Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Existují různé cesty, jak se těmto parazitům bránit. Málokdo ale tuší, že výhrou nad tímto škůdcem může být i po domácku vyrobený repelent…

Proti klíšťatům chrání i přírodní repelenty

aktualizováno 19.07.2011, 00:13 | 19.07.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Existují různé cesty, jak se těmto parazitům bránit. Málokdo ale tuší, že výhrou nad tímto škůdcem může být i po domácku vyrobený repelent…

Uvařte si olej proti klíšťatům

 

Postup jeho výroby je jednoduchý: do láhve, nejlépe s rozprašovačem, nalijte trochu rostlinného nebo mandlového oleje, přidejte asi dvacet kapek růžového olejíčku a jeden hrneček vody. Vše protřepejte, radí server klistova-encefalitida.cz. Vznikne směs, kterou pak můžete aplikovat na odhalené části těla před pobytem v místech s výskytem klíšťat. Vyhněte se nosu, ústům a očím. Počet použití této protiklíšťové zbraně není omezen. Zkuste takto ošetřit i srst vašich zvířecích mazlíčků.


Do boje s pomocí octa

 

Ocet je dalším domácím zdrojem, díky kterému klíšťatům určitě vonět nebudete. Stačí smíchat dva díly vody s dílem jablečného octa. Nakonec přidejte několik kapek svého oblíbeného oleje. Použití je stejné jako u předchozího repelentu.

 

 


Exotický repelent

 

Odpuzovač klíšťat lze „uvařit“ i z citrusů. Stačí smíchat tři díly vařící vody a poté přidat několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů. Nejvhodnější jsou pomeranče, citróny, limetky nebo grapefruity. Necháme vařit po dobu jedné minuty a poté mírně vaříme asi jednu hodinu. Citrusové plody vyjmeme z vody a repelent je na světě.

 

 


Na klíšťata s peprmintem

 

Leckdo z nás má peprmint v oblibě. U klíšťat je tomu ale naopak. Navíc příprava peprmintového repelentu nezabere příliš času. Stačí smíchat dva hrnky vody a asi dvacet kapek peprmintového olejíčku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Když ani deodorant nepomáhá: co dělat, když se moc potíte?

Ivu Janžurovou trápí lupénka

 


Očkování vede

 

Repelenty, ať už koupené, nebo doma vyrobené, mohou klíšťata od člověka odpudit. Nejspolehlivější ochranou proti nákaze klíšťovou encefalitidou ale stále zůstává očkování.

 
47 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Anička 11:49 12.09.2014
Dala jsem na Vaše doporučení a šla do lékárny koupit protector repelent. Zatím spokojenost s jeho funkčností. komáry tedy odehnal dokonale :) Na klíšťata jsem nikdy netrpěla, ale prevence je prevence:)
Karolína 14:34 23.08.2014
Já si repelenty vybírám jen v lékárně, protože tam jim opravdu věřím. Letos jsem objevila novinku protector od swiss. Přesvědčil mě nejen cenou, ale i tím, že neobsahuje deet a je vhodný pro malé děti. Funguje jak na komáry tak i na klíšťata. Mohu jen doporučit všem maminkám.
Klára 09:10 10.06.2014
No já nevím, zkoušela jsem babské rady a moc nezbaraly. Spíš to přitahovalo další havěť :( Teď hlavně pro děti používám repelent Protector, který neobsahuje toxický deet a vydrží dlouho působit - cca 7 hodin. Odpuzuje jak klíšťata tak i komáry. Mohu doporučit
Kraslik 12:08 26.04.2014
Tři díly je blbost, psáno je dva díly a jeden díl. Ty díly rozhodnete sama. Např.: dvě štamrle vody a jednu nečeho jiného, nebo dva kyble vody a jeden nečeho jiného atd. Ty díly musí být z jedné odměrky. Kapito ?
Eva 15:46 07.04.2014
Prosím, jak se smíchávají tři díly vody ?