Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nachlazení, ze kterého můžete mít i prospěch: nabudí nám imunitu proti závažnějím nemocem.

Rýma: co nám uleví + TEST Jaký typ rýmy máte?

aktualizováno 03.11.2011, 00:00 | 03.11.2011, 00:00 | / doma.cz/kat

Nachlazení, ze kterého můžete mít i prospěch: nabudí nám imunitu proti závažnějím nemocem.

Rýma má tu výhodu, že nepatří k závažným onemocněním, které by nás ohrožovaly na životě, např. jako chřipka. Právě proto, pokud ji proděláme na začátku bacilové sezony, může náš imunitní systém náležitě nabudit, nebo nás alespoň donutit k tomu, abychom se zamysleli nad svým zdravím a něco pro něj začali dělat, než přijde  vážnější onemocnění.

 

Někteří vědci dokonce tvrdí, že rýma přispívá k ochraně před rakovinou – právě oním "nakopnutím“ imunitního systému nebo tím, že rýma prý pročišťuje organizmus, když hleny odcházjí z těla ven…

 

Když rýma, tak ne chřipka!

 

Pokud vám teče z nosu jako z vodovodu a cítíte se mizerně, může vás utěšit alespoň pomyšlení, že s největší pravděpodobností nemáte chřipku, tedy pokud jste šikovně nechytili obě nemoci naráz. U chřipky se totiž objevují spíš suchý kašel a rýma jen výjimečně. Svou diagnózu si potvrďte teploměrem. Pokud nemáte teplotu nad 38°C, nejspíš jde opravdu jen o nachlazení. Pokud se váš stav během tří dnů nezhoršuje, vystačíte se samoléčbou.

 

 

OTESTUJTE SE: Máte běžnou rýmu, nebo nějaké závažnější onemocnění?

TEST ZDE!

 

Týdenní záležitost

 

Další věcí, která nás na rýmě může potěšit je, že si můžeme být prakticky jistí, že do týdne odezní. Ne nadarmo se říká, že rýma léčená i neléčená trvá sedm dní.

 

Nešiřte nákazu

 

Neznamená to ale, že když dostaneme rýmu, tak můžeme bez obav dál dělat to na co jsme byli zvyklí. Je dobré trochu zvolnit v pracovním tempu, zvýšit přísun vitaminů, bylinkových čajů (šalvěj, lípa, heřmánek) a co nejméně chodit mezi lidi – už proto, abychom nikoho dalšího nenakazili: při každém kýchnutí se z nosu ve formě kapének přenášejí miliony virů.

 

 

Bohužel rýma jako banální onemocnění nebývá důvodem pracovní neschopnosti, ale je lepší si alespoň pro akutní stádium nemoci domluvit dovolenou, náhradní volno nebo práci z domova – nákaza se nebude šířit dál a vy budete mít větší jistotu, že se neobjeví komplikace. Chytrý zaměstnavatel, který pokud nechce, aby mu po firmě bloudily zombie s rudýma očima, vám jistě vyjde v rámci možností vstříc.

 

 


ČTĚTE TAKÉ:

Nepohoda v kalhotkách: kvasinkové infekce útočí, braňte se

Gynekologické nádory: na co si dát pozor? 

 

 

 Jak rýmu léčit?


Rýma je zánětem nosní sliznice, většinou virového původu. Známe to všichni: teče nám z nosu, nemůžeme dýchat, oči slzí, případně bolí v krku. Můžete mít mírně zvýšenou teplotu a pocit únavy. Bohužel (nebo bohudík), většinou se při rýmě hůř cítíme než vypadáme.

 

Proto pokud si vezmeme nosní kapky, nějaký volně prodejný lék pro nachlazní kvůli zmírnění zánětu a přidáme vitamin C, nemusí na nás nikdo nic poznat. Abychom se ale vyhnuli komplikacím, je dobré se držet v teple, snažit se co nejvíc spát a odpočívat a měnit kapesníky. Nejhorší bývají první tři dny rýmy, pak už by se mělo vše zlepšovat.

 

 

Jaké mohou být komplikace?


Nejčatější strašákem zejména při rýmě - zejména u malých dětí, je zánět středního ucha. Když viry oslabí nosní sliznici, může se objevit tzv. bakteriální rýma, která může způsobit zánět středního ucha. V případě bolesti ucha je nutné navštívit odborníka na ušní-nosní-krční onemocnění.

 

Ten předepíše na základě vyšetření potřebné kapky do uší, případně i antibiotika.


Infekce se také může rozšířin do nosních dutin, zvláště při nedostatečném smrkání. Pokud se vám špatně smrká, navštivte lékaře dříve, než si přivodíte zánět dutin nebo středního ucha.

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jana 12:24 02.10.2018
Zajdu pro to do lékárny. Staršímu koupim i ten sirup. Díky za doporučení
Erika 12:04 02.10.2018
Nasivin vyrábí kapky pro všechny. http://www.nasivin.cz/nase-pripravky/ výborný na dutiny je sinus sirup.
Jana 09:54 02.10.2018
Jak staré děti máš? Já mám malé - 2a3roky a nevím, co jim dát na rýmu,aby jim to rychle pomohlo :-(
Erika 22:14 01.10.2018
Já i děti používáme kapky do nosu Nasivin. Zabírají rychle a hlavně se dá dýchat...
Majdalena 18:57 21.12.2015
Quixx baby je pro děti obzvlášť ty nejmenší fakt super,jsem moc ráda,že to není sprej,ale kapičky...snadno se aplikují práv i nejmenším dětem...
Adéla 21:52 15.12.2015
Čajíkovat,hodně větrat,hodně pít...a taky mořská voda je moc dobrá (pro děti i ty nejmenší mám nejraději Quixx baby )...já jsem její velký zastánce,nedá se na ně vypěstavat závislost a používají se podle potřeby...
Markéta 12:38 11.12.2015
Pro děti jsou kapičky Quixx baby moc príma...fungují totiž jako prevence...jsem ráda,že mi je v lékárně doporučili,děti jsou zatím bez rýmičky !!!
Václavka 09:17 08.12.2015
Určitě lepší zkusit prvně přírodní cestu...a vůbec nejlepší je prevence..
Kapu malýmu Quixx baby mořskou vodu do nosánku preventivně.
Čistý nos je odolnější proti virům rýmičky!
Žaneta 21:54 30.11.2015
Jsem zastánce přírodních věcí...u mě doma jedeme v mořské vodě,dětem dávám kapičky Quixx baby (jsou bezva) a nám dospělákům obyč. quixx....
Linda 19:24 26.10.2015
Kapičky Quixx baby jsou super,ředí hlen a dobře se rýma odsává...navíc pečují o sliznici a usnadňují volné dýchání....a co je teda pro mě plus,že jsou už pro děti od narození...
1 2