Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Za život si vyměníme na 100 tisíc polibků. Při líbání zapojujeme až 34 obličejových svalů.

Líbání je skvělou prevencí proti nemocem

aktualizováno 17.12.2011, 00:00 | 17.12.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Za život si vyměníme na 100 tisíc polibků. Při líbání zapojujeme až 34 obličejových svalů.

Tělo produkuje více hormonů, tep se zrychlí a zvýší se i krevní tlak. „Líbání má na organismus výrazně pozitivní vliv,“ říká Thomas Miethke, ředitel Ústavu pro lékařskou mikrobiologii, imunologii a hygienu, z Technické univerzity v Mnichově. Proč mají lidé a některá zvířata potřebu se líbat olizovat a dotýkat rty a nosem? Američtí vědci vidí v líbání pouze výraz sexuálního apetitu – podle nich jde o přípravu na pohlavní styk.

 


Někteří vědci se přiklánějí k evoluční teorii. Při čichání a lízání si jedinci odnepaměti vyměňovali největší množství informací: chutě, vůně, komunikativnost a přátelské úmysly. Získávali informace o tom, jestli je dotyčný zdravý a vitální. Jiná teorie přepokládá, že líbání se vyvinulo z krmení dítěte přednatrávenou stravou.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poruch imunity u žen přibývá. Proč?

Rakovina: nový způsob léčby na obzoru!

 


Líbání má tyto účinky:


V závislosti na intenzitě polibku, srdce bije rychleji - asi 110 krát za minutu, běžný klidový tep je 70-80 tepů.


- Teplota a krevní tlak se mírně zvýší. Zrychluje dech – to stimuluje krevní oběh, posiluje plíce a působí jako lehký sportovní trénink.


- Nervy rtů a jazyku předávají mnoho podnětů do mozku. Vyplavuje se větší množství serotoniu – hormonu štěstí. Ty působí proti vyplavování stresového hormonu kortizonu. Líbání současně stimuluje poečt vzruchů, které proudí přímo do pohlavních orgánů, což zvyšuje produkce pohlavních hormonů.


- Intenzivním polibkem si vyměníme i bakterie ústní mikroflóry

- Je to takové přírodní očkování – stimulace imunity.


- Dlouhým polibkem spálíme asi 15 kilokalorií.

 

Nicméně líbání může představovat i riziko:


Můžeme tak chytit různé nemoci: rýmu, kašel, chřipku nebo angínu. Přenáší se tak i zubní kaz, především bakterií, která se jmenuje Streptococcus mutans. Když při líbání získáme zárodky bakterie Helicobacter pylori, mohou se nám rozvinout žaludeční vředy.

 

Polibek smrti


Tragické následky měl polibek pro kanadskou dívku Christinu Desforgesovou. Dívka trpěla těžkou alergií na arašídy. Když ji její přítel, který o hodinu dříve jedl arašídové máslo, políbil, utrpěla anafylaktický šok a zemřela.
 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře