Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Poškozený chrup, bolesti hlavy a probdělé noci ostatních členů rodiny. Společným jmenovatelem těchto problémů bývá noční skřípání zubů.

Skřípání zubů ve spánku: jak a proč vzniká?

aktualizováno 12.08.2010, 05:30 | 12.08.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Poškozený chrup, bolesti hlavy a probdělé noci ostatních členů rodiny. Společným jmenovatelem těchto problémů bývá noční skřípání zubů.

Za skřípání zubů (neboli bruxismus) mohou stahy žvýkacího svalstva. Žvýkací svaly se stahují často při podráždění dutiny ústní. Tedy při nemocech dásně nebo změnách stavby čelistní kosti. Proto zuby skřípe až 15 procent dětí předškolního věku a malých školáků – prořezává se jim chrup. V dospělosti pak skřípe asi třetina z nich.

 

ČTĚTE TAKÉ:


Chcete se dokonale rovnoměrně opálit? Máte smůlu

Houslistu Šporcla už nebolí záda. Díky Moderově metodě

 

Podle studie vědců z West Virginia University může mít tato mimovolní činnost vliv i na běžný život. Ve svém výzkumu totiž pozorovali, že děti, které alespoň jednou týdně intenzivně skřípou zuby, se méně často zapojují do kolektivních činností.


Odhalený viník


Bruxismus obtěžuje asi 5 procent dospělých. Na pohlaví přitom vůbec nezáleží. Častěji zuby zaskřípou, pokud dotyčný prožívá napětí či úzkost. "Bruxista“ si své noční projevy většinou vůbec neuvědomuje, uvádí server dobry-spanek.cz. Ostatní spáče však mohou i probudit. Jsou-li stahy žvýkacích svalů silné, dochází (kromě nepříjemného skřípotu) i k poničení skloviny.

 

Postižený má pak citlivé zuby, bolestivě reagující na sladké, kyselé či chlad. Stažené svaly ničí i čelistní kloub. Často v něm potom nepříjemně lupe. Zvýšený tonus žvýkacích svalů stojí i v pozadí častých bolestí hlavy.

 Mocná chemie


Podle psychiatrů skřípění zubů spolehlivě zvýší stimulační látky jako amfetamin. Více zuby skřípou i lidé s poruchami distribuce přenašeče nervových vzruchů dopaminu a lidé, kteří jej užívají coby lék. Příčina bruxismu má i dnes svá tajemství. Spekuluje se o podílu dědičnosti, vztahu s mentální retardací nebo epilepsií.


Skřípění zubů se neléčí. Před jeho následky je však možné chránit chrup speciálními dlahami, které se dají běžně koupit, radí server ulekare.cz.

 

Maminky, učte děti správně pít, je to důležité »

Učte děti odmalička dodržovat pitný režim. Nebo budou mít v dospělosti zdravotní problémy. ... více»

Nadměrné pocení: vaše dotazy a naše odpovědi »

Jak souvisí pocení s přechodem nebo vzrušením? Jak se nadměrnému pocení bránit? ... více»

Úleva křečovým žilám lázeňskou metodou - doma »

Hydroterapie, tedy léčba pomocí vody, je velmi stará léčebná a rehabilitační metoda. ... více»

2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

petr 21:27 08.07.2017
Dobrý den, prosím o radu , už jsem opravdu zoufalí. je mi 24 let a jednoho dne z neznámého důvodu, jsem začal klepat zubama. Nejdříve jsem začal klepat zuby jen tak. Dělal jsem to ikdyž jsem to mohl zastavit ale nechtěl sem byl to takový tik. Po nějaké době, asi po 3 měsícíh už se to stalo v závislost a poté už sem se toho konečně chtěl zbavit, ale už bylo pozdě a nešlo to. Zkoušel jsem se toho zbavit asi další 2 měsíce a po 2 měsících jsem se toho konečně zbavil, a sám od sebe jsem to přestal dělat, ale byl problém, že když jsem se to odnaučil, tak už bylo pozdě, jelikož se z toho vyvinul opravdu tik, asi takový jako když nám v mládí rodiče říkaly-nemrkej nebo ti to zůstane.Opravdu to nelze ovládat a tak to je už dodnes, po roce a půl, možná po dvou. Je to pořád,pořád dokola. Musím mít jazyk mezi zuby, jakmile povolím ústní svalstvo, začne mi to samo ťukat třít se zuby o zuby a při napětí či nervech ty zuby silně zcvaknou k sobě. Zuby už samozřejmě v katastrofálním stavu, 3 osmičky už mi museli vytrhat, a jednu sedmičku také.Všechny ostatní zuby kromě 7 zubů dola a 7 nahoře, z jedné strany větší a zdruhé menší, jakoby sešmirglované pahejly. U zubaře mi řeekli že o bruxismus nejde, že mám zuby cituji- vyžrané, že si nečistím zuby a že jsem nechodil k zubaři, ale já vím že to ten hlavní problém není.to samé mi řekli 3 zubaři. Prosím vás moc o radu co mám dělat, na E-mail: RapGodRapgod@seznam.cz.... Moc prosím o radu, už nevím co dělat :-( děkuji za jakýkoliv postřeh a radu.
Honza 08:52 01.10.2013
Ještě pořád Vam to nevadí? Co je na začátku vztahu roztomile, je po nějakém čase zdroj těch největších hádek. ..
***** 22:07 07.10.2012
"může mít tato mimovolní činnost vliv i na běžný život. Ve svém výzkumu totiž pozorovali, že děti, které alespoň jednou týdně intenzivně skřípou zuby, se méně často zapojují do kolektivních činností." tak tohle je totální blbost a speciální dlahy ještě víc....vůbec mě to u přítele neobtěžuje naopak je to roztomilý a absolutně mi to nevadí...