Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jak se říká, každá cigareta je hřebíkem do rakve.

O kolik let života vás připraví kouření? KALKULAČKA

aktualizováno 27.07.2011, 05:34 | 27.07.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Jak se říká, každá cigareta je hřebíkem do rakve.

V České republice pravidelně kouří přibližně 20 procent žen. Podobné je to i v jiných vyspělých zemích, například v USA. Přitom ženy kuřačky si svůj život v průměru zkracují o 14,5 roku, uvádí server odvykani-koureni.cz. K tomuto číslu nedávno došla Odborná společnost amerických gynekologů, kterým jistě ženy, ať už kouří, nebo ne, leží hodně na srdci. Muži si mohou v průměru odečíst ještě dalších 6 až 7 let života.

 

Ženská emancipace s otazníkem

 

Přičinliví američtí gynekologové dále spočítali, že přibližně 438 tisíc žen v USA umírá každý rok předčasně kvůli kouření. Při pohledu na hrozivá čísla, která lékařům vyšla jako výsledek jejich studie, vyzývají gynekologové ženy, aby s kouřením urychleně přestaly. Každý kuřák však ví, že přestat s kouřením není právě snadné, zvláště kouří-li dlouho a usilovně. A americké ženy se pilně učí kouřit již více než padesát let.

 

 

Kouření se v průběhu 20. století stávalo mezi ženami postupně stále populárnější. Spolu s tím, jak ženy ve všech ohledech doháněly pány tvorstva, bohužel nezapomněly ani na temnější stránky emancipace. A tak se dodnes v USA zvýšil počet úmrtí žen na rakovinu plic šestkrát v porovnání se situací v 50. letech minulého století.

 

Vypočítejte si, o kolik let života se kouřením připravujete:

KALKULAČKA ZKRÁCENÉHO ŽIVOTA!

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 tipů proti každodennímu stresu

Vzájemné holení: nejkrásnější předehra

 

 

V České republice jsme na tom podobně. Zatímco v roce 1970 bylo registrováno 10krát méně případů rakoviny plic u žen než u mužů, v roce 2005 měli muži v tomto ohledu již pouze trojnásobnou převahu. Počet případů rakoviny plic u žen se od sedmdesátých let minulého století zvýšil čtyřikrát.

 


Ženy přestávají kvůli mateřství

 

Všechna výše uvedená fakta o škodlivosti kouření jsou známá již mnoho let. Přesto asi neexistuje žena, která by při pohledu na řeč čísel zahodila cigaretu. U žen nejsilnější impuls k opuštění kuřáckého návyku představuje plánované nebo již probíhající těhotenství. Mnoho žen dokáže během těhotenství přestat kouřit, některé kouření alespoň podstatně omezí. Uvádí se, že po celý průběh těhotenství u nás kouří přibližně 12 % žen.

 
7 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře