Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Pomočování u dětí starších pěti let je problém, který nelze podceňovat. Trápí 10 až 15 procent dětí a po alergii je druhým nejčastějším problémem.

Pomočování dětí? Problém, který má řešení!

Smutné dítě
zdroj: Thinkstockphotos Smutné dítě
aktualizováno 04.04.2016, 16:03 | 04.04.2016, 16:03 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Pomočování u dětí starších pěti let je problém, který nelze podceňovat. Trápí 10 až 15 procent dětí a po alergii je druhým nejčastějším problémem.

"Denně se s dětmi, které trpí primární noční enurézou setkávám. K tomuto problému se ani jedno z nich dobrovolně nepřizná. Raději se vyhýbají lyžařským výcvikům, školám v přírodě či výletům, aby jejich spolužáci ráno nezjistili, že se jim přes noc stala nehoda, " popisuje dětská nefroložka Andrea Černianska z bratislavské dětské nemocnice.

 

Přestože se příčiny různých onemocnění hledají často v psychice, v případě primární noční enurézy je to jinak. Jde o fyziologický problém, kdy je u dítěte nedostatečně dozrálé spojení mezi mozkem a močovým měchýřem.

 

Anketa
Trápí/trápilo vaše dítě noční pomočování?
 

 

"Dítě se na rozdíl od dospělého člověka nedokáže v noci probudit pocitem plného močového měchýře. Spí totiž mnohem tvrdším spánkem. Nepomůžete mu ani, pokud ho budete v noci budit a doprovázet na záchod, aby se vymočilo, protože mnohdy si to nebude pamatovat," vysvětlila odbornice.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Stres při nástupu školy může vést k nočnímu pomočování
České děti trpí dehydratací, naučte je pít!
Inkontinence trápí těhotné i ženy po přechodu

 

Oddalování léčby může podle dětské psychiatričky poznamenat psychiku dítěte na celý život. "Proto je třeba neváhat a co nejdříve jít za odborníkem," upozornila Terezie Rosenbergerová z 1. psychiatrické kliniky UNLP Košice a LF MU. Upozornila dále, že kárání problém nevyřeší, ale naopak zhorší. "Pochvalte vaše dítě za každou suchou noc, povzbuzujte ho a motivujte. Pouze tehdy se vám podaří toto nepříjemné onemocnění zvládat. Pomůžete mu tak při zvyšování sebevědomí, které tímto onemocněním velmi trpí," doplnila Rosenbergerová.

 

Máte další otázky? Ptejte se v naší on-line zdravotní poradně.


Je vám tento problém blízký? Zažívali jste ho i s vaším dítětem? Co pomohlo vám?

 
13 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

pavla 19:00 08.04.2016
Měla jsem problém nočního pomočování u syna až do osmi let.potom jsem si přečetla článek z urologie v České Lípě.dostali jsme krabičku se senzorem na vlhkost,kterà se dala do trenýrek na noc a při první kapce moči začala krabička houkat a syna vzbudila.došel si na WC a po třech dnech bylo po problému.rozdíl také je,zda se dítě pomočuje bez přestávky od narození,nebo jestli přestane a znovu začne.já děkuji lékařům v České Lípě,kteří se námi zabývali a pomohli.
Karolína 16:11 05.04.2016
Pěkný článek! Jak píšete, rozhodně léčbu neoddalovat!! Já Hledala nějaký průběh vyšetření, jelikož jsem z toho nervózní i za dcerku (7,5 roku) a podařilo se mi najít tento článek o dětské enuréze, kde popisují právě i vyšetření u dětí: http://www.musimcasto.cz/zajimave-clanky/79-nocni-...

Pokud dobře chápu z textu: Různá rentgenová vyšetření nebo invazivní endoskopická vyšetření, dříve běžná, dnes provádíme spíše výjimečně... tak, se endoskopie bát nemusíme?

Díky