Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nesrozumitelná změť znaků znepokojí i zdravého, natož nemocného…

Laboratorní výsledky od lékaře už rozluští i laik. NÁVOD ZDE

aktualizováno 27.07.2009, 00:55 | 27.07.2009, 00:00 | tn.cz / kat

Nesrozumitelná změť znaků znepokojí i zdravého, natož nemocného…

Vyšetření krve mnohdy potvrdí, zda v těle pacienta probíhá onemocnění a pomohou rozhodnout o vhodné léčbě. Z jejich výsledků je lékař informován, zda a jak bylo léčení úspěšné a může určit, jaký bude další postup.

 

Pro většinu laiků však laboratorní testy dosud zůstávaly jen tajemnými údaji. Teď  díky internetu můžeme vyhledávat podle nemoci nebo určitého sledovaného faktoru v laboratorním testu na novém neziskovém portálu www.labtestsonline.cz.

 

testy
(Foto: Oficiální zdroj)

Tento průvodce po světě laboratorního vyšetření má v nabídce přes 240 laboratorních testů v češtině a tím pokrývá téměř všechny druhy testů (90 procent). Poskytuje i veškeré odpovědi na nejčastější otázky pacienta spojené s laboratorním vyšetřením.

 

Anketa
Jste ze svých zdravotních záznamů moudří?
 

Návštěvník se na stránkách LabTestsOnline dozví například, co znamenají jednotlivé zkratky laboratorních vyšetření, proč se nechat vyšetřit, kdy se nechat vyšetřit, zda je nutné před vyšetřením dodržovat určitý dietní režim a v jaké podobě laboratoř výsledky vydává. Získá podrobné a srozumitelné informace o jednotlivých laboratorních vyšetřeních a co výsledek testů znamená.

Příklad:

U látky HDL cholesterol se dozvíte: proč si nechat vyšetřit výši jeho množství v těle, kdy se nechat vyšetřit, požadovaný druh vzorku (jestli krev, moč nebo sliny, atd.) a jestli je nutné jít nalačno nebo ne. 

 Projekt Lab Tests Online (laboratorní testy online) vznikl v roce 2001 v USA jako program pro pacienty, aby lépe pochopili a orientovali se v laboratorních vyšetřeních nejen při nemoci, ale také při preventivních programech. 

 
Výsledky s lékařem zkonzultovat musíte


Ke stanovení správné diagnózy je ale nutné spolupracovat s ošetřujícím lékařem tak, aby bylo možné spojit veškeré potřebné informace jako je věk, další nemoci, užívání léků, alergie, příznaky a symptomy, jiná vyšetření (rentgen tomografie, endoskopická vyšetření) a další informace k určení celkového zdravotního stavu. Takže si rozhodně nepředstavujte, že se vyléčíte sami doma! Informace nejsou určené jako náhrada konzultací s lékařem. 

 

"Výsledky krevních testů pacientů v nemocnicích ovlivňují ze 70 až 80 procent rozhodování lékaře, který na jejich základě určí diagnózu a další léčebný postup, říká Lenka Nováková, místopředsedkyně Česká asociace výrobců a dodavatelů diagnostik in vitro. 

 IN VITRO diagnostika znamená "ve skle“- mimo tělo pacienta – v laboratorní zkumavce. 

 Nápověda pro zdravý životní styl


Porozumění jednotlivým vyšetřením má zásadní význam nejen v průběhu léčby, kdy má pacient v lékaři rádce a partnera, ale také při prevenci, kdy je každý za své jednání a chování odpovědný sám sobě a nese důsledky svého rozhodnutí: "Držet či nedržet dietu? Co mi hrozí, když mám „jen“ zvýšený cholesterol? Co výsledek vyšetření znamená a jak mě ohrožuje do budoucnosti?“ apod. Teprve s dostatkem informací může začít správně uvažovat třeba o zdravějším životním stylu. 

Informace LabTestsOnline pomáhají pacientům i lékařům na celém světě – USA, Velká Británie, Itálie, Německo, Polsko, Maďarsko, Řecko, Španělsko a Austrálie. Brzy k nim přibude Francie a Portugalsko a probíhají jednání s Čínou. Správnost a odbornou úroveň garantují přední odborníci, česká verze samozřejmě zohledňuje podmínky našeho zdravotnictví.


Proč se laboratorní testy dělají?


Laboratorní vyšetření přinášejí asi 70 – 80 procent informací o pacientovi. Jejich význam neustále roste, jsou zaváděny nové, stále citlivější a specifičtější testy, které se podílejí na stanovení diagnózy a prognózy onemocnění a mohou být úspěšně využity i při určování a sledování léčby.


Výsledky laboratorních testů jsou obvykle hodnoceny na základě jejich vztahu k referenčním ("fyziologickým“, "normálním“) hodnotám. Když máte něčeho víc nebo málo, než je považováno za normální, ukazuje to na nějaký problém v těle.

 
14 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře