Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Rodičovský příspěvek, porodné a další pomocné finanční berličky od státu – poradíme, jak se zorientovat ve složitém systému!

Máte děti? Využijte státních příspěvků!

Kočárek
zdroj: Thinkstockphotos Kočárek
aktualizováno 06.03.2013, 00:00 | 06.03.2013, 00:00 | tn.cz / David Garkisch / doma.cz

Rodičovský příspěvek, porodné a další pomocné finanční berličky od státu – poradíme, jak se zorientovat ve složitém systému!

Náklady na děti rok od roku rostou, pokud se jako rodič dostanete do složité životní situace, stát vám pomůže. Musíte ale vědět, na co všechno máte nárok!

 

Děti hýčkají nejen rodiče, ale hýčká si je i stát. Z pohledu státu i daňových poplatníků jsou všechny peníze vypláceno pro a na děti, investicí do budoucna. Vedle starých lidí navíc děti patří k vždy k nejohroženější skupině obyvatelstva. Nemají příjmy ani rovnoprávné postavení jako dospělí ve společnosti. Každý rozumný a vyspělý národ tedy nad dětmi drží ochranou ruku a hájí jejich práva. K tomu pochopitelně patří i finanční podpora, kterou dětem stát nabízí prostřednictvím jejich rodičů.
 

Porodné
 

První dávkou, na kterou máte jako rodič či rodiče nárok, je porodné. Ovšem pozor. Až do roku 2011 se porodné vyplácelo plošně, to už ale neplatí. Plošná dávka opravdu nebyla rozumná, protože se tak dostávalo podpory rodinám, které ji vůbec nepotřebovaly.
 

Od počátku roku 2011 tedy platí, že porodné dostanou jen ty rodiny, jejichž společný příjem nepřekročí 2,4násobek životního minima. Pro tento výpočet se vždy porovnává poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Rodinné životní minimum si můžete vypočítat s pomocí webové kalkulačky. Porodné je jednorázovou částkou a jeho výše činí 13 000 korun na první živě narozené dítě. Narodí-li se dvojčata a vícerčata, je částka zvýšena na 19 500 korun.
 

To, zda máte nárok na porodné, si můžete spočítat pomocí webové kalkulačky.

 


 

Přídavek na dítě
 

Přídavek na dítě je dlouhodobá dávka poskytovaná rodinám s dětmi a zároveň nízkými příjmy. Na tyto peníze tedy nevzniká automaticky nárok jen tím, že doma máte dítě. O dávku nmůžete úspěšně žádat jen v případě, že vaše společné rodinné příjmy nepřesahují 2,4násobek životního minima.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VELKÝ PŘEHLED: Ušetřete za plínky: Které jsou ty nejvýhodnější!

Přihlaste dítě na kroužky: Příspěvky můžete získat od státu!

Přídavek na (nezaopatřené) dítě se mění s jeho věkem. A to celkem třikrát. Na dítě do šesti let věku budete měsíčně pobírat 500 korun, na šesti až patnáctileté dítě 610 korun a na potomka mezi patnácti a šestadvaceti lety vám stát přidá 700 korun.

 

To, zda máte nárok na přídavek na dítě, si můžete spočítat pomocí webové kalkulačky.
 

Rodičovský příspěvek
 

Zákon stanoví, že na pravidelný měsíční rodičovský příspěvek má nárok rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Tento příspěvek může rodič pobírat jen do 4 let věku dítěte a jen do vyčerpání celkové částky 220 00 korun.

 

Během pobírání rodičovského příspěvku nesmí dítě navštěvovat jesle nebo mateřskou školku ve větším, než stanoveném rozsahu. Tento rozsah je dán nejen věkem dítěte, ale i jeho zdravotním stavem nebo dokonce případnou invalitidou rodičů. Detailní informace o těchto podmínkách naleznete ZDE.

 

Příjmy rodiče při vyplácení rodičovského příspěvku nejsou sledovány. Rodič může při nároku na tuto dávku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

 


 

Pro výpočet rodičovského příspěvku můžete použít webovou kalkulačku.

 

Dávky pěstounské péče
 

Až do loňska spadaly dávky pěstounské péče do státní sociální podpory. Od ledna je ošetřuje zákon o sociální-právní ochraně dětí. Ten pěstounům umožňuje dosáhnout celkem na čtyři dávky pěstounské péče. Jsou to tyto:
 

- příspěvek na úhradu potřeb dítěte
- odměna pěstouna
- příspěvek při převzetí dítěte
- příspěvek na zakoupení automobilu
 

Dávky pěstounské péče si můžete vyřídit na kontaktních místech spadajících pod úřady práce.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení