Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pacientům s tímto onemocněním neprospívají ani průmyslově připravené potraviny, lékaři doporučují domácí stravu.

Otravný ekzém? I jídlo a změny počasí ho mohou zhoršit

Ekzém
zdroj: oficiální zdroj Ekzém
aktualizováno 27.04.2016, 16:45 | 27.04.2016, 16:02 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Pacientům s tímto onemocněním neprospívají ani průmyslově připravené potraviny, lékaři doporučují domácí stravu.

Člověk s atopickým ekzémem by se měl podle lékařů vyhýbat oříškům, dráždivému koření, pálivým jídlům či různým druhům čokolád. Jeho stav mohou ještě zhoršit.

 

Pacientům s tímto onemocněním neprospívají ani průmyslově připravené potraviny, protože obsahují vyšší počet konzervačních látek. "Samozřejmě, vyhnout se jim zcela, je nemožné, ale je dobré omezit to," řekl dermatovenerolog Tomáš Dianiška. Doporučuje lidem vařit doma a ideálně z čerstvých potravin.

 

Projevy onemocnění mohou zhoršit i sportovní aktivity (bazén, fitness) či některé běžné domácí činnosti. Proto by člověk při práci s čisticími prostředky neměl zapomínat na rukavice.

 

 

Stav pokožky ovlivňuje i počasí. Sychravé a chladnější počasí může projevy ekzému zhoršovat.

 

Atopická dermatitida je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění a tělo ním reaguje na různé látky z vnějšího prostředí. Lidé mají pokožku místy abnormálně suchou, což vede k silnému pocitu svědění a následně ke škrabání.

 

Osobní hygiena a ekzém

 

Tomáš Dianiška doporučuje používat ke každodenní běžné péči o pokožku promašťující přípravky. V chladnější dny je třeba na pokožku používat vyživující krémy.

 

Zásadní význam mají podle něj bariérové krémy, které obsahují látky podobné stavbě kůže - například dexpanthenol, glycerin a urea.

 

Čtěte také:

Pravda o ekzémech, akné a pigmentových skvrnách!
Svědí vás kůže? Může to být atopický ekzém
Ekzém = stres, znečištěné prostředí i fast food

 

Pacienti by měli při koupeli používat jemná mýdla a sprchové gely. Mnozí používají speciální kosmetiku z lékáren. Pacienti by měli používat jemnou čistící kosmetiku i na obličej, ideální určenou pro citlivou a atopickou pleť.

 

Lékař radí vyvarovat se nošení drsného šatstva. Oblečení by mělo dýchat a nemělo by být příliš těsné. "Člověk s atopickým ekzémem by měl dát přednost bavlněnému prádlu, ze šatníku je třeba vyřadit vlnu a všechny materiály s hrubými vlákny," dodal.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře