Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Po prášcích na bolest sáhne občas každý z nás. Ale nic se nesmí přehánět.

Léky na bolest ničí žaludek! Jak si od bolesti ulevit jinak?

Deprese
zdroj: Thinkstockphotos Deprese
aktualizováno 12.06.2014, 00:00 | 12.06.2014, 00:00 | doma.cz/kat

Po prášcích na bolest sáhne občas každý z nás. Ale nic se nesmí přehánět.

Tabletky sice pomohou téměř okamžitě ulevit od bolesti, ale při jejich užívání je třeba mít se na pozoru a držet se některých pravidel.

 

V žaludku dochází vlivem léků ke snížení tvorby hlenu, který chrání žaludeční sliznici, a ke zvýšené tvorbě kyseliny, která naopak tuto sliznici narušuje. Tím pádem je velké nebezpečí tvorby žaludečních vředů.

 

Jak se bránit vředům

 

Aby se snížilo riziko tvorby žaludečního vředu na minimum, je vhodné dodržovat následující zásady:

 

Dohoda s lékařem

 

Nezačínejte užívat nové léky bez domluvy s lékařem. Existuje celá řada volně prodejných prostředků na bolest, často je ale účinná látka podobná. Může se pak stát, že budete užívat více léků z téže skupiny. U těchto přípravků se pak sčítá nejen působení proti bolesti, ale i nežádoucí účinky. Cílem je co nejnižší dávka, která ale udrží vaše problémy pod kontrolou.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Opalování nahoře bez: pozor na spálené bradavky

 

 

Nepřekračujte dávky

 

Neberte léků na bolest více, než vám předepsal lékař. I pokud vás přes užívání předepsaných prášků trápí bolesti kloubů a páteře či čehokoliv jiného, zkuste místo zvyšování dávky jiné metody, radí server revmaticke-nemoci.cz. Pomůže například pravidelné cvičení a rehabilitace, masáže nebo koupele.

 

Chraňte žaludek

 

Užíváte-li dlouhodobě prostředky proti bolesti (ale stejně tak například i kortikoidy), předepíše vám lékař nejspíše i léky ochraňující žaludeční sliznici. Ty byste měli užívat denně.

 


Potíže řešte s odborníkem

 

Při jakýchkoliv bolestech žaludku, nevolnosti, pálení žáhy nebo křečích v břiše se opět obraťte na odborníka. Nejspíše vám doporučí vyšetření žaludku (gastroskopii), která ukáže, zda je žaludeční sliznice narušena. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud byste zpozorovali černou stolici, zvraceli krev nebo měli prudké nesnesitelné bolesti břicha.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře