Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Indiáni na severoamerickém kontinentu užívali brusinky k hojení ran a zmírňování bolesti již před 300 lety.

Brusinky léčí žaludeční vředy i parodontózu

aktualizováno 12.09.2010, 09:44 | 12.09.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Indiáni na severoamerickém kontinentu užívali brusinky k hojení ran a zmírňování bolesti již před 300 lety.

Americké brusinky se používají především při prevenci infekcí močových cest, ovšem účinně pomáhají předcházet i ostatním onemocněním zažívacího traktu, například žaludečních vředů nebo parodontózy.


Protipřilnavý efekt


Americké brusinky  obsahují zdraví prospěšnou tříslovinu, tzv. proantokyanidin, nazývaný také PAC, který zabraňuje usazování mnoha druhů bakterií v lidském těle. Často se proto využívají při prevenci bakteriálních onemocnění. Aktivní látky objevené v amerických brusinkách pokrývají zranitelné sliznice jakýmsi filmem, jenž brání přichycení bakterií.

 

 

Celý efekt si můžeme představit jako list papíru vložený mezi dvě vrstvy suchého zipu. Vložený papír způsobí, že se háčky nezachytí do smyček, a suchý zip nefunguje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyhublost a diety ohrožují plodnost

Houby jsou zdravé a vhodné pro dietu

Máte rádi borůvky? Vaše srdce také

 


Žaludeční vředy


Dlouhou dobu přetrvával názor, že hlavní příčinou vzniku žaludečních vředů je nadmíra stresu, nezdravého kořeněného jídla, kouření a dokonce i přílišného žvýkání žvýkaček. Již v roce 1982 však Barry Marshall a Robin Warren, pozdější držitelé Nobelovy ceny za medicínu, přinesli přesvědčivé důkazy o bakteriálním původu žaludečních vředů.

 

 

Bakterie Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici, a tím způsobují více než 70% případů žaludečních vředů a zvyšují riziko onemocnění rakovinou žaludku. Látky obsažené v brusinkách dokáží svým protipřilnavým účinkem stěny žaludeční sliznice před působením bakterie Helicobacter pylori ochránit a tudíž efektivně snižují riziko vzniku žaludečních vředů.


Zubní kaz a parodontóza


Protipřilnavý účinek amerických brusinek může být vhodným pomocníkem také při ochraně ústní dutiny. Nejvíce rozšířenými problémy, které trápí většinu populace, jsou zubní kaz a parodontóza. Neléčená parodontóza může vést až k vypadávání zubů a v rozvinutějších podobách je nutno ji léčit operativně. I když základem prevence těchto problémů je řádná ústní hygiena, zdraví našich zubů můžeme napomoci také konzumací brusinek.

 

 

Bylo totiž prokázáno, že jejich protipřilnavý efekt zabraňuje usazování bakterií na zubech a dásních a tím zpomaluje tvorbu zubního plaku. Studie prokázaly, že americké brusinky snižují riziko vzniku zubního kazu či zánětu dásní. Nejlepší pro zubní hygienu je pít neslazený 100% brusinkový džus prodávaný v obchodech se zdravou výživou nebo brusinkové nápoje bez cukru ze supermarketů.


Doporučené dávkování


Doporučená denní dávka k dosažení protipřilnavého účinku je alespoň 29 g sušených nebo 27 g čerstvých amerických brusinek. Stejný efekt má 300 ml brusinkového nápoje (obsahujícího 27 % brusinkové šťávy) denně. Je také možné využít potravinových doplňků s obsahem 36 mg PAC (proantokyanidinu) a více. 

 

 


 

Život ve městě ohrožuje psychické zdraví »

Lidé žijící ve městech trpí častěji schizofrenií a dalšími psychickými poruchami než ti, kteří žijí na venkově. ... více»

Hyperaktivita: kdy je zlobivost normální? RADY, jak to rozpoznat »

Mezi nejčastější psychiatrické poruchy dětského věku patří hyperaktivita. ... více»

Antikoncepce se obejde bez jaterních testů »

Užívání antikoncepce se již obejde bez pravidelných jaterních testů ... více»

3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře