Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Australští vědci dokázali, že stačí jen slabá půlhodina na to, aby slané jídlo omezilo schopnost tepen dostatečně rozvádět krev po těle.

Jak rychle ničí cigarety, cukr nebo sůl tělo? Stačí pár vteřin!

aktualizováno 17.03.2011, 02:50 | 17.03.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Australští vědci dokázali, že stačí jen slabá půlhodina na to, aby slané jídlo omezilo schopnost tepen dostatečně rozvádět krev po těle.

Cigarety: 3 vteřiny stačí


"Efekt kouření cigaret je velmi rychlý,“ říká profesor Robert West z britskéhoÚstavu pro výzkum rakoviny. Během 3 vteřin se kouř dostane do plic, srdce nutí k vyššímu výkonu, tlak stoupá, uvádí dailymail. Kouř také způsobuje podráždění a zapálení sliznic. Tělo nekuřáka se po prvním vdechnutím automatický chrání kašlem. U kuřáka přechází kašel v permanentní křečovitou reakci. Za sedm vteřin nikotin dorazí do mozku, kde způsobí pocit lepší nálady, ovšem za cenu budování vyšší a vyšší závislosti.

 

Nedostatek kyslíku ochromuje červené krvinky. Do normálního stavu se hodnoty kyslíku dostanou až po šesti hodinách od vykouření poslední cigarety. Genetické poškození může cigarety způsobit během 15 minut.

 

Cukr: 0 - 60 minut


"Cukr je zákeřný v tom, že má na nás vliv ještě před tím, než ho požijeme,“ upozorňuje Ursula Arensová z britské Dietetické společnosti.“Jakmile kousneme do něčeho sladkého, cukr okamžitě zaútočí na sklovinu zubů. Počet baterií, které přeměňují cukr na kyselinu, najednou několikanásobně naroste. Prostředí úst se znormalizuje až během hodiny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na zdravotní rizika manikury v salonu

Nosíte těžkou kabelku? Ničíte si zdraví!

 

Jestliže jíte sladkosti soustavně, úroveň kyselin je stabilně přehnaně vysoká. Rapidně se tak zvyšuje kazivost zubů.
Požívání cukru zvyšuje riziko cukrovky typu 2. hodnoty opadnou až během hodiny. Během té doby můžete pociťovat zvýšenou podrážděnost, únavu a hlad. Cukr zvyšuje také hodnotu inzulinu, který má vliv na zbrzdění produkce růstového hormonu. To má naopak vliv na náš imunitní systém.

 

 


Alkohol: 6 minut


Němečtí vědci přišli na to, že alkoholu stačí pouhých 6 minut na to, aby poškodil mozek. Zkoumali skupinu 15 mužů a žen. Podali jim dvě piva nebo 3 sklenky vína. Stav mozku se začal okamžitě měnit. Vliv u občasného požití alkoholu v malém množství je jen dočasný. Ve větším množství alkohol ničí mozek nezvratně. Nejvíce postihuje paměť a motoriku.

 

 

Sůl: 30 minut


Pokud často jíte polotovary, které v sobě obsahují zpravidla i velké množství soli, ničíte si oběhový cévní systém. Sůl zvyšuje nepřiměřeně krevní tlak, srdce se namáhá, tím i ledviny. Pravidelný příjem vysokého množství soli v potravě způsobuje, že tělo zadržuje až o 2 litry tekutin více. To tělo velice zatěžuje. První projevy vědci zaznamenali už po 30 minutách od konzumace.

 

Tuky: 45 minut


Nasycené mastné kyselin – které najdeme např. v sušenkách, dortech nebo sýru – způsobují zanášení krevních cév cholesterolem. .“Za méně než hodinu se tak zvýší zanesení tepen, že to může způsobit i infarkt,“ říká Arensová.


 

Nejlepší DIETNÍ recepty na chatu a chalupu »

Že vyrazíte o víkendu na chalupu, neznamená, že tam musíte jíst typické těžké vesnické jídlo. ... více»

2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře