prach totiž umožňuje shromažďování hned několika alergenů najednou.

 

Domácí prach je směsicí různých látek a množství alergenů, které se v každé domácnosti trochu liší. Nejčastějšími alergeny, které si doma pěstujeme, jsou:


1. Roztoči


Byt bez roztočů neexistuje. Roztoči jsou běžnou součástí každé domácnosti. Živí se zejména šupinkami lidské kůže, ale také bakteriemi a plísněmi. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. „Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů, které produkují. Projevy jsou různorodé - od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu,“ uvádí alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

 

Roztoč
(Foto: oficiální zdroj)


2. Plísně


V prachu najdeme také plísně, ty se nevyskytují pouze v provlhlých stavbách, ale také ve venkovním prostředí. Nejvíce jich do bytu či domu nalétá během vlhkého jara, léta a podzimu. Spory z plísní pak poletují společně s částečkami prachu ve vzduchu. V jednom gramu prachu je až jeden milion spor plísní. Pokud máte doma navíc koberce, najdete vysokou koncentraci plísňových alergenů také v něm. Alergie na plísně se projevují zejména rýmou, záněty očních spojivek, ekzémy, bolestmi hlavy a chronickým kašlem. Plísně mohou ale vyvolat i astma.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Mrňavé vysavače nové generace měří jen 12 centimetrů
Poznejte 8 potravin, které vyvolávají nejčastější alergie
Straší vás každé jaro alergická rýma? Letos nemusí


3. Alergeny zvířat


Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu také zvířecí alergeny. Ty dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie vznikají na kočičí a psí alergeny, které nezpůsobuje zvířecí srst, ale alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy. Eliminovat zvířecí alergeny lze za pomoci přípravků, které je odstraňují přímo ze zvířete, a také pravidelným úklidem, především utíráním prachu a častým vysáváním. "Pozor ale na robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Pro každodenní zevrubný úklid jsou fajn, ale jedno za čas se do podlah a koberců pusťte klasickým vysavačem. Vysávají viditelně lépe, přesto i ony víří prach v místnosti, a ty nejjemnější částečky s alergeny se vracejí do místnosti. Při výběru vysavače proto pátrejte po takovém, který je vybaven HEPA filtrem, určeným právě pro intenzivnější úklid a minimalizování vracení jemných prachových částic zpět do vzduchu, které se pak usazuje zpět na nábytku i podlahách. Funkčním řešením jsou také vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti.," doporučuje odborník na centrální vysavače Jiří Najman.

 

Centrální vysavač
(Foto: oficiální zdroj)


4. Pyl


Na jaře a v létě máme v domácím prachu také pyl, který se nám do domu či bytu dostane většinou otevřeným oknem. Alergie na pyl patří mezi nejrozšířenější alergie a náleží jim pomyslné první místo. V současné době jí trpí až pětina populace a může vzniknout kdykoliv v průběhu života. Projevuje se ucpaným nosem nebo vodnatou rýmou, slzením a svěděním očí a kýcháním. Pokud jste na pyl alergičtí, doporučují se zejména speciální sítě do oken proti pylu či záclony, na kterých ulpí větší částečky pylu. Pokud jste na pyl alergičtí, je důležité během pylové sezóny dbát na zvýšený pořádek a pravidelné vysávání, nejlépe vysavačem centrálním.

12 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře