Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Odřená kolena dětí, bolest hlavy po krásném večírku na hotelové terase nebo dokonce spálení od slunce. Lékarničku je dobré mít vždy po ruce!

Lékárnička na cesty. Víte, co vám nesmí chybět?

aktualizováno 27.07.2013, 00:00 | 28.07.2013, 00:00 | doma.cz/mag

Odřená kolena dětí, bolest hlavy po krásném večírku na hotelové terase nebo dokonce spálení od slunce. Lékarničku je dobré mít vždy po ruce!

Co si sebou zabalit, aby vás žádný zdravotní problém nepřekvapil? „Čeští cestovatelé vybavení lékárničky spíše podceňují a řeší problémy až ve chvíli, kdy nastanou,“ říká laborant Roman Dajč z lékárny v Hradci Králové a dodává: „Je dobré si před cestou rozmyslet, jaké možné zdravotní problémy či komplikace v dané zemi hrozí.

 

Zdravotní situaci člověka lze těžko předvídat, a tak je lepší být vybaven na nenadálé situace.“ Vybavení cestovní lékárničky závisí na délce pobytu, na zdravotním stavu a na oblastech, které hodláte navštívit. Pokud jste vyznavači aktivní dovolené, výlety vám mohou znepříjemnit otoky, výrony či odřeniny.

 

Jestliže se raději oddáváte sladkému lenošení v přímořských letoviscích, jistě neodoláte nabídce místních pochoutek a dopřejete si vydatnější stravu. Zažívací obtíže pak na sebe nenechají dlouho čekat. Raději nespoléhejte, že si potřebné léky nakoupíte až na místě a věnujte dostatečnou pozornost vlastní, správně vybavené lékárničce na cesty.

 

Pokud jste chronicky nemocní, měli byste před odjezdem navštívit odborného lékaře a požádat jej o doporučení léků, které by přicházely v úvahu při zhoršení stavu, zejména pokud směřujete do míst, kde je obtížná dostupnost lékařské péče.
 

 

Plánujete exotickou dovolenou?
Čím méně vyspělou zemi se chystáte navštívit, tím lépe je třeba vybavit si cestovní lékárničku. V zahraničí může být problémem kromě snížené dostupnosti zdravotní péče též jazyková bariéra a vyšší cena léků. V úvahu je rovněž třeba vzít legislativní omezení, díky kterým nemusí být některé léky, které se u nás běžně prodávají, v zahraničí volně dostupné.

 

 

Ačkoli se výrazně zvyšuje podíl cestovatelů, kteří věnují dostatečnou péči zdravotní přípravě na cestu do exotických krajů, stále je co zlepšovat. Podle MUDr. Rutsche z Centra cestovní medicíny je nejčastější chybou podcenění včasného očkovaní.

 

Dejte však pozor na to, že pokud bude vaše cestovní lékárnička obsahovat více léků, můžete mít problémy s jejich celním odbavením. Do některých zemí je dovoz určitých léků zakázán, popř. celníci požadují jejich proclení. V takových případech si obstarejte v Centru cestovní medicíny potvrzení, že převážené léky jsou určeny výhradně pro vaše léčení a prevenci, popřípadě že jsou životně důležité.

 

 

Chystáte se na dovolenou s dětmi?
Pokud vyrážíte na dovolenou s dětmi, především těmi nejmenšími, je třeba nejen vybrat vhodnou destinaci, dobře naplánovat termín ale dostatečnou pozornost věnovat též vybavení cestovní lékárničky. „Nevolnost, teplota, nachlazení, zánět spojivek, horních cest dýchacích, ušní obtíže, průjem a další zdravotní problémy u dětí nastupují zpravidla velmi rychle a mohou znepříjemnit dovolenou celé rodině,“ varuje pediatr MUDr. Petr Žáček.

 

 


Ušetřete si čas nákupem přes internet
Optimální lékárnička je pro každého trochu jiná. Kdybyste poslechli všechny dobře míněné rady, jaké léky si vzít na dovolenou, neodjedete s malou krabičkou, ale s kufrem plným léků a zdravotních pomůcek.

 

Pochopitelně záleží na charakteru dovolené a typu aktivit, které budete s dětmi provozovat. Avšak i při zdánlivě pohodové dovolené mohou nastat zdravotní potíže vyvolané stresem z cesty, nového prostředí nebo odlišné stravy, a tak se výlet za přímořskou relaxací může rychle změnit v problematické hledání ambulance v cizí zemi.

 

Nevíte, co přesně vybrat? Léky můžete také nakoupit on-line.  Existuje dokonce internetová aplikace www.lekarnickanacesty.cz, která vám na základě toho, kolik lidí jede na dovolenou doporučí, co máte koupit. Vezme přitom v úvahu zemi, kam míříte, i aktivitu, kterou chcete provozovat.

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kopretina 16:55 11.08.2015
dobrý den děkuji velice za krásný článek, který mne trochu uklidnil, protože bereme s manželem své 2 vnoučata na dovolenou do řecka a jsem z toho trošku nervozní, protože jsou to malí rosťáci a pořád mají nějaké bolístky. já osobně zase trpím zažívacími potížemi a používám na to už preventivně Biopron, který mi každoročně před dovolenou pomáhá. ale co ti kluci vím že je to proděti ale jestli to do nich taky cpát? Mělo by to být přírodní z probiotik...Tak se domluvím s dcerou a třeba rozhodne.