Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Útočné typy této bakterie mohou být příčinou těžkých onemocnění. Až 20 procent pneumokokových meningitid končí úmrtím dítěte.

Meningitida: Když pneumokok zaútočí na děti…

Dítě
zdroj: isifa.com Dítě
aktualizováno 11.02.2013, 11:51 | 11.02.2013, 11:50 | doma.cz / kat

Útočné typy této bakterie mohou být příčinou těžkých onemocnění. Až 20 procent pneumokokových meningitid končí úmrtím dítěte.

Pneumokoková onemocnění jsou mimořádně záludná. "Stojí za většinou komplikovaných zánětů středního ucha u dětí a vzhledem k jejich četnosti je třeba na léčbu vynaložit značné finanční prostředky," upozorňuje profesor Jan Janda, předseda České pediatrické společnosti.

 

"Děti samozřejmě nejsou v naprosté většině případů zánětu středního ucha způsobeným pneumokoky ohroženy na životě, mohou ale infekci přenést na seniory v rodinách. Zápal plic naopak v tomto věkovém období představuje závažnou komplikaci, včetně možnosti úmrtí.“

 

Zánět středního ucha

 

Opakované akutní záněty středního ucha často vedou k chirurgickým zákrokům. Jejich léčba může spočívat v zavedení ventilační trubičky do dutiny středoušní skrze membránu bubínku.

Ta  zajišťuje přísun vzduchu a umožňuje tak drenáž a ventilaci středoušní dutiny. Zákrok se provádí v celkové anestézii za použití mikroskopu a často bývá spojen s odstraněním nosních mandlí. Pokud se objeví komplikace, může mít pak dítě potíže se sluchem.

 

 


Komplikace zápalu plic

 

Profesor Janda dále uvádí, že na jednotkách intenzivní péče se v poslední době ve zvýšené míře objevují pacienti s pneumokokovými zápaly plic komplikovanými pohrudniční tekutinou vytvořenou při zánětu – tzv. výpotek:

 

"Výpotek musí být odstraněn hrudní drenáží a někdy se přesto vytvoří na povrchu plíce jakýsi šedavý blanitý ‘obal‘ – pak vzniká riziko, že ten bude bránit normálnímu růstu plíce a musí být chirurgicky odstraněn. Taková léčba je drahá, s nejistým výsledkem a ještě ke všemu ohrožuje dětské pacienty tím, že se může takto chronicky postižená plíce nedostatečně vyvinout.“

 


Meningitida - nejzákeřnější

 

Další velkou hrozbou jsou zápaly mozkových blan (meningitidy). Pneumokokové infekce bývají častou příčinou této život ohrožující choroby. Bohužel platí, že i při široké dostupnosti antibiotik mají dnes pneumokokové meningitidy až dvacetiprocentní úmrtnost a ti, co přežijí, mají až z 25 procent trvalé následky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Muk, Kopecký, Trojanová: S depresí bojují i slavní

 

 


Kdo má být bezplatně očkován?

 

Lékaři popisují některé zdravotní indikace, které zvyšují rizika pro dětské pacienty. Různá, někdy i banální onemocnění u nich mohou probíhat těžce, děti mohou být častěji nemocné a zdravotní systémy na jejich péči vynakládají ohromné prostředky. Do skupiny s tzv. rizikovou zdravotní indikací patří například děti po transplantacích, s chronickým plicním onemocněním, dále s narušenou imunitou nebo s chorobami sleziny. Její významnou část tvoří také děti po opakovaných zánětech středního ucha a po zápalu mozkových blan.

 

 

"Tyto děti si jednoduše zaslouží zvýšenou péči. V rámci prevence mají nárok být zdarma očkovány proti pneumokokové infekci. Novinkou je, že na ni mají nárok i děti, které při porodu vážily méně než 1,5 kilogramu,“ upozorňuje Janda.

 


Proti jakým nemocem se povinně očkuje?

 

Každoročně je zveřejňován přesný seznam nemocí, proti kterým se u nás ze zákona povinně očkuje. V tzv. očkovacím kalendáři  zjistíte, v jakém věku a proti čemu budou vaše děti povinně očkovány.

 

Existují ale také vakcíny, které z různých důvodů zatím nejsou součástí běžného, celoplošného systému očkování, přestože jsou účinné proti nebezpečným infekcím.

 

Jednou z nich je sedminásobná vakcína proti pneumokokovým nákazám, která chrání proti většině nebezpečných onemocnění, jež tyto bakterie způsobují. Platí to nejen pro nejzávažnější zápaly mozkových blan a těžké záněty plic, snižuje i riziko velmi častých zánětů středního ucha.

 


 

Informujte se u dětských lékařů


Co tedy z uvedeného vyplývá? Pokud spadá vaše dítě do skupiny tzv. rizikových zdravotních indikací nebo mělo nízkou porodní váhu, neváhejte a informujte se u vašich dětských praktických lékařů o možnosti bezplatného očkování proti záludným pneumokokovým infekcím, určitě se vám to vyplatí.

 


 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Miroslava 23:57 07.12.2013
Dobrý den, když tento článek čtu, tak se jen utvrzuji v rozhodnutí očkovat děcka proti pneumokokovým infekcím. Teď na to má navíc vzp akci, takže dostanu 700 Kč zpět. Jo,ale myslím, že to platí jen do konce roku 2013. Kdyby jste někdo také uvažoval tak šup šup:)