Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Určitě si pamatujete už od malinka, že vás maminky neustále varovaly: „Jestli spolkenš tu žvýkačku, tak v tobě zůstane a ucpe ti střeva!“ Jak to je ale všechno doopravdy?

Co se stane, když spolknete žvýkačku? Opravdu vám ucpe trávící systém?

Nejlepší kamarádky
Nejlepší kamarádky
aktualizováno 09.06.2013, 00:00 | 10.06.2013, 11:28 | doma.cz/roh

Určitě si pamatujete už od malinka, že vás maminky neustále varovaly: „Jestli spolkenš tu žvýkačku, tak v tobě zůstane a ucpe ti střeva!“ Jak to je ale všechno doopravdy?

Pokud se podíváte na složení ingrediencí, ze kterých je žvýkačka tvořena, potom to všechno zní dost logicky. Také ve zdravotnických záznamech můžete najít případy, kdy taková spolknutá žvýkačka nadělal opravdu velkou paseku. Je tedy opravdu možné, že měla vaše maminka pravdu?

 

Lékařské knihy vypráví příběh čtyř a půl letého chlapce, který byl závislý na žvýkání od doby, kdy mu byly dva roky. Než se rodiče konečně rozhodli přivézt ho k doktorovi, žvýkal tak sedm žvýkaček denně a všechny místo do odpadkového koše odkládal do svého žaludku. Samozřejmě, že polykáním lepivé substance, se mu v těle vytvořil blok, který musely doktoři vyoperovat. Ovšem takovéhle případy jsou hodně extrémní a stanou se tak třem lidem z miliónu.

 

 

Historie žvýkací gumy sahá až sedm tisíc let před Kristem. Dokládají to nálezy dehtu i s otisky zubů ze severní Evropy. Podle otisků byla i tehdy žvýkačka oblíbena především mládeží mezi šesti a patnácti lety. Později Řekové začali žvýkat pryskyřici ze stromu zvaného Řečík lentišek. Zjistili, že ten správný druh pryskyřice může vytahat nepříjemné zbytky jídla ze zubů a také částečně osvěžit váš dech. V Americe například Indiáni žvýkali pryskyřici ze smrků.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velký test dětských pitíček: v lahvičce je až 20 kostek cukru!

 

 

Moderní verze žvýkačky vznikla vlastně laboratorním omylem. Původně bylo v plánu z latexu vytékajícího ze stromů v Yucatánu vyrobit gumu, ze které by se mohly vyrábět pneumatiky. V tomto ohledu ale plán zcela ztroskotal. Namísto toho vynálezce Thomas Adams zjistil, že materiál je nerozpustný ve vodě, ovšem co ho přimělo začít hmotu žvýkat, je ve hvězdách. V každém případě si nechal svůj objev patentovat v roce 1871. Až firma Wrigley’s zvolila tu správnou reklamní kampaň a udělala ze žvýkačky hit.

 

Od té doby pravděpodobně bylo spolknuto mnoho žvýkaček různých druhů a příchutí, je ale značně nepravděpodobné, že by se nám usazovaly v systému. Pravděpodobnější je, že nám tyhle gumové potvůrky zůstávají v zažívacím systému o něco déle než například mléko, ale i o tom by se dalo diskutovat. Důvodem je náš neuvěřitelně výkonný žaludek, který je uzpůsoben tomu, aby předával dál do trávícího systému všechno, ať už je to natrávené nebo ne.

 

 

Faktem tedy zůstává, že pokud nepolykáte žvýkačky každý den místo snídaně, oběda i večeře, jedna náhodně spolknutá žvýkačka by neměla nijak ovlivnit vaši trávící soustavu. To ovšem neznamená, že byste neměli dát na rady svých maminek, protože technicky řečeno, na tom něco je.
 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Luky 22:52 11.10.2017
Co se stane když malý kousek žvýkačky spolkne králík