Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jenom v Evropě se každý rok objeví více než tři milióny nových případů rakoviny, nejčastěji rakoviny prsu, tlustého střeva a plic.

Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší?

Fit
zdroj: isifa.com Fit
aktualizováno 03.02.2013, 16:19 | 03.02.2013, 16:00 | doma.cz/kat

Jenom v Evropě se každý rok objeví více než tři milióny nových případů rakoviny, nejčastěji rakoviny prsu, tlustého střeva a plic.

Léčba i diagnostika nádorových onemocnění se sice stále zlepšuje, ale jen po malých krůčcích. A přitom šance, že se s některým z nich v průběhu života potkáme, je poměrně velká.

 

Vyhýbejte se karcinogenům


Jak vzniká rakovina? Původně zdravá buňka se kvůli změnám ve své genetické informaci mění v bezohledného a neustále se dělícího vetřelce, který utlačuje nejprve své nejbližší okolí a později i celé orgány. Osudnou proměnu genetické informace buňky může způsobit řada látek nebo faktorů, takzvaných karcinogenů. Celý proces však může proběhnout i „sám od sebe“, bez jakýchkoli zjevných příčin.

 

Riziko vzniku jedné z forem zhoubného nádoru zvyšují tyto faktory:


Genetická výbava
– existují poměrně vzácné případy rakoviny, která se v některých rodinách pravidelně dědí z generace na generaci. U velké většiny zhoubných nádorů však můžeme souvislost s dědičností pouze tušit. Pokud se například nějaký druh nádoru vyskytl v jedné rodině vícekrát, riziko stejného nádoru u ostatních příbuzných rovněž stoupá.

 

ČTĚTE TAKÉ:

RAKOVINA PRSU : Proč jdou některé ženy preventivně pod nůž?

Rakovina prsu: 10 způsobů, jak snížit riziko nemoci

 

Fit
(Foto: isifa.com)

 


Kouření – ať se nám to líbí, nebo ne, kouření je příčinou vzniku značného procenta zhoubných nádorů a konkrétně rakovina plic (která patří do trojice nejčastějších nádorů vůbec) se vyskytuje prakticky pouze u kuřáků – aktivních, ale i pasivních. Chcete-li přestat s kouřením, udělejte si nejdřív test závislosti.


Výživa a fyzická aktivita – je prokázáno a dnes už i obecně známo, že riziko vzniku rakoviny stoupá u lidí obézních s minimální fyzickou aktivitou, kteří si navíc oblíbili i nezdravý způsob stravování. Příliš se však neví, že také nadměrné pití alkoholu je spojené s častějším výskytem rakoviny. Co to znamená „nadměrné“? Podle úsudku lékařů to je pouhá jedna porce alkoholu denně, což představuje jedno malé pivo, 2 dl vína anebo panák tvrdého alkoholu. Tipy na zdravější život najdete ZDE.


UV záření – pokud v létě trávíte hodiny a hodiny na slunci nebo holdujete umělému opalování v soláriu, dobrovolně se vystavujete vyššímu riziku jednoho z nejzhoubnějších nádorů vůbec – rakovině kůže neboli zhoubnému melanomu. Žádnou podezřelou změnu na kůži (zvětšující se znaménko, jeho nezvyklé zbarvení nebo třeba svědění) byste si neměli nechávat pro sebe, ale měli byste ji ukázat kožnímu lékaři.


Ostatní karcinogeny – látek, které mohou vyvolat rakovinu, je v našem životním prostředí velké množství. Mohou to být chemikálie v našich domovech i na pracovišti nebo součásti znečištěného životního prostředí. Riziko vzniku rakoviny dokonce nepatrně zvyšuje i obyčejné rentgenové vyšetření a také některé virové infekce mohou způsobovat rakovinu.

 


Jaký druh rakoviny je nejhorší?


Rakovinu nemůžeme vždy házet do jednoho pytle, existují desítky různých druhů zhoubných nádorů. Některé z nich jsou celkem snadno léčitelné a většina pacientů se může natrvalo uzdravit, zatímco jiné se šíří velmi rychle a doba přežití je krátká. Jaké druhy zhoubných nádorů mají ve vyspělém světě na svědomí nejvíce lidských životů?

 

Rakovina plic a průdušek – udeří nejčastěji u kuřáků mezi 55. a 65. rokem života. Nejnebezpečnější formou je malobuněčný karcinom plic. Vaše riziko vzniku rakoviny plic vám pomůže určit kalkulačka.


Rakovina tlustého střeva a konečníku
– kdyby všichni lidé pravidelně podstupovali preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici, mohla by mít tato rakovina každoročně na svědomí podstatně méně lidských životů.


Rakovina prsu
– ne každý ví, že rakovinou prsu mohou onemocnět i muži, i když se to nestává příliš často. Ženy si své riziko vzniku rakoviny plic mohou spočítat zde.


Rakovina slinivky – tento druh rakoviny je obvykle objeven až ve velmi pokročilém stadiu, což značně komplikuje jeho léčbu. Patří k těm nejnebezpečnějším nádorům.


Rakovina prostaty – na rozdíl od předchozího nádoru roste většinou pomalu a nebývá problém ji zachytit pomocí preventivního laboratorního vyšetření. Spočítejte si pomocí krátkého testu, zda rakovina prostaty hrozí také vám.


Leukemie
– jedná se o nádory vzniklé z krevních buněk. Existuje větší množství různých druhů leukemií.


Nonhodgkinovy lymfomy
– také lymfomy vznikají z krevních buněk. Zatímco takzvaný Hodgkinův lymfom bývá často dobře léčitelný, pro ostatní lymfomy to platit nemusí.


Rakovina jater – kromě jater může postihovat také žlučové vývody.


Rakovina vaječníků – průměrný věk žen v době, kdy jim je diagnostikován tento druh rakoviny, je 63 let. Rakovina vaječníků se může projevit varovnými příznaky, jako jsou pocit nafouklého břicha, nucení na močení nebo bolest v oblasti pánve. Své riziko vzniku rakoviny vaječníků si můžete spočítat ZDE.


Rakovina jícnu – nádory jícnu jsou typické spíše pro muže a většinou se objevují v jeho dolní části.

 


Léčíme rakovinu stále lépe?


Hlavní způsoby léčby rakoviny byly po dlouhou dobu jenom tři: operace, ozařování a chemoterapie. V posledních letech se stále větší pozornost věnuje takzvané biologické léčbě, tedy lékům, které by měly cíleně blokovat signály podporující rakovinovou buňku v jejím bezohledném a pro organismus zhoubném dělení. Čím se odlišuje biologická léčba od klasických terapeutických postupů?

 

- Působí jen proti několika vybraným molekulám.
- Má méně nežádoucích účinků, například nesnižuje množství bílých krvinek v organismu.
- Léky se vyrábí pomocí živých organismů.
- Je výrazně dražší.

 

Biologická léčba, zaměřená na jednotlivé molekuly hrající významnou roli v životě buňky, by nebyla možná bez důkladného porozumění tomu, jak rakovina vzniká a „funguje“. Protože toto porozumění se pomalu ale jistě zlepšuje, dá se očekávat, že do budoucna bude mít lidstvo v boji proti rakovině mnohem účinnější zbraně než dnes. Bude to potřeba, protože i případů rakoviny bude v naší populaci nejspíš neustále přibývat.

 

 
12 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Michal 21:40 31.01.2017
a co rakovina kostí nebo páteře? na to ste nějak zapoměli ne???
Stejně hlavní příčinou rakovin je stres. Stresem je způsobeno až 95% vešekrých nemocí :(
Biologická léčba není nijak lepší než kterákoliv jiná léčba,jen je šetřnější než chemoterapie a v posledním stádiu tato biologická "léčba" nepomůže ani náhodou :( !!!
Martin 19:30 21.02.2013
A to že „Rakovina je kyselou nemocí č.1” (HIPPOKRATES) se dá zbavit jinak (i preventivně) nikdo neřekne. Když člověk není překyselený, tak tělo funguje správně a dokáže se s nemocemi vyrovnat samo. Lidé mají možnost kromě zobání pilulek, které stejně jen skovají problém (který se objeví jinde) dělat i něco lepšího, žít zdravě! A to změnou životního stylu, zdravou stravou a zásaditou (ionizovanou) vodou (hodně populární na východě a obecně ve světě).