Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Některé houby mají léčivé účinky. Která houba je nejzdravější?

Některé houby nahradí lékárničku: léčí vysoký tlak i imunitu

aktualizováno 22.09.2010, 00:20 | 22.09.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Některé houby mají léčivé účinky. Která houba je nejzdravější?

V houbách bylo přesněji identifikováno mnoho léčivých složek, které jsou používány k léčbě alergií, astmatu, autoimunitních nemocí, dále se užívají při ateroskleróze, trombóze, infekcích, listerióze a tuberkulóze, a dokonce i v terapii zhoubného bujení.

 

 

Houby jsou také nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31–40 procent. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K.

Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně, díky kyseliny listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s vysokým tlakem, cukrovkou a obezitou.

 

 

Látky z hub stimulující imunitní systém jsou používány k léčbě rakoviny a imunity. Dále se užívají k podpoře léčby antibiotiky při infekcích a jako podpůrná složka vakcín, uvádí server ulekare.cz.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Naše nejjedovatější houby: pozor na ně!

Laserové operace očí jsou opět o něco bezpečnější

Umí každý počít dítě? Neplodnost je nemoc, která je stále ještě TABU

 

Uplatňují při různých autoimunitních onemocněních a střevních zánětlivých chorobách, jako je Crohnova nemoc. Léčivé složky byly izolovány z více než 651 druhů hub.

 

 


Zářijová hlíva...


Léčivé houby lze nalézt i v našich lesích. Jedná se například o hlívu ústřičnou. Roste v září až květnu, plodnice lze nalézt i za mírné zimy. Najdeme ji na živých i odumřelých kmenech listnatých stromů v druhotných smíšených lesích, parcích, stromořadích a porostlých říčních březích na nevápenatých půdách, v ochuzených kyselých nížinných bučinách.

 

Roste hojně v trsech nebo střechovitě nad sebou. Upřednostňuje vrby, buky, osiky a ořešáky, někdy i topoly. Výjimečně ji nalezneme také na jehličnanech. Pěstuje se i uměle na slámě, kukuřičných vřetenech či dřevech.

 

 


Hlíva ústřičná...


Hlíva ústřičná je jedlá, má významné dietetické a léčivé účinky. Po staletí se používala v tradiční čínské a japonské medicíně. Obsahuje velké množství  polysacharidů, které zvyšují odolnost organismu, posiluje imunitní systém a zachycují volné radikály.

 

Nezanedbatelný je také obsah houbové vlákniny, která pomáhá odstraňovat z těla mnohé jedovaté látky. Významné je i množství minerálních látek – draslíku, fosforu a různých mikroelementů (zinek, selen, chrom, měď, bór, jód). Obsahuje vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, kyselinu folovou) a vitaminy C, D a K.


ČTĚTE TAKÉ:

Houbové ragú s bylinkovým knedlíkem

Houbové škvarky se salátem


Léčivý glukan...


V přírodní medicíně se používají potravinové doplňky s hlívou ústřičnou – s práškem ze sušených plodnic nebo přímo s izolovaným beta-1,3-D-glukanem. Zlepšují stav imunitního systému, jsou účinné při snižování hladiny cholesterolu a při úpravě krevního tlaku (nemoci srdce a cévní soustavy), při kompenzaci cukrovky, mají antialergické a radioprotektivní účinky. Při onemocnění kloubů mají přípravky z hlívy zmírňující a uklidňující účinek.

 

Pomáhají také při odstraňování bradavic virového původu a zastavení jejich opakovaného růstu. V Japonsku se běžně užívá glukan hlavně jako preventivní látka proti rakovinným onemocněním vyvolaným radioaktivním zářením. Preparáty s obsahem glukanů urychlují hojení ran.


Extrakty z hub jsou účinnější...


Počet druhů hub je na světě odhadován na 140 tisíc, z nich je ovšem popsáno pouze 10 procent. Z této desetiprocentní skupiny je přibližně 50 procent druhů jedlých, 2 tisíce je zcela bezpečných a 700 má prokázané léčebné účinky, uvádí server pylovasluzba.cz . Účinek je pochopitelně větší při použití čištěných extraktů.
 

 
6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře