Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Proč ženy pijí a jak se mohou závislosti zbavit?

Když žena začne nezřízeně pít. Co s tím?

aktualizováno 26.05.2009, 09:34 | 26.05.2009, 00:09 | tn.cz/kat

Proč ženy pijí a jak se mohou závislosti zbavit?

V České republice je přes tři sta tisíc alkoholiků. Celou jednu třetinu tvoří ženy. "Nejčastěji jsou mezi alkoholičkami vysokoškolsky vzdělané, svobodné klientky s jedním dítětem, nebo dále středoškolsky vzdělané, rozvedené klientky se dvěma dětmi,“ tvrdí MUDr. Otilie Bartáková z Psychiatrické léčebny v Bohnicích.


"Počet žen závislých na alkoholu pořád roste. Je to nebezpečná tendence a mělo by se na ni více upozorňovat,“ říká MUDr. Václav Dvořák, primář oddělení ženských závislostí z Psychiatrické léčebny Bohnice.

 

Jen touto léčebnou každoročně projde téměř 500 žen a zdejší oddělení pro léčbu závislostí jsou neustále přeplněná. Ženami jsou tři čtvrtiny starší 35 let. Zároveň téměř 60 procent žen hospitalizovaných v Bohnicích jsou matky nejméně jednoho nezletilého dítěte.

 


Ženský alkoholismus je zvláštní tím, že dopad pití ženy je na rodinu a okolí daleko větší.

 

Žena je totiž páteří rodiny, to platí především v případě, že má malé děti. Kromě poškození fungování rodinného života je na nich i alkoholismus více vidět: zanedbávají svůj zevnějšek. Okolí jejich pití toleruje daleko méně než u mužů.

 

Proto ženy cítí vinu za to, že něco dělají špatně. Dostavují se deprese, které se snaží přebíjet buď většími dávkami alkoholu, nebo ho dokonce mixují s prášky.


Sex v alkoholickém opojení

 

Tím, že ženy holdující alkoholu mají v opojení menší zábrany i v sexuální oblasti, mohou být i promiskuitnější, nechrání se ani před nechtěným těhotenstvím, ani před pohlavními nemocemi.

 

Těhotenství a alkohol nejdou dohromady!

 

Obecně – pokud žena (a nemusí se jednat o alkoholičku) pije alkohol v raném stadiu těhotenství, když se vyvíjí nervová soustava a mozek plodu, ohrožuje inteligenci dítěte.

 

Jestliže je ale na alkoholu dokonce závislá, může u plodu vyvolat tzv. fetální alkoholický syndrom, který se po narození projeví zpomaleným růstem dítěte, mentální retardací, vadami srdce, ledvin, plic. Může vyústit i takovým poškozením plodu, kdy ho i lékaři odborně označují za "zrůdu“.

 

 

Jak se stane z ženy alkoholička?

 

Do pasti alkoholu nejčastěji spadnou ženy buď v krizi, např. během rozvodového řízení, nebo velmi úspěšné podnikatelky, lékařky, soudkyně, atd., protože jsou pod velkým tlakem. V alkoholu hledají uvolnění a ten se nepozorovaně stane jejich každodenní berličkou.

 

 

Víno. Ilustrační foto.
(Foto: Jindřich Kodíček)

 

Možným původcem závislosti jsou i geny a psychické založení člověka. "U žen pozorujeme nejčastěji závislost na alkoholu v kombinaci s hystrionskou poruchou osobnosti, dříve známou jako hysterie,“ vysvětluje Dvořák.

 

Ještě silněji může zapůsobit genetika. "Gen závislosti můžete mít vrozený, pak si ho stačí aktivovat jen pohybováním se v nevhodném prostředí, jako např. hospody, prací pod tlakem, rozvodem. Genetika se pak projeví např. závislostí na alkoholu, nebo tabáku, drogách, práci…“


Nejúčinějšíí je ultimátum: alkohol nebo rodina

 

Pokud si partner ženy všimne její náklonnosti k alkoholu, měl by ji dát jasné ultimátum. "Rodina nebo alkohol!“ Většina žen si totiž uvědomí, že by v případě rozvodu děti připadly do péče otce, a to už je silná motivace.

Pokud nepomáhá ani to, je možná pro děti lepší, aby opravdu žily od matky odděleně, protože opilý člověk se nemůže o děti odpovědně postarat.

 

"Navíc děti mají v matce špatný příklad. Berou konzumaci alkoholu jako něco normálního a přináší to spoustu obtíží do budoucna,“ upozorňuje Dvořák.

 

Úplně abstinovat je nejlepší

 

Pro člověka, který nedokáže pít s mírou a může trpět alkoholismem, je nejlepší cestou abstinence. Příležitostné ochutnání alkoholu jen svádí k pokušení dát si další a další skleničku.


Kam se obrátit?

 

Pokud už svůj vztah k alkoholu nezvládáte, je nejlepší jít za praktickým lékařem a poradit se o možnostech řešení závislosti. Nebo kontaktujte psychiatrické ambulance, které jsou zaměřené na pomoc závislým na alkoholu. Bez odborné pomoci totiž boj s alkoholem asi těžko zvádnete.

 

Léčba (psychoterapie, nasazení antabu místo alkoholu) může probíhat buď ambulantně, nebo s hospitalizací. Např. léčba v Bohnicích trvá 11 týdnů.

Antabus v kombinaci s alkoholem vyvolá zvracení. Jde o navození reflexu "Když se napiju, budu zvracet“. Léčba je hrazena ze zdravotního pojištění.

 

Seznam ambulancí, poraden a léčeben najdete zde:

Ambulance

Léčebny

 

Maminko nepij,  uzdrav se mi!

 

Tak zní heslo doléčovacího centra pro ženy po odvykací kúře, které bylo otevřeno v dubnu v Praze 7. "Alkoholičky byly dosud pro organizace, které poskytují sociální služby závislým lidem, opomíjenou cílovou skupinou. Neměly po návratu z psychiatrické léčebny prakticky možnost komplexní následné péče,“ řekla ředitelka centra Mgr. Zuzana Skálová. Součástí jsou kreativní dílny, individuální i skupinové poradenství, vše ženám na míru.


Jak poznáte, že potřebujete pomoc?


• Když se chcete napít už ráno, před snídaní.


• Pokud býváte "pod parou“ i 48 hodin v kuse.


• Stává se vám, že máte okno.


• V alkoholickém opojení padáte, měl/a jste úrazy.


• Když utíkáte k alkoholu před stresem.


• Pokud si myslíte, že alkohol ovlivňuje vztahy s rodinou a přáteli.


• Za alkohol utrácíte nepřiměřeně velké částky, takové, že to ohrožuje rodinný rozpočet.

 

Chcete vědět, jak jste s alkoholem na tom?

 

Udělejte si
Test závislosti na alkoholu Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti

 

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře