Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Když se řekne chmel, někomu se vybaví orosená sklenice piva, jinému zase muzikál Starci na chmelu“. Ale chmel je také účinná léčivka a dobré koření...

Chmel pro zdraví nemusí znamenat jen sklenici piva

aktualizováno 24.08.2009, 09:45 | 24.08.2009, 00:02 | tn.cz / kat

Když se řekne chmel, někomu se vybaví orosená sklenice piva, jinému zase muzikál "Starci na chmelu“. Ale chmel je také účinná léčivka a dobré koření...

Chmel otáčivý se řadí ke starým kulturním rostlinám. Ve střední Evropě se pěstoval již v době příchodu prvních slovanských kmenů, ale jako planě rostoucí rostlina byl znám již ve starověku.

 

 

 

Řekové a Římané ho používali jako močopudný a krev čistící prostředek. Záznamy ve starých herbářích, které bývaly našim předkům nevyčerpatelnou studnicí lékařských vědomostí, svědčí o jeho bohatém využití – pomáhal při nedostatečném vylučování žaludeční šťávy spojeném s kvasnou nebo hnilobnou poruchou zažívání, jako pomocný močopudný a protituberkulózní prostředek, ale také zlepšoval spánek.

 


Chmelové žlázky – lupulin pro medicínu objevil Deroche v roce 1803. Zjistil, že tato látka tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva. O deset let později jej zavedl jako sedativum pařížský lékárník Planche.

 

 

 

Konzervační, kořenící i léčebné vlastnosti chmele využívá lidové léčitelství, farmaceutický a kosmetický průmysl. Bez chmelu by pivo nemělo tu správnou nahořklost, průzračnost, pěnivost ani trvanlivost - to všechno díky žlutavému prášku, obsaženému v chmelových šišticích.

 


"Chmel otáčivý patří do čeledi konopovitých,“ vysvětluje ing. Anna Kopřivová, fytopatoložka z Tovéře u Olomouce. "Z rostliny se používají chmelové šištice nebo samotné chmelové žlázky.

 

 

 

Vedle tříslovin, éterických olejů , pryskyřic a rostlinných barviv obsahují různé silice, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, cholin a adenin. Ve chmelových šišticích jsou obsaženy také rostlinné hormony zvané phytoetrogeny, které jsou podobné estrogenům, tvořeným v lidském těle...“

 

Téměř všelék?


Z hlediska medicíny je prokázáno, že působí preventivně proti rakovině prsu, prostaty a sliznice dělohy a také je účinný proti tvorbě nádorů. V lidovém léčitelství se chmel používá pro své antibakteriální účinky také na špatně se hojící rány, při furunuklóze a do posilňujících koupelí.

 

 

Víte, že chmel prospívá také kvalitě vlasů? Pokud ho nemáte po ruce, můžete po umytí přelít vlasy trochou piva - budou lesklejší a lépe udrží tvar.


 

 

Extrakt ze šištic chmele pomáhá při nespavosti, tlumí křeče a snižuje bolesti i horečku. Hořčiny zase podporují trávení. Chmel pomáhá při nervové podrážděnosti, úzkostech a napětí. Příznivě ovlivňuje psychiku, odstraňuje problémy s koncentrací a dokonce i depresivní nálady.

 

Pryč s menstruačními obtížemi!

 

"Lupulin přispívá ke stabilizaci hladiny hormonů v těle a další substance odstraňují psychické problémy. Proto chmel tolik pomáhá při menstruačních potížích,“ říká bylinkářka Venuše Studničková.

 

"Ženám se v době menstruace doporučuje pít denně dva šálky čaje z chmele. Ten získáme, když čajovou lžičku sušených chmelových šištiček přelijeme vroucí vodou a necháme deset minut odkryté louhovat. Tento čaj je dobrý i na trávení.“

 

 

Dále upozorňuje, že u citlivých jedinců se může objevit alergie, způsobená pyly a také by se nemělo překračovat doporučené dávkování, protože by se mohly dostavit nežádoucí účinky. "Není vhodné ho kombinovat s přípravky obsahujícími alkohol s uklidňujícími látkami – jejich účinek se pak sčítá.“

 


Chmel je součástí celé řady bylinných čajů a sirupů, které jsou vhodné jako podpůrné prostředky při léčbě mnoha onemocnění např. civilizačního stresu.

Tip pro vás: extrakt chmelu obsahuje např. sirup Novo-passit.


 

 

22 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře