Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nedávné případy tragických zranění malých dětí připomínají, jak moc je letní období rizikové. Jak je ochránit a co dělat, když už k problémům dojde?

PRVNÍ POMOC: 7 rad, jak zachránit život svému dítěti!

zraneni děti - 5
zdroj: Thinkstockphotos zraneni děti - 5
aktualizováno 19.08.2013, 14:48 | 20.08.2013, 14:59 | doma.cz/mag

Nedávné případy tragických zranění malých dětí připomínají, jak moc je letní období rizikové. Jak je ochránit a co dělat, když už k problémům dojde?

Prázdninové období je co se týče úrazů velmi rizikové. Lidé mění své stereotypy, pouštějí se do odvážných a nebezpečných aktivit a stěhují se na chaty i chalupy, kde nemají takový komfort.

 

Zatímco většina rodičů dnes již ve svých bytech běžně používá různé ochranné pomůcky, jako jsou kryty na elektrické zásuvky, protiskluzové podložky ve vaně nebo třeba ohrádky, na chalupách či třeba v apartmánech na dovolené nic takového není. Další rizika číhají na zahradě. Nemusí to být zrovna třeba alergii vyvolávající hmyz, ale například stará houpačka nebo nezabezpečená studna.

 

Obejděte pozemek
Pokud se tedy chystáte někam na dovolenou nebo třeba na chalupu, obejděte nejdříve pozemek a zjistěte, zda je bezpečný, zda není třeba díra v plotě. Nespoléhejte na to, že dítě budete pozorovat se stoprocentním soustředěním celý víkend nebo dokonce celé prázdniny. Dejte si raději práci s tím, abyste ze zahrady udělali bezpečné hřiště.

 

Jestliže není možné odstranit všechna nebezpečná místa, tak na ně dítě alespoň upozorněte. Ukažte mu, že schody jsou prudké a řekněte mu, ať z nich chodí třeba po čtyřech. Může se stát, že zatopíte v kamnech. Panelákové dítě si vůbec nedovede představit, co to znamená. Vezměte jeho ruku a opatrně ji přibližte k horké ploše. Stejně tak jasně vysvětlete, jak je nebezpečný ohýnek, na kterém si budete opékat buřty.

 

 

1. Otřes a jiná poranění mozku po pádu
Pokud se někdo na kole smrtelně zraní, příčinou je z 80 procent pád na hlavu. Nejčastější komplikací je otřes mozku. Lékaři zdůrazňují tři jevy, které by vás na tento stav měly upozornit. Každý otřes mozku je doprovázen bezvědomím, to však může být různě dlouhé, někdy pár vteřin, někdy i víc než deset minut.

 

Postižení otřesem mozku si většinou nepamatují, co se stalo těsně před nehodou, výpadky paměti jsou proto výrazným vodítkem při posuzování stavu zraněného. Dotyčnému je nevolno a může zvracet. Postižený vás někdy může přesvědčovat, že mu nic není a nic ho nebolí, neobvyklá vehemence, s jakou tak činí, je podezřelá: může také vypovídat o poškození mozku.

 

Otřes mozku se nedá poznat podle rozšířeného návodu, tedy že postiženého požádáme, aby se prstem dotkl špičky nosu, a když to nedokáže, je jisté, že se jedná o otřes mozku. Tento test posuzuje koordinaci a někteří lidé nejsou schopní se nosu dotknout ani za normálního stavu, výsledky proto o ničem nevypovídají.

 

 

Odlišit "obyčejný" otřes mozku od vážného vnitřního zranění je těžké, a musíte se smířit s tím, že to sami nedokážete. Po každém pádu na hlavu je proto třeba přivolat záchranku.

 

Záchranáři ve většině případů nedoporučují, aby ostatní převáželi zraněného na vlastní pěst ve snaze, že tak urychlí pomoc. Záchranka není jen auto, kterým se postižený člověk dostane do nemocnice. Už při transportu jsou zranění v rukou odborníků, přičemž kdybyste nemocného převáželi na zadním sedadle auta, můžete mu uškodit.

 

Mezi jeden ze znaků krvácení do mozku patří například rozšířená jedna zornice. Zrádné ale je, že ani při závažných poraněních se na hlavě postiženého nemusí objevit jediná boule, škrábanec či kapka krve.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Táborový suvenýr? Vši! Jak s nimi zatočit
Proč je trendy chodit na boso? A opravdu to prospívá?
Jak se zbavit potu navždy? Pomůžou bylinky i botulotoxin!

 

Pokud jste svědkem nehody, kdy někdo spadne z kola a uhodí se do hlavy, až do příjezdu záchranky a předání postiženého do rukou odborníků byste měli hlídat, zda je dotyčný při vědomí. Pokud ano a zároveň jste si jistí, že nedošlo k poranění páteře, je také dobré postiženého posadit, aby poraněná hlava nebyla pod takovým tlakem jako v ležící poloze. S postiženým mluvte a uklidňujte ho.

 

Pokud má krvácející poranění, ošetřete je. I když bude mít poraněný žízeň či hlad, nepodávejte mu nic pití ani k jídlu. Stejně tak se sami nesnažte jeho bolest tlumit léky, všechno nechte na odbornících.

 

Upadne-li dotyčný do bezvědomí, musíte zajistit, aby postižený nepřestal dýchat. Při podezření na poranění krční páteře uvolněte dýchací cesty pouze předsunutím spodní čelisti, nikoli záklonem hlavy, jak se to dělá běžně. Pokud zjistíte, že zraněný nedýchá, je zapotřebí poskytnout umělé dýchání a masáž srdce. Nevíte-li si rady, okamžitě volejte číslo 155, na lince vám operátoři budou přesně říkat, co máte dělat.

 

 


2. Nebezpečí z luxusu - utonutí
Nově přibývá případů dětí, které se utopí v bazénech u domu. Dříve je totiž mělo jen minimum lidí, a tak se s tímto nebezpečím příliš nepočítá. Malé děti proto nesmějí být nechávány bez dozoru ani v mělké vodě. Rodiče by měli pamatovat také na kvalitní plovací pomůcky, z nichž nelze vyklouznout a které jsou řádně atestovány.

 

Plovací kruh je nevhodný. Velmi často se stává, že sklouzne na nohy. Pak z něj dítě visí hlavou dolů a může se utopit i ve vodě, kde normálně stačí. Lepší jsou proto raději rukávky.
Důležité je, aby vodní plochy, ale třeba i nádrže na vodu k zavlažování, byly dobře zabezpečeny. Stačí chvilka nepozornosti, malé dítě se nakloní nebo si třeba i přinese stoličku, aby se podívalo, co je uvnitř sudu s dešťovou vodou a dojde k tragédii.

 

První pomoc při tonutí? Při přenosu dítěte z vody je v prvních okamžicích vhodné přenášet tonoucího tak, aby byla hlava níže než hrudník. Odstraňování vody z dýchacích cest jinak resuscitaci pouze oddálí. Pak je třeba zahájit masáž srdce a případně i umělé dýchání a zavolat 155.

 

 

3. Banální průjem může skončit kolapsem
Pokud se střevní potíže zhoršují i druhý den, neudržíte v sobě ani deci tekutiny a stále zvracíte, tak nečekejte. Zejména pokud jde o malé děti a oslabené jedince. Hrozí totiž dehydratace čili odvodnění organismus. Projevuje se malátností, ale i nucením na zvracení, v krajním případě i zmateností.

 

I když by se mohlo zdát, že jde o banalitu, umírá se na ní. Zkušení jedinci či lékaři ji poznají podle kůže, která jakoby visí (není v ní dostatek vody), ale na to nespoléhejte. Lékařská pomoc je v tomto případě poměrně snadná – prostě vás napojí na kapačku, která vám tekutiny do těla vrátí.

 

Sami si můžete pomoci rehydratačním roztokem, který koupíte v lékárně. Doma ho namícháte následovně: na jeden litr převařené vody dejte 8 čajových lžiček cukru, 1 jednu lžičku soli a 1 deci neslazeného ovocného džusu (šťáva ze dvou pomerančů - nemusí být).

 

 

4. Úporné bolesti hlavy
Je-li bolest hlavy jiná než obvykle, trvá dlouho a přidají se další potíže, hned jděte k lékaři. Může jít například o meningokokovou nákazu, která způsobuje zánět mozku, ale i celkové onemocnění s vysokými horečkami, takzvanou sepsi nebo toxický šok. Onemocnění může skončit smrtí nebo trvalými následky, jako je ohluchnutí, slepota, epilepsie nebo trvalé poškození mozku.

 

Podobný průběh má i klíšťová encefalitida. Ze začátku se projevuje jako chřipka, bolestmi hlavy, zvracením a světloplachostí. V některých případech může vést až k úmrtí pacienta. Jediná pomoc je včasná návštěva lékaře.

 

ČTĚTE TAKÉ:
První pomoc po dovolené: Jak pečovat o své tělo po návratu od moře?
Jak poznáte, že vám jde o život a o zdraví?
Pět šokujících pravd o menstruaci! Bojíte se, že vykrvácíte?

 

5. S dusícím se dítětem do chladu
Zvláště u dětí může jít o zánět hrtanu, který probíhá samostatně nebo jako součást zánětu horních cest dýchacích, nejčastěji jej vyvolávají viry, ale někdy také bakterie nebo vnější vlivy, například dráždivé plyny. Projevuje se chrapotem až ztrátou hlasu a kašlem, u malých dětí může způsobit udušení.

 

Nemoc obvykle přichází nečekaně, o život nejde, pokud se poskytne rychle pomoc. Než přijede záchranka, tak dítě vezměte do chladného místnosti. V zimě otevřete okno, v létě třeba zapněte klimatizaci v autě. Hlavně hned volejte záchranku.
 

 

6. Po opaření hned a dlouho chlaďte
I když může vypadat nenápadně, popálení větší části malého dětského tělíčka může skončit smrtí. Také v tomto případě platí: žádné váhání, okamžitě točit 155 v cizině 112. Lékaři mnohem snáze zajistí, aby dítě nemělo jizvy.

 

Do té doby – než přijedou – můžete chladit. Ideálně ledovou vodou a bez přestání - klidně několik desíte minut. To neplatí o celkových popálenin, tak se raději poraďte s operátorem na záchranné lince.

 

7. Bolest břicha: ujistěte, že nejde o slepák
Příčin může být mnoho od zaražených větrů po vážné koliky. Pokud zvracení doprovází i horečka a silná bolest hlavy, je potřeba zvláště u dětí a dospívajících vyloučit infekci meningokokem.

 

Prudká bolest břicha, zejména na pravé straně, zase ukazuje na možný zánět slepého střeva. K lékaři je také třeba se vydat, pokud potíže trvají více než tři dny, u dětí i méně.

 

 

6 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře