Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Šnorchlujete v moři, užíváte si nádherně zbarveného podmořského světa a najednou je tu nechtěná odřenina o mořský korál.

Nebezpečí ukryté v moři

aktualizováno 04.07.2010, 07:52 | 04.07.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Šnorchlujete v moři, užíváte si nádherně zbarveného podmořského světa a najednou je tu nechtěná odřenina o mořský korál.

V horším případě se vám "poštěstí“ setkání s medúzou anebo šlápnete na mořského ježka.


Nepříjemné, ale krásné potvůrky


Korál je mořský žahavec, který má velice tvrdou svrchní schránku. Nádherně barevné korály se používají na výrobu šperků. Jenže korál nás může i nepříjemně poranit. Stačí se o něj ve vodě neopatrně otřít a máme ránu, která se při nesprávném ošetření vůbec nemusí dobře hojit, uvádí server ulekare.cz.

 

Naproti tomu medúzy vypadají třeba jako průhledný igelitový sáček, a proto je nemusíme postřehnout. Mají chapadla dlouhá až několik metrů. A jenom pouhý dotek působí ostrou, palčivou bolest. Vylučují jed, který může způsobit i smrt. Možná vás překvapí, že jeden druh medúzy patří dokonce mezi nejjedovatější tvory živočišné říše.


ČTĚTE TAKÉ:

Sbalte si úspornou cestovní lékárničku

Zbavte se pálení žáhy na dovolené! RADY

 


Co když je nemocnice daleko?


Můžete být na odlehlém místě nebo se vám zrovna do daleké nemocnice nemusí chtít. A proto byste měli vědět, co po poranění dělat. Mezi nejoptimálnější postupy patří tento:


• Ránu opláchněte vodou s trochou jemného nedráždivého mýdla. I když to není příjemné, budete muset kousky korálu nebo mořského ježka odstranit. K tomu vám poslouží nejlépe pinzeta. Poté ránu pečlivě prohlédněte, zda v ní žádné úlomky nezůstaly. Je-li čistá, znovu ji opláchněte vodou.


• Pokud vás poctila svým dotykem medúza, je možné, že na kůži ulpí zbytky jejích žahadel. Je třeba je opatrně odstranit, například pískem nebo ručníkem. Místo pak omyjte mořskou vodou a polijte bílým octem, který je nejlepší nosit na pláž v lahvičce s sebou. Poté můžete přiložit led.


Pokud se vám rána jakkoliv "nezdá“, svěřte se do rukou lékaře. Určitě tehdy, pokud je přítomný otok, zarudnutí nebo je v ráně hnis, radí server ulekare.cz. Také větší úlomky mořského ježka, které zůstaly pod kůží, budou vyžadovat chirurgické ošetření.

 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

karolinka 15:50 07.07.2010
Chcete si uzit opravdu krasnou dovolenou na Kypru a to zadarmo? Zaregistrujte se na http://eshop.farmax.cz a mate moznost ji vyhrat... Krome toho si nechte si poradit odbornikem, nakupujte z pohodli domova vitaminove doplnky za mnohem priznivejsi cenu nez v lekarne a udelate tak neco pro sve zdravi!