Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jarní příroda dokáže člověku dodat spoustu energie, na druhou stranu jde o období, které ztěžuje život alergikům a tím je v Česku podle statistik každý pátý člověk. Jaké jsou nejčastější jarní alergie a jak se dají jejich projevy co nejvíce zmírnit?

Ničí vás i letos jarní alergie? Zatočte s nimi!

Alergie
zdroj: Thinkstockphotos Alergie
aktualizováno 21.04.2016, 17:19 | 21.04.2016, 17:19 | doma.cz

Jarní příroda dokáže člověku dodat spoustu energie, na druhou stranu jde o období, které ztěžuje život alergikům a tím je v Česku podle statistik každý pátý člověk. Jaké jsou nejčastější jarní alergie a jak se dají jejich projevy co nejvíce zmírnit?

Jestliže vás během jarních dnů začaly svědit oči, neustále máte kolem sebe hromady kapesníků, patříte s velkou pravděpodobností mezi alergiky, kteří každý rok bojují s pylovými alergeny. Ty se začínají v přírodě vyskytovat už v březnu, kdy na naše organizmy začínají útočit pyly některých dřevin.


Silné projevy pylové alergie často nazývané senná rýma, se dají potlačit léky. Přesto ale většina postižených používá i volně dostupné prostředky, aby dosáhli maximálního účinku a ulevili si tak od nepříjemných příznaků jako jsou svědění a pálení očí, kýchání a ucpaný nos. „Důležité pro alergika je uvolnit dýchací cesty, k čemuž mohou pomoci nosní spreje. Účinné látky v nich zklidňují sliznici, která je podrážděná imunitní reakcí organizmu a umožňují lépe dýchat,“ řekla Mgr. Markéta Lopourová z internetového obchodu Lékárna.cz.


Nosních sprejů je na trhu velké množství. Ty, které obsahují mořskou vodu, jsou vhodné spíše při lehčích potížích a pro preventivní proplachování nosu. Klasické léčivé nosní spreje účinně snižují otok v nose, čímž odstraňují pocit ucpaného nosu. Dají se používat při infekční i alergické rýmě, ale samotnou alergickou reakci nepotlačují. Alergici by proto měli volit mezi nosními spreji, které jsou přímo zaměřené na potlačení alergické reakce.


Protože téměř každého druhého alergika trápí nadměrné slzení očí otoky a zarudlé bulvy, je třeba zmírnit i tyto příznaky. „V těchto případech se dobře osvědčují spreje, které oči hydratují a zklidňují nežádoucí projevy alergií,“ uvedla dále Mgr. Lopourová.
 

Oblíbená jsou mezi alergiky také volně prodejná antihistaminika, která se doporučují užívat hned ze začátku prvních příznaků alergií. Na trhu jsou dnes už přípravky, které navíc nevyvolávají extrémní ospalost a alergika tak neomezují v běžných činnostech.

 

Alergická rýma
(Foto: oficiální zdroj)


Pozor na první paprsky


Přestože se po dlouhém období bez slunce může zdát, že jsou jarní slabé a pořádně se chránit proti sluníčku stačí v létě, je na omylu. Už první jarní sluneční záření může být natolik silné, že se jedincům s citlivou pokožkou vytvoří na kůži vyrážka. Nejvíc postižená místa bývají na obličeji a na hrudníku. „Nebezpečí jarního slunečního záření spočívá v tom, že jej lidé často velmi podceňují. Pocitově se může zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Snadno může dojít ke vzniku spálenin, zbytečnému stárnutí kůže, nebo dokonce ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže,” upozornila dermatoložka MUDr. Helena Reisingerová z kliniky Mediestetik.
 

Při pobytu na jarním slunci by tedy měli lidé používat jak pokrývky hlavy nebo sluneční brýle, tak samozřejmě krémy s ochranným faktorem. Pokud už k reakci pokožky po vystavení se slunci došlo, je vhodné ji ošetřit například panthenolem nebo přípravky, které mají hydratační a zklidňující efekt.


Regenerovat dekolt se dá účinně i formou mezoterapie, při níž se do místa mikroinjekcemi aplikují speciální léčivé roztoky s vysokou koncentrací vitamínů, aminokyselin a koenzymů. „Výživné látky se dostávají do hlubších vrstev kůže a tu pak hydratují zevnitř,“ uvedla MUDr. Reisingerová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poznejte 8 potravin, které vyvolávají nejčastější alergie
4 nejčastější alergeny, které si pěstujete doma
Alergie na slunce jsou na vzestupu, varuje dermatoložka


Zmírnit alergie pomůže detox i vhodný jídelníček


Uvažujete o jarní očistě těla a máte naplánovaný detox? Dobře děláte, plánovaný a odborně vedený detox dokáže z těla dostat látky, které se v něm nahromadily vlivem nezdravého a chaotického životního stylu. „V dnešní době se do našeho těla dostávají tzv. anorganické toxiny. Ty zásadně ovlivňují biochemické pochody metabolismu a imunity. Objevují se problémy, jako jsou alergie, ekzémy, astma a mnohé jiné,“ upozornil Lukáš Bulín, terapeut centra Tělo a duše v Koldíně. Kombinace cílené a důsledné detoxikace pomáhá vylučovat uvolněné toxiny, likvidovat patogenní ložiska a odstraňovat energetické a psychické blokády v těle.


Předejít silným projevům jarních alergií se dá i vhodnou skladbou vašeho každodenního jídelníčku. „Důležité je u alergiků hlavně posílit imunitu. Zvýšeným přísunem potravin obsahující antioxidanty, vitamíny, minerály a stopové prvky pomáháme posílit obranyschopnost organizmu a díky tomu dokáže tělo lépe bojovat s projevy alergie,“ uvedla Nikol Hložková, nutriční terapeutka dietního programu It’s my life! Doporučuje se zvýšit konzumaci zeleniny a ovoce, například citrusů, šípků, ořechů nebo jarní cibulky, která dobře funguje jako antihistaminikum.

 

Produktové TIPY

 

Proti alergii
(Foto: Archiv firem)

 

* Zyrtec (20 tablet x 10 mg, 149 Kč) je volně prodejný lék, který pomáhá zmírnit nosní a oční příznaky sezónní a celoroční alergické rýmy.


* Tablety Claritine (30 tablet x 10 mg, 209 Kč, koupíte na Lékárna.cz) uleví od častých příznaků alergií až na 24 hodin a pomáhá tak obnovit vaše běžné aktivity.

* Nosní sprej Livostin (10 ml, 155 Kč) rychle a dlouhodobě zmírňuje nosních obtíže způsobené alergií. Působí okamžitě.

 
8 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

svycarka 13:25 17.05.2016
Jo ja souhlasim s vami holky. Ocutein sensitive kapky jsou fakt zazrak zazraku. Ja mela problemy se vsemi ostatnimi kapkami, vubec mi nepomahaly:-( Az ocutein resi vsechny me ocni trable:-)
Karla 19:09 09.05.2016
Souhlasím s Ocutein kapičkami! Já dlouho hledala, pátrala, vystřídala jich několikero i od alergoložky. Ale žádné mi nesedly tak, jako Ocutein kapky. Stačí jedna kapka a mám klid od červených očí, slzení, pálení, všeho.
camila 12:31 04.05.2016
ja mam asi alergii, ale uplne slabouckou, jen me pali oci, kdyz neco kvete... ale pomahaji mi kapky ocutein sensitive. hned po kapnuti mi ulevi:)