Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Hlídejte si zdraví svých prsů díky unikátní samovyšetřovací metodě MammaCare.

Rakovina prsu: podívejte se na unikátní samovyšetřovací metodu

Vložit video na:

aktualizováno 22.09.2010, 10:14 | 22.09.2010, 10:14 | doma.cz/kat/Meditorial

Hlídejte si zdraví svých prsů díky unikátní samovyšetřovací metodě MammaCare.

Rakovina prsu se v České republice řadí mezi nečastější nádorová onemocnění žen – ročně jich onemocní několik tisíc. Včasná diagnóza nemoci přitom pomáhá zachránit životy. V České republice proto v minulých letech vznikala síť mamografických center pro screening – vyhledávání časných stadií nádorového onemocnění prsní žlázy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Umí každý počít dítě? Neplodnost je nemoc, která je stále ještě TABU

Gynekologických infekcí přibylo až o 50 procent

Mimoděložní těhotenství: jak ho rozpoznat?

 

Anketa
Provádíte si samovyšetření prsou?
181 hlasů
Ano
201 hlasů
Ne
98 hlasů
Chci začít
Hlasovalo 480 lidí
 
Pozornost odborné veřejnosti se ve spolupráci s médii zaměřila na propagaci pravidelných screeningových vyšetření v akreditovaných centrech. Navíc do České republiky přichází unikátní metoda určená pro samovyšetřování prsů MammaCare, uvádí server ulekare.cz.

 

 

Rakovinu odhalí mamograf i lidská ruka


Prsní žláza je svojí strukturou tak proměnlivá, že je třeba k jejímu dokonalému prohlédnutí využít kombinace několika technik. Jedinečnou možností pro vyšetřování prsní žlázy je veřejnosti již dobře známý mamograf, zatím nepřekonaný jinou technologií. Z dalších významných přístrojů je to hlavně ultrazvuk – ten je schopen doplnit mamografii o další přínosné informace.

 

Důležitou metodou je také samovyšetření prsů. Prsní žláza je totiž dobře přístupná, je výhodně uložena pod kůží. Proto má metoda pohmatem v preventivní péči své nezastupitelné místo.

 

"Správně a pravidelně prováděné samovyšetření je jednoduchým, ale účinným doplňujícím nástrojem pro včasné odhalení rakoviny u žen všech věkových kategorií,“ říká MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D., zakladatelka Mamma centra v Praze, v současné době největšího screeningově-diagnostického pracoviště v České republice.

 

Dokonalé samovyšetření


Technika samovyšetření MammaCare byla vyvinuta v USA. Poskytuje návod, jak vyšetřit prsní žlázu beze zbytku, což znamená v celém poli a ve všech vrstvách. Metoda nezapomíná ani na znalost projevů nádorového onemocnění prsů, zahrnuje také vyšetření oblastí spádových lymfatických uzlin.

 

 

Samovyšetření prsu by pro ženy mělo být tak běžné jako například čistění zubů. Mělo by být proto zcela normální, že ženy si zdraví svých prsů hlídají pomocí samovyšetřovací metody v letech před pravidelným mamografickým screeningem před 45. rokem věku.

 

 

 

Tento návyk by neměly opustit ani v době, kdy již dochází na pravidelná preventivní mamografická vyšetření. A důvod? "Kvalitně provedené samovyšetření je z hlediska svého významu nezastupitelné. Navíc v lidském životě, a tedy ani v medicíně, nic nefunguje na sto procent a kombinací všech možných metod se pravděpodobnost úspěchu násobí,“ vysvětluje lékařka.

 

Nenechte své zdraví náhodě


"Pravidelným samovyšetřováním se žena stane aktivním aktérem v boji o své zdraví. Vedle přínosu pro péči o své prsy tak zažívá pocit uspokojení z vědomého rozhodnutí nenechat věci náhodě. Mělo by být všeobecným přáním, aby si takového dospělého pocitu "mít své věci ve svých rukou" užívalo stále více českých žen,“ dodává MUDr. Skovajsová.
 

 
20 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kozel 22:49 21.09.2010
to máš asi šestinedělí, a roste ti tam poštěvák. Zajdi na zubní, tam ti vytáhnou z nosu hemer-Noid a dají vložku s křidélky. Zaplatíš Julínky a budeš OK. Ale ta baba má dobry kozy, co? Pohonil jsem.
Vojtik 20:15 21.09.2010
pomoc mam problem ma v bradavce něco tvrdého nevim coto je je to tvrdý a kdyš nato výc šáhnu nebo zmáčknu tak to boli neni to rakovina....a jesli to neni rakovina tak cotoje.