Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Mírná zima nahrává klíšťatům i v letošním roce. Nepodceňujte je.

Jak se správně zbavit klíštěte? FOTONÁVOD + 10 nejnebezpečnějších mýtů

Klíště
zdroj: Thinkstockphotos Klíště
aktualizováno 11.05.2015, 15:53 | 11.05.2015, 15:53 | Doma.cz/trm

Mírná zima nahrává klíšťatům i v letošním roce. Nepodceňujte je.

410 – přesně tolik případů klíšťové encefalitidy bylo zaznamenáno v roce 2014. Jeden člověk dokonce tomuto onemocnění v loňském roce podlehl a řada lidí si ponese trvalé následky do konce života. K ochraně proti této závažné infekci přitom stačí málo – očkování proti klíšťové encefalitidě, na které ze svých fondů prevence přispívají všechny zdravotní pojišťovny. Letos dokonce až do výše 1800 Kč.

 

Drtivá většina z nás (dle průzkumu GfK z roku 2013 přibližně 75 % obyvatel ČR) si dokáže klíšťovou encefalitidu správně zařadit mezi závažné onemocnění, které může člověk získat od infikovaného klíštěte. Většina populace má též povědomí o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23 % lidí se nakonec do očkovacího centra či ke svému praktickému lékaři pro očkování vydá. Na rozdíl od lymské boreliózy, která je způsobena bakteriální infekcí, a proto se dá docela dobře léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit projevy onemocnění.

 

Nákazit se člověk může při pobytu v přírodě i v zahraničí, endemické oblasti dnes sahají od východní Francie až po asijský Dálný východ a od Albánie na jihu až téměř k severnímu polárnímu kruhu na území Finska. Po České republice hlásí tradičně nejvíce případů klíšťové encefalitidy Německo, Slovinsko, Pobaltské země a Rusko. V loňském roce u nás byly zaznamenány dva případy nakažení klíšťovou encefalitidou přivezenou ze zahraničí, pravděpodobně z Chorvatska.

 

Klíště
(Foto: Profimedia)

 

Očkování chrání lidské životy

 

Přestože je každoročně Česká republika zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou, stále patříme mezi země s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Zatímco v sousedním Rakousku je očkováno 90 % obyvatelstva, u nás je to jen necelá čtvrtina. Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se aplikuje po 1 – 3 měsících po první dávce, třetí pak po 5 – 12 měsících po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Cena vakcíny se pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR ve výši 300 – 1 800 Kč. Další informace o aktuální výši příspěvků pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.


Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i při běžných venkovních aktivitách jako je cyklistika, turistika, houbaření, zahradničení nebo při odstraňování klíštěte ze srsti psa. Právě nyní, před nástupem „klíšťové“ sezóny, je vhodná doba pro začátek očkování.

 

PRONIKAJÍ KLÍŠŤATA až na vaši zahradu?
(Foto: Mediafax)


10 mýtu o klíšťatech a očkování proti klíšťové encefalitidě


1. Mýtus - Klíště žije pouze v lese a skáče ze stromů.

 

Fakta - Jedná se o dva z nejrozšířenějších mýtů. Pravdou je, že jsou lesy hlavním teritoriem klíšťat, to ale neznamená, že se s nimi nemůžeme setkat na zahrádkách, loukách, na procházce, v městských parcích nebo na březích rybníků. Klíště číhá všude a endemická je celá ČR.


2. Mýtus - Po aplikaci repelentu jsem před klíštětem v bezpečí.


Fakta -
Ochrana pomocí repelentu není stoprocentní, ani pokud aplikujeme dostatečné množství. Účinná látka časem vyprchá a aplikaci je nutné opakovat v pravidelných intervalech. Navíc musí být repelent velmi pečlivě nanesen na každý kousek povrchu těla, protože klíště rádo hledá skulinky, kudy se k Vám dostat. Nelze se tedy spolehnout pouze na tento způsob prevence. Jedinou spolehlivou ochranou je očkování, ne však proti klíšťatům jako takovým, ale proti klíšťové encefalitidě, kterou přenášejí.

 

Návod na odstranění klíštěte
(Foto: oficiální zdroj)


3. Mýtus - Proti klíšťové encefalitidě se mohu nechat očkovat pouze v zimních měsících.


Fakta
- Podstoupit očkování je možné během celého roku. Rozdíl je pouze v intervalu mezi první a druhou dávkou. V zimě, díky snížené aktivitě klíšťat, je interval delší – od jednoho do tří měsíců, v teplých měsících roku se používá zrychlené očkovací schéma, které poskytne ochranu většině osob již za pouhé dva týdny po druhé dávce.


4. Mýtus - Očkovat malé děti proti klíšťové encefalitidě se nesmí. Očkování příliš zatíží imunitu dítěte.


Fakta
- Právě děti se mohou od klíštěte nakazit velmi snadno, například při lezení v trávě nebo při kontaktu s domácími mazlíčky. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou k dostání také ve variantě určené dětem od jednoho roku. Vakcíny obsahují mrtvé viry, proto nemůže očkování zdravé dítě nijak ohrozit.


5. Mýtus - Klíště jde pouze na člověka se sladkou krví.


Fakta
- Někteří lidé si myslí, že klíšťata jdou pouze na osoby se „sladkou“ krví. To je ale ohromný omyl. Klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Klíště číhá ukryté na porostu, přední pár nohou vztyčí jako lapače, aby se mohlo ve vhodné chvilce přichytit na svého hostitele. Odpuzuje je pach repelentů, ty ale časem vyprchají, a poté člověk již není chráněný. Proto je důležitá prevence v podobě očkování proti klíšťové encefalitidě.

 

 

 

6. Mýtus - Očkování má spoustu vedlejších účinků.


Fakta
- Očkovací látky, které se používají při očkování proti klíšťové encefalitidě, jsou prověřené více než 20letou praxí. Pokud se objeví nějaké nežádoucí účinky, jedná se většinou pouze o nezávažné projevy typu bolesti hlavy, únavy a zvýšené teploty, které za krátkou dobu odezní.


7. Mýtus - Na světlé oblečení klíšťata nejdou.


Fakta
- Klíště nemá dostatečně vyvinutý zrak na to, aby ho odradilo světlé, tmavé či jinak barevné oblečení. Barva oblečení zde tedy nehraje důležitou roli. Na světlé látce ho pouze snáze zahlédnete a můžete ho rychleji odstranit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dejte pozor na čtyřnohé parťáky, borelióza od klíšťat hrozí i jim!
Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku
KLÍŠŤATA ÚTOČÍ! Je u nás nejvíce nemocných encefalitidou v Evropě


8. Mýtus - Důležité je očkovat hlavně děti, ty mají horší průběh klíšťové encefalitidy.


Fakta
- Očkování je důležité jak u dospělých, tak i u dětí. Jsou to však paradoxně právě senioři, kteří mají horší průběh klíšťové encefalitidy, a onemocnění může mít pro ně často závažné trvalé následky. Neočkujte tedy pouze svoje děti, ale myslete i na sebe.


9. Mýtus - Očkování proti klíšťové encefalitidě je drahé.


Fakta
- Očkování proti klíšťové encefalitidě je investicí do zdraví v řádech několika korun denně. Cena vakcíny se aktuálně pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR a to až ve výši 300 – 1 800 Kč.


10. Mýtus - Nebezpečná klíšťata se nacházejí jen v některých oblastech ČR.


Fakta
- Infikovaná klíšťata se mohou v některých oblastech vyskytovat hojně. Nejvíce případů je zaznamenáno v jižních a západních Čechách, setkat se s nimi ale můžete na území celé republiky. Jejich aktivitu můžete sledovat například na webu Ministerstva zdravotnictví nebo Českého hydrometeorologického ústavu.

 

Klíště
(Foto: Tn.cz/ thinkstockphotos.com)

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře