Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Podpoříme vás v odvykání kouření. Komu se to povede?

Jak típnout cigaretu jednou provždy? Podrobný průvodce odvykáním

Kouření
zdroj: isifa.com Kouření
aktualizováno 02.01.2013, 00:00 | 02.01.2013, 00:00 | doma.cz/kat

Podpoříme vás v odvykání kouření. Komu se to povede?

Je nutné si uvědomit, že kouření je nemoc. Má dokonce i své číslo diagnózy – F 17, a v Česku ji má až 2 miliony lidí. Proto by se mělo odvykání kouření vždy konzultovat s lékařem, nejlépe specialistou.

 

„Tabákový kouř každoročně zabije jen v České republice více než 18 tisíclidí, což je víc, než všechny statistiky dopravních nehod, vražd, sebevražd a smrtelných úrazů dohromady,“ vysvětluje MUDr. Eva Králíková, která vede Poradnu pro odvykání kouření při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chci přestat kouřit: 10 rad, jak pracovat s motivací

 

Kouření prokazatelně způsobuje takové choroby, jako chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), impotenci a poruchu spermií, šedý zákal a oslepnutí kvůli poškození cév oka, infarkty, mrtvice a zúžení tepen na nohách, stárnutí kůže a širokou škálu rakovinných onemocnění.


Vedlejší příznaky, jako páchnoucí oblečení, dech a žluté skvrny na rukách, také nejsou příjemné. „Kouřit začínají především děti, a to už dokonce už po desátém roce života,“ říká lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.
 

Mnoho kuřáků uvažuje o tom, že by kouření zanechali, nebo se o to pokoušejí, někteří z nich opakovaně. Jisté je, že zanechat kouření není lehké a často to vyžaduje veliké úsilí. Každý kuřák je jiný a také každému bude vyhovovat jiný způsob pomoci.

 

 

Je to nemoc – jděte za lékařem!

 

Každý pacient – kuřák, který se skutečně rozhodl přestat kouřit, by měl navštívit lékaře. Ať již svého obvodního doktora nebo odborníka ze specializovaných center léčby závislosti na tabáku a s jejich pomocí a pod jejich vedením započít s léčbou.

 

Vyhledejte si lékaře! Přehled lékařů pro léčbu závislosti na tabáku: ZDE


Co vás čeká, pokusíte-li se přestat kouřit:


1. a) SAMI - vaše šance, že se vám podaří přestat kouřit a vydržíte to rok, je asi tříprocentní. Pravděpodobně se budete potýkat s abstinenčními příznaky, které jsou hlavním důvodem selhání
2. b) S POMOCÍ VOLNĚ PRODEJNÝCH LÉKŮ
s nikotinovými náhražkami vaše šance na úspěch vzrůstají, abstinenční příznaky jsou mírnější
3. c) S POMOCÍ LÉKAŘE A LÉKŮ NA PŘEDPIS – máte největší šanci na úspěch, kombinací odborné podpory lékaře a moderních účinných léků úspěšnost léčby činí až 44% .

 


Jak začít s odvykáním?

 

Vy sami doma začněte tím, že si zodpovíte několik otázek, radí server odvykani-koureni.cz. Ať už na papíře, nebo v hlavě si udělejte seznam všech pro a proti. Máte kuřácký kašel, a to zejména po ránu? Jste bez dechu, když máte vyjít schody? Máte popelavou pleť? Vyčleňuje vás kouření ze společenského života? Jsou vůbec nějaké body, které můžete zařadit do kategorie "pro“?

Motivací pro vaše odvykání může být také úspora peněz a času. Kuřák, který vykouří 1 krabičku denně, utratí měsíčně více než 2 000 Kč. A pokud kouří 1 cigaretu pět minut, ztratí 100 minut drahocenného času denně.


Za 10 let prokouříte novou fabii! Kalkulačka ušetřených peněz

 

Žádejte příspěvky od pojišťoven!

 

Většina zdravotních pojišťoven připlácí na léky proti kouření 500 Kč až 2000 Kč. Některým stačí účtenka z lékárny, některé vyžadují předpis z centra pro léčbu závislosti na tabáku, těhotné, kterým je určen nejvyšší příspěvek, musí předložit těhotenský průkaz.


 

 

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

pepan 20:17 20.01.2013
jediné co pomůže od závislosti na cigaretě je pevná vůle chtít přestat. Žádný jiný způsob není stoprocentní. já přestal ze dne na den a je to již 13let. Všem držím palce a přeji pevnou vůli.
Katy 23:19 12.01.2013
Na to, prestať s fajčením, existuje jeden rýchly a relatívne jednoduchý spôsob. Relatívne preto, lebo na to treba vôľu. Silnú. Niežeby to bolo ťažké, to nie, po krátkom čase to pôjde samo od seba. Nemusíte nič kupovať, nikoho prosiť, aby pred vami nefajčil. Aspoň u mňa neboli žiadne abstinenčné príznaky, ani som nemala počas odvykania či po ňom problém, ak okolo mňa ľudia fajčili či ma dokonca ponúkali.

Ide o tzv. autosugesciu. Kedysi som si prečítala jednu knihu, tuším sa volala Moc nášho podvedomia alebo tak nejako.
Skrátka, keď som bola odhodlaná skončiť (resp. aspoň obmedziť), povedala som si, že vyskúšam, či tá kniha "funguje".

Každý deň (celý deň, pravda, s prestávkami - a tu sa ukáže tá silná vôľa) som si v duchu opakovala "Z cigarety ti bude zle. Nezapaľuj si, bude ti zle!" a tak podobne. Pravdaže, ak som na cigaretu mala chuť, dala som si, ale aj tak som si to v duchu opakovala. No a stalo sa to, že po pár dňoch takéhoto vnútorného monológu mi naozaj bolo fyzicky zle - na vracanie, šli na mňa mdloby, migréna, točila sa mi hlava, boleli ma hádam aj vlasy... Zo začiatku to "na mňa prišlo" ku koncu cigarety.
No a stále som si samozrejme tie "magické formulky" hovorila dokola a dokola a dokola...
Po pár ďalších dňoch som nebola schopná vyfajčiť viac než polovicu cigarety a po niekoľkých ďalších mi stačilo si čo len pomyslieť, že si zapaľujem a bolo mi zasa totálne zle.
No a odvtedy som si nezapálila - skrátka ma nič neťahalo, nemala som chuť. Pritom okolo mňa mohli fajčiť, dokonca ma aj ponúkať, nič mi to nerobilo.

Vo vrecku vetrovky som ešte dlho nosila načatú krabičku, pre prípad, že by som dostala zasa chuť a musela zopakovať to s "magickou formulkou", ale nepotrebovala som ju. Myslím, že som ju podarovala spolužiačke na výške.

A pritom celý tento proces trval cca dva týždne, možno tri, už neviem presne.

Samozrejme, záleží v prvom rade na tom, ako dlho a intenzívne dotyčný fajčí, do akej miery je uňho vyvinutá fyzická závislosť a aj od iných faktorov, mne sa to chvalabohu vtedy podarilo. Držím palce všetkým prestávajúcim!!! ;-)