Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nejčastěji si ji lidé spojují s namoženými svaly a bolestí zad a přičítají ji zejména dráždění míšních nervů.

Bolí vás nohy? Můžete mít nemocné srdce!

Nohy
zdroj: isifa.com Nohy
aktualizováno 10.02.2013, 00:00 | 10.02.2013, 00:00 | doma.cz/kat

Nejčastěji si ji lidé spojují s namoženými svaly a bolestí zad a přičítají ji zejména dráždění míšních nervů.

Bolest nohou může ale mít i jinou příčinu. Velký podíl bolestí nohou totiž pochází i od nemocných cév a může znamenat i vážné riziko pro vaše srdce.

 


Ateroskleróza nejen na srdci

 

Při slově ateroskleróza si lidé nejčastěji vybaví ucpané srdeční tepny. Tento zdravotní problém vzniká nejčastěji kvůli špatnému životnímu stylu, ale nezatěžuje pouze srdce, uvádí server ulekare.cz. kouření, tučná jídla, stres, to všechno totiž může podporovat vznik aterosklerotických plátů i v jiných cévách těla, například na dolních končetinách.


ČTĚTE TAKÉ:

Máte prsa v kondici? Otestujte se!

15 profesí, které (ne)prospívají zdraví: Neškodíte si při práci?

 

Nohy
(Foto: isifa.com)

 


Bolest, jako když bičem šlehá

 

Jejich kornatění se pak nejčastěji projeví zejména bolestí při chůzi, která je pacienty popisována jako „šlehnutí bičem“. Ta je způsobena nedostatečným prokrvením nožních svalů, protože kvůli zúženému průměru cévy se do nohou nepodaří napumpovat dostatečné množství krve, a pokud ano, znamená to zvýšenou zátěž pro srdce jako pumpu, tvrdí server ulekare.cz.

 

Podle počtu ujitých metrů před začátkem bolesti se postižení tepen dolních končetin dělí na několik stadií:

 

I. stadium je bezpříznakové. Nemocný většinou nemá žádné obtíže, ale stěna cévy je již postižena a nemocný někdy mívá pocit chladu na končetinách.


II. stadium je stadium tzv. klaudikační bolesti, která vzniká právě nedostatečným prokrvením svalů při chůzi, chůzi do schodů apod. Při chůzi nemocný končetinu odlehčuje nebo se zastavuje. Bolest v klidu ustupuje, protože dojde k jejímu prokrvení. Toto stadium se dělí na dvě podstadia:


  stadium II.a – bolest začíná při ujití vzdálenosti delší než 200 m,
  stadium II.b – bolest začíná při ujití vzdálenosti kratší než 200 m.


III. stadium je už poměrně závažné a vyznačuje se bolestí nohou v klidu, například v noci.


Při IV. stadiu pak dochází k nezvratným změnám ve tkáních a rozvíjí se gangréna svalů a měkkých tkání.

 

S bolestí nohou vyhledejte lékaře

 

Proto je třeba při neustávající bolesti nohou vyhledat lékaře. Pokud jsou totiž aterosklerózou postiženy dolní končetiny, je velmi pravděpodobné, že budou postiženy i cévy srdce. Naštěstí se ale lze aterosklerózy zbavit, nebo ji alespoň zmírnit, uklidňuje server ulekare.cz. Nutné k tomu ale je vzdát se současného životního stylu a začít žít zdravě, bez tučných jídel, cigaret atd. Odměnou pak bude nejen zbavení se bolestí nohou, ale i snížení rizika ischemické choroby srdeční.

 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře