Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

O prázdninách a letních dovolených se častěji než kdy jindy můžete dostat do situací, kdy na vaší rychlé a správné reakci bude záviset zdraví, nebo dokonce život druhého člověka.

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?

pomoc_skupina
zdroj: Thinkstockphotos pomoc_skupina
aktualizováno 10.07.2013, 00:00 | 10.07.2013, 00:00 | doma.cz/mag

O prázdninách a letních dovolených se častěji než kdy jindy můžete dostat do situací, kdy na vaší rychlé a správné reakci bude záviset zdraví, nebo dokonce život druhého člověka.

Možná si ze školy nebo z různých kurzů pamatujete něco o základech první pomoci, ale je pravděpodobné, že se vám mezi ty správné zásady časem přimíchaly i nějaké babské rady dávno vyšlé z módy, nebo dokonce nebezpečné mýty. Podívejte se na některé z nich…

 

1. Pokud neumím dávat umělé dýchání, nemůžu před příjezdem záchranné služby už nijak pomoci
Asi každý ví, že k člověku v bezvědomí je potřeba co nejrychleji přivolat záchrannou službu. Pokud u něj navíc nezjistíte dech ani srdeční tep, měli byste zahájit umělé dýchání a srdeční masáž.

 

Právě umělé dýchání je důvodem, proč se mnoho lidí zdráhá resuscitaci provádět nebo ji nedělají správně. Byla by však velká chyba rezignovat na ni úplně, protože i samotná srdeční masáž intenzivně prováděná do příjezdu záchranné služby může pomoci zachránit život. Do srdeční masáže se proto pusťte v každém případě. Často je dokonce důležitější než samotné umělé dýchání. Podrobný návod na poskytnutí první pomoci v podobě kardiopulmonální resuscitace.

 

 

2. Silné krvácení zastavím nejlépe škrtidlem
V nepoučených rukou a ve stresové situaci k tomu může škrtidlo napáchat víc škody než užitku. Mějte proto na paměti, že případné použití škrtidla patří téměř vždy do rukou odborníka, ostatní si v naprosté většině případů vystačí s tlakovým obvazem.

 

Při stavění silnějšího krvácení zdvihneme postiženou končetinu nad úroveň těla, aby tlak krve vytékající z rány byl nižší, a na ránu přikládáme sterilní tlakové obvazy. Vždy, když obvaz prosakuje, přiložíme další, ale původní obvaz rozhodně neodstraňujeme! Více informací o zastavení krvácení.

 

ČTĚTE TAKÉ:
6 nejčastějších letních úrazů. Jak se jim vyhnout a nezkazit si dovolenou?

TEST DŽUSŮ PRO DĚTI: Co na prázdniny? Sto procent ovoce nebo jen sladkou vodu?

Dva litry vody denně? POVĚRA! Spočítejte si, kolik potřebujete!
 

 

3. Při zmijím uštknutí je potřeba vysát jed z rány
Zmiji vyhřívající se na sluníčku bychom samozřejmě měli obejít širokým obloukem, ale když už se nehoda stane a zmije někoho uštkne, nejdůležitější ze všeho je nepropadat panice. Česká zmije není africká mamba a úmrtí v řádu několika minut pravděpodobně nehrozí.

 

Kdysi populární vysávání rány je dnes považováno za nepřípustné a stejně tak i zaškrcování postižené končetiny. Při uštknutí zmijí okamžitě voláme záchrannou službu a postiženému zakážeme veškerý zbytečný pohyb, který by zrychlil proudění krve a tím i distribuci jedu v organismu. Jak nejlépe poskytnout první pomoc při hadím uštknutí.

 

4. Při krvácení z nosu pomůže zaklonit hlavu
I když se vám záklon hlavy může zdát praktický, protože si při něm nepotřísníte svoje nové tričko, správný postup je přesně opačný. Při záklonu hlavy totiž krev stéká do krku a postižený ji polyká, což může po určité době vyvolat zvracení.

 

Člověk krvácející z nosu by se měl správně posadit do mírného předklonu a nosní křídla silně stisknout ukazováčkem a palcem. Pokud se krev dostává do úst, zapomeňte na nové tričko i na estetiku a nemilosrdně ji vyplivujte. Nos by se neměl také ničím ucpávat, ale pokud
krvácení nepřestane do dvaceti minut, vyhledejte lékaře. Podrobnosti o správném zastavení krvácení z nosu.

 

 

5. Zaseknutý rybářský háček si snadno vytáhnu sám
Do ruky nebo do nohy se vám může zaseknout ledacos, ale rybářský háček patří k těm typičtějším předmětům. A zároveň také k nejzrádnějším – i když na rozdíl od ryby máte jistě šikovné ruce, nepokoušejte se o jeho vytažení sami. Pokud si nechcete sami vyrobit ošklivé a špatně se hojící zranění s následnou jizvou, obětujte chvíli času a vypravte se k lékaři, který na rozdíl od vás disponuje skalpelem a sterilním vybavením.


 

6. Bez náplasti a obvazu se první pomoc poskytuje těžko
Tak tohle rozhodně není žádný mýtus: i když můžete mít pravidla první pomoci v malíčku, pokud s sebou nebudete mít na chatě v horách ani náplast, bude vám to nejspíš k ničemu. Při odjezdu na dovolenou si proto nezapomeňte přibalit i dobře vybavenou cestovní lékárničku.

 

Autorka MUDr. Helena Janíčková je odbornicí webu uLékaře.cz
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Lada 23:23 10.01.2018
Hm, paní doktorka je vážně odbornice. Ten mýtus o sterilním krytí při krvácení napáchal už dost škod - při tepenném krvácení většího rozsahu vám to 6x pumpne a zraněný je na podkritickém množství krve. Nejlepší doba shánět sterilní obvaz nebo žhavit žehličku :-). Špinavé prsty, mince, cokoliv co pomůže. Jde o úkon zachraňující život a neplyne z něj trestní odpovědnost za ev. zánět.
salomena 17:11 17.07.2013
Podle mě by měla být povinná lékárnička i na kolo. Vždycky když jezdíme s rodinkou, tak máme pro všechny případy s sebou alespon betadine a náplasti Cosmos takové rodinné balení, které obsahuje všemožné druhy náplastí včetně nůžtiček. Navíc je k tomu taková suprácká plastová krabička, do který schovám i tu desinfekci. Štěstí přeje připraveným!