Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Neplodnost je problémem, s nímž se v České republice potýká čím dál více párů. Roste zejména počet takto postižených mužů – průměrná počet spermií se u Čechů v posledních patnácti letech snížil o více než 80 procent

Neplodnost: Podceňovaná hrozba

Těhotenský test
zdroj: Thinkstockphotos Těhotenský test
aktualizováno 10.07.2014, 00:00 | 10.07.2014, 00:00 | Doma.cz/trm

Neplodnost je problémem, s nímž se v České republice potýká čím dál více párů. Roste zejména počet takto postižených mužů – průměrná počet spermií se u Čechů v posledních patnácti letech snížil o více než 80 procent

Včasné zjištění problémů a jejich následná léčba může významným způsobem ovlivnit budoucí šance na otěhotnění, respektive schopnost reprodukce.

 

Z lékařského hlediska se za neplodnost označuje neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. K hlavním příčinám snížené plodnosti patří kromě vrozených poruch také špatné stravovací návyky, nadměrný stres, konzumace alkoholu či drog, kouření nebo prodělaná onemocnění. Pro stanovení správné diagnózy a doporučení nejvhodnějšího způsobu léčby neplodnosti daného páru je nutné provedení následujících základních vyšetření.


Anamnéza


Informace o zdravotním stavu pacienta a stejně tak jeho rodiny pomáhají odhalit nebo přinejmenším nasměrovat pátrání po příčinách neplodnosti. Rodinná anamnéza může ukázat na geneticky podmíněné poruchy, pomocí osobní anamnézy lze zjistit například pozánětlivá poškození vnitřních orgánů a podobně gynekologická anamnéza je schopna odhalit např. poruchy v menstruačním cyklu s vlivem na dozrávání vajíček.

 


Základní ultrazvukové a gynekologické vyšetření


V rámci těchto vyšetření se provádí kontrola vaječníků, dělohy, průchodnosti děložního hrdla a přesné ověření délky děložní dutiny. Pomocí těchto vyšetření je nutné vyloučit závažné cysty na vaječníku, endometriózu, vrozené vady vnitřních rodidel či polypy děložní sliznice. Dále jsou u ženy vyšetřeny hormonální hladiny vzhledem k fázi menstruačního cyklu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět
7 věcí, které musíte vědět o sexu po těhotenství
Babské rady mohou pomoci otěhotnět


Vyšetření spermiogramu


Zpracování vzorků spermií – ejakulátu – je jednou ze základních metodik asistované reprodukce. Při zpracování ejakulátu je udán počet a kvalita spermií pacienta – spermiogram. Podle celkové anamnézy je pak možné určit strategii léčby páru při infertilitě či sterilitě. Parametry spermiogramu jsou hodnoceny dle standardů WHO, dle kterých jsou například porovnávány: objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další faktory, které jsou směrodatné pro stanovení dalšího terapeutického postupu.


K metodám léčby neplodnosti patří například vyvolání ovulace s následným časováním pohlavního styku. Jedná se o nejjednodušší neinvazivní způsoby léčby neplodnosti. Další možností je inseminace, kdy v průběhu ovulace dochází k zavedení spermie partnera do děložní dutiny. V případě, že není možné použití spermií partnera, lze za souhlasu léčeného páru použít spermií anonymního dárce. Pokročilé řešení pak představuje tzv. fertilizace in vitro (mimotělní oplodnění), kdy jsou k oocytům (vajíčkům) přidány spermie za účelem oplození. Oplození probíhá v kultivačním roztoku a kultivačních miskách za přísně definovaných a kontrolovaných podmínek.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Linda 13:41 10.12.2014
My jsme na miminko taky dlouho čekaly, furt se nám nedařilo, podle mě za to mohla antikoncepce, brala jsem jí 10 let, i když doktor říkal, že s tím to nesouvisí. Ale začala jsem brát Fertility Blend a do 3 měsíců jsem otěhotněla:) teď užjsem ve 4 měsíci :)
zuzka 11:22 23.07.2014
O miminko se s manželem snažíme už delší dobu a stále nic. Teď jsem si na doporučení známé koupila Fertility Blend, které je na podporu početí. Dělají ho ve dvou variantách, buď jen pro ženy nebo pro páry. Já raději koupila to balení pro páry, s manželem ho poctivě bereme už měsíc, tak snad se brzi dočkáme :)
Masa.N 18:42 13.07.2014
Jednu takovou máme v rodině. Je jí 32, dva roky vdaná, 6 let jsou spolu. Protivná, zlá, neurotická. Vůbec se nedivím, že se jim nedaří oplození, protože příroda si asi sama řekla, že v tomto případě by dítě bylo chudák. Z čeho by to dítě mělo vyrůst, když matka je histerka, neustále napnutá, v křeči. Muže má milého, otevřeného a schopného kluka. Možná s ní ani nespí, protože s něčím takovým by se musel muž milovat jedině se 4mi promilemi. Je mi ho líto, že si ji vzal, teď jsou ve velmi těžké situaci. Ona si nedá říct, aby se zklidnila, on ji má rád.
Takže asi tak. Než aby chodili na umělé oplodnění, myslím, že tady je řešením, aby se rozešli a on zplodil potomka s někým, kdo je vyrovnaný a klidný. Protože dítě takové ženy, kterou má nyní, nemůže být zdravé. A pokud ano, ona z něj udělá kripla.
Přeji všem, aby si byli jistí, že plodit děti chtějí pro život sám a ne pro splnění měřítek úspěšnosti.