Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Tvar a velikost našich ňader citlivě reaguje na vše, co se s naším ženským organismem právě děje.

Rostou po pivu prsa? A jak se mění v průběhu života?

Prsa
zdroj: isifa.com Prsa
aktualizováno 11.08.2012, 00:35 | 11.08.2012, 12:35 | doma.cz/kat

Tvar a velikost našich ňader citlivě reaguje na vše, co se s naším ženským organismem právě děje.

V průběhu života se ňadra neustále mění a popravdě řečeno jsou tak neustálým zdrojem našich frustrací a otázek: řešíme jejich tvar i velikost a často bychom si přály je mít úplně jiná, než právě jsou.

 

Ňadra se však ve skutečnosti mění podle určitých zákonitostí, které bychom měly znát. Díky těmto poznatkům se totiž můžeme vyhnout nepříjemným šokům či zklamáním.

 

Jedna věc je ale stoprocentně jistá! Po pivu prsa nikomu nevyrostou. I když vlastně ano, ale ne tak jak byste chtěla! Po pivu, které je doslova kalorická bomba se totiž tloustne a tlusté ženy jsou prostě větší všude. Komu se to ale líbí?

 


Poprsí v průběhu života. Kdy čekat změnu?


  Při narození – již u novorozené holčičky jsou vytvořené bradavky a také základy mlékovodů, které budou v budoucnu sloužit jako základ pro další vývoj a růst ňader. Velikost a tvar ňader je do značné míry dán geneticky, takže přestože o tom holčička ještě nic neví, již před narozením se vytvořily základy jejích budoucích mindráků nebo naopak „kvalit“.


V pubertě – pod vlivem ženských pohlavních hormonů estrogenů se v dospívajících ňadrech začíná ukládat tuk, který tak způsobuje jejich růst. Zároveň se zvýrazňují bradavky a kůže kolem nich se stává tmavší. Ňadra se mohou měnit v průběhu celé puberty až do dosažení dospělosti, ale dívky již poměrně brzy mohou poznat, zda je příroda více či méně obdařila ve srovnání s jejich vrstevnicemi.

 

Prsa
(Foto: isifa.com)

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Můžete za nadváhu? Tyto nemoci jsou na vině!

Jaké boty trápí české ženy?

Jednoduchá masáž pro krásnější prsa


Při menstruaci
– jakmile dívka začne menstruovat, dozrávají také vývody mléčné žlázy uvnitř prsu, které mají sloužit k pozdějšímu kojení. U mnoha žen dochází v průběhu menstruačního cyklu, pod vlivem hormonů estrogenu a progesteronu, k pravidelným změnám jejich ňader: před začátkem menstruace jsou ňadra bolestivá a napjatá, zadržuje se v nich voda, takže se částečně zvětšují. Někdy se tyto potíže označují jako „premenstruační syndrom“ a jsou doprovázeny také změnou nálady a dalšími příznaky. Jestliže cítíte nezvyklou bolest v prsou nebo máte jiné problémy, které se dříve neobjevovaly, můžete zkusit vystopovat příčinu potíží prostřednictvím testu „domácího lékaře“.


V těhotenství – během těhotenství dochází k dalšímu rozvoji mléčné žlázy, která se připravuje na tvorbu mléka a kojení. Stejně jako někdy v průběhu menstruačního cyklu i v době těhotenství dochází ke zvětšování ňader (většinou podstatně nápadnějšímu) a pocitu napětí a bolestivosti. Oblast kolem bradavek se stává výrazně tmavší – prý proto, aby při kojení novorozenec snáze nalezl místo, kde je pro něj připravena potrava. Pokud vás v souvislosti s kojením trápí nějaké problémy, doporučujeme malý test na stránkách, kde také o kojení najdete celou řadu dalších informací.


  V menopauze
– také v menopauze, tedy v době, kdy žena přestává menstruovat, dochází ke změnám stavby a vzhledu ňader pod vlivem hormonálních změn. Hladiny ženských pohlavních hormonů se postupně snižují, takže mléčná žláza se zmenšuje a mizí také množství tuku, který prsy dříve vyplňoval. To se projeví ztrátou oblého tvaru a ňadra jsou často spíše povislá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste protivná? Asi máte přemenstruační syndrom

Bojíte se RAKOVINY? Prevence pro ženy od 20 až do 60 let!

Prsa versus oči: Čeho si kluci všimnou dřív?
Jak svůdně obléknout malá prsa

 


Některé změny se mohou objevit kdykoli – a měly bychom si jich všimnout!


U většiny žen se v průběhu života objeví v prsech některé změny, jako jsou například cysty nebo vazivové uzlíky. Kromě těchto neškodných procesů však může i v mladém věku dojít ke vzniku zhoubného nádoru – karcinomu prsu neboli rakovině prsu. Na první pohled (nebo spíš pohmat) rakovinu nikterak nerozeznáme od neškodných uzlíků nebo zatvrdlinek. Proto vždy, když si v prsu nahmatáme neznámý útvar, měly bychom okamžitě navštívit lékaře. Bohužel rakovina prsu se stále častěji týká i mladých žen ve věku kolem třiceti let.
Rakovina prsu je poměrně časté nádorové onemocnění, které je možné dobře léčit především tehdy, když je objeveno včas.

 

Všechny ženy by proto měly provádět pravidelné samovyšetření prsou, to znamená alespoň jednou měsíčně pečlivě prohmatat oba prsy a pátrat po neznámých útvarech. Starší ženy a ženy s vyšším rizikem vzniku karcinomu prsu by pak měly docházet na pravidelné mamografické vyšetření, které případné zhoubné změny zachytí mnohem dříve a spolehlivěji. Své riziko rakoviny prsu můžete orientačně zjistit také podle speciální kalkulačky.


Otázky pomůže zodpovědět lékař


Chcete vědět, jak se správně chránit před rakovinou prsu? Nebo vás v souvislosti s vývojem ňader zajímá něco úplně jiného? Zeptejte se přímo lékaře v naší internetové poradně.

 

5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře