Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nepříjemné bolesti kloubů patří k častým zdravotním problémům mnoha lidí bez ohledu na věk.

Jak omezit bolesti kloubů: Ze sportu, námahy i opotřebování věkem

Bolest kloubů
zdroj: oficiální zdroj Bolest kloubů
aktualizováno 03.11.2015, 12:00 | 03.11.2015, 11:02 | / Doma.cz/trm

Nepříjemné bolesti kloubů patří k častým zdravotním problémům mnoha lidí bez ohledu na věk.

K nejproblémovějším bolestivým partiím patří kolenní, hlezenní a kyčelní klouby. Bolesti kloubů jsou navíc častější s příchodem zimy, která je kvůli svým chladnějším teplotám živnou půdou pro bolesti kloubů. Nejčastější onemocnění kloubů jsou artróza a artritida, která se už v dnešní době netýkají pouze seniorů, ale často postihují i třicátníky. A ve věkové kategorii 45 až 65 let pak tímto onemocněním trpí až 40 % lidí! Pokud chcete předcházet zdravotním problémům, vyvarujte se nadměrného přetěžování kloubů, hlídejte si váhu, konzumujte vhodné doplňky stravy, dbejte na výživu a zdravý životní styl.

 

Bolest kloubů má různé příčiny i projevy. Může se jednat například o artrózu, revmatoidní artritidu, dnu, infekční zánět nebo poranění či přetížení měkkých tkání jako jsou vazy a šlachy. Všechny tyto příčiny mají také různé příznaky, podle kterých lékař určí, o jaké onemocnění se jedná a jak jej léčit.

 

Důležitá je včasná prevence

 

Preventivně je důležité zbytečně nezatěžovat klouby a to zejména v případě, pokud trpíte nadváhou, vyvarovat se náročných sportům jako je tenis nebo squash. „Obezita je jednoznačně velkým důvodem rozvoje bolesti kloubů, především pak artrózou. Jako účinná prevence velmi funguje přiměřená pohybová aktivita, která nepřetěžuje klouby. Vhodné je například plavání nebo rehabilitace ve vodě, klouby jsou v tomto prostřední odlehčené a snadněji se s nimi pohybuje,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

 

Správná výživa

 

„Mezi základní složky takzvané kloubní výživy patří glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a kolagen. Každá z těchto látek má své opodstatnění v přípravcích, které podporují výživu kloubů, přínos zejména glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu je dlouhodobě prokázán. Jejich spojení v jednom přípravku tedy logicky posiluje efekt na stav kloubů,“ poznamenává prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc., MBA, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás kolena? 4 cviky, které pomohou, ale šetří klouby
Když se klouby ozývají, pátrejte po příčině
Strava, cvičení a masáže, které udělají vašim kloubům dobře
Zázračné OSTRUŽINY, zázrak na klouby, krásu i rakovinu

  

Pro zdraví našich kloubů i kostí velmi dopomůže i vhodná výživa, nejlepší je taková, která podporuje přirozenou strukturu kostí. Dále jsou vhodné správně zvolené doplňky stravy, které pomohou ochránit klouby a dopomáhají tak udržovat vaziva a klouby v dobrém stavu. „Vhodný je například kolagen, ten patří k jedné z nejdůležitějších bílkovin našeho těla. Přípravky s obsahem kolagenu by měly konzumovat především děti v období růstu a dospívání a osoby nadměrně zatěžující klouby (aktivní sportovci, těžce fyzicky pracující), “ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Výborné jsou také přírodní přípravky, které obsahují chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, extrakt z boswelie a řadu dalších složek. K větší pevnosti a pružnosti kostí pomůže vápník a fosfor. Jídelníček by měl obsahovat dostatečné množství ovoce a zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, fazole. „Nesmírně důležité je do svého jídelníčku zařadit produkty obsahující omega-3 mastné kyseliny. Už dávno neplatí, že konzumace ryb dvakrát týdně pokryje dostatek těchto takzvaně zdravých tuků. Výzkumy ukazují, že jejich doplnění pomáhá i lidem, kteří již onemocněním kloubů trpí,“ říká výživový specialista Martin Škába.


„Nedílnou součástí péče o klouby je i péče o kloubní chrupavky, které zajišťují hladký pohyb a tlumí nárazy a tlak, jenž při pohybu působí na naše kosti. Právě chrupavky jsou vlivem toho velmi opotřebovávány a ubývají. Řada pacientů by výsledky a zlepšení ráda viděla už po týdnu. Tak to bohužel nefunguje. Je důležité si uvědomit, že výsledky při snaze o zlepšení stavu kloubního aparátu nepřicházejí ihned. Péče musí být dlouhodobá a je třeba se obrnit trpělivostí,“ říká MUDr. Trč.

 

„Pro regeneraci kloubů je pak nutné dodržovat pitný režim, omezit černou kávu i jiné kofeinové přípravky. Je třeba zvýšit přísun vlákniny (celozrnné obiloviny, zeleniny, ovoce, luštěniny, lněné semínko) a příjem nenasycených mastných kyselin. Důležité je i omezit konzumaci masa a masných výrobků. Vhodný je také čaj s výtažkem Smilaxu lékařského (Smilax officinalis), který omezuje vznik artróz, revmatismu nebo bolestí kloubů,“ uzavírá PharmDr. Tomáš Arndt.

 

Zajímá vás více? Ptejte se v naší on-line zdravotní poradně.

 

Pořiďte si:

 

Proenzi 3 plus (599 Kč)
Na kombinaci glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu a kolagenu staví doplněk stravy Proenzi 3 plus, který je doporučován pro všechny typy kloubů, ať už se jedná o klouby kolenní, kyčelní, rukou, nebo i klouby páteře. Žádoucí vliv posiluje i přítomnost Unique MSM® a tzv. ExPur komplexu, který se skládá z vitaminu C a kolagenu typu II. Vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, který je důležitou součástí chrupavek. Společně tak podporují správnou funkci kloubního aparátu. Dlouhodobé a trpělivé užívání tohoto typu kloubní výživy přináší i dlouhodobé výsledky, které přetrvávají 2–3 měsíce po ukončení kúry. Nadstandardní kvalita výrobku Proenzi 3 plus je zaručena díky tomu, že je vyráběn držitelem certifikátu GMP.

 

Bylinný čaj Smilax officinalis (smilax lékařský) (105 g, 189 Kč, dostupný na prozdravi.cz)
Smilax lékařský příznivě působí nejen na klouby, ale také na ledviny a močový měchýř. Harmonizuje zejména mužský hormonální systém. Podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu, přirozený anabolismus a metabolismus těla. Podporuje normální činnost jater a detoxikaci těla. Smilax obsahuje saponiny, fytosteroly (ß-sitosterol, který je významným antioxidantem), glykosidy, vápník, měď, železo, jód, mangan, draslík, křemík, sodík, síru, vitamíny B-komplexu, C, D a provitamín A.

 

Výživa kloubů
(Foto: Archiv firem)


Shiitake, MycoMedica (90 kapslí, 690 Kč, dostupná na mycomedica.cz)
První zmínka o shiitake (houževnatec jedlý, Lentinula edodes) se objevuje v dílech čínské medicíny již před 2000 lety. Dokládá tak vysokou hodnotu, která se této houbě přisuzuje. Shiitake je rovněž označována „královnou mezi houbami“. Tato houba obsahuje výjimečný komplex bioaktivních látek. Vedle vitamínů skupiny B (které jsou životně důležité, ale v rostlinách se téměř nevyskytují) obsahuje shiitake ergosterol (provitamin D). Kromě toho minerální látky jako draslík, vápník, fosfor, železo a zinek. Obsahuje také 7 z 8 pro člověka esenciálních aminokyselin. Podle tradiční medicíny: aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce, reguluje cholesterol a krevní tlak, má antiarteriosklerotický účinek, podporuje pročištění střev, podporuje organismus v případě osteoporózy a revmatických chorob, detoxikaci organismu a organismus při chemoterapii či radioterapii.

 

NUTRILITE™ Glucosamine with Boswellia (150 tobolek, 750 Kč, dostupné na amway.cz)
Glukosamin je přírodní látka, která se obvykle získává z ulit korýšů jako jsou krabi a krevety. Je hlavním stavebním kamenem polotekutin, které promazávají klouby, vytváří pevné spojení s dalšími molekulami v kloubech a je klíčovou surovinou nezbytnou pro výživu chrupavky.

13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Robin Hudeček 12:41 21.09.2016
Díky za tipy, nicméně stále trvám na tom, že nejlepší volbou je přípravek Alavis. Každý si o něm může vše zjistit, je velmi rozšířený na klouby, i když původně vyroben pro koně. každý sportovec vám to myslím potvrdí, že je nejlepší. za dobrou cenu jsem ho našel napříkald zde: http://www.equiservis.cz/vybaveni-pro-kone/potreby... a co do obsahu kolagenu je prostě nejlepší.
Tomáš 09:47 29.07.2016
Na prevenci je dobrý i MSM pro zdravé klouby. Trávím v posilovně většinu dne, takže si uvědomuju, že pokud od těla něco chci, musím mu i něco dát. Protože je ten název takový nicneříkající, tak tip kde to kupuju, je e-shop branse.
Martová 13:04 23.03.2016
To se nedivím, s tím kolik je sněhu. To bych byla taky samá boule :-)
Maskova 14:46 21.03.2016
Tak potvrzuji. Hned první den co jsme přijeli jsme almiral použili. A úleva přišla skoro hned
Hana Klokočníková 13:14 18.03.2016
Mě vyhovuje ten almiral v té dózičce. Dobře se tím manipuluje
Venousek 15:17 17.03.2016
Tak si to pribalte, jistota, je jistota :-)
Maskova 13:16 15.03.2016
NA hory se zrovna chystame
Kovandová 13:38 14.03.2016
Teď jsme to zrovna řešili na horách. Namožené koleno po pádu. Naštěstí jsme měli po ruce almiral. Využili jsme jej tedy uplně poprvé a musím říci, že zapůsobil bezvadně
Vlasáková 14:05 04.03.2016
Já to občas taky pacientům doporučím, zvlášť když vím, že jde jen o nějaké namožení
Tonda 15:19 03.03.2016
Tak to je pro vás ideální.
1 2