Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jednou z příčin vzniku křečových žil je kromě jiného také nedostatek pohybu.

Šlapání do pedálů vaše žíly ocení

aktualizováno 16.04.2010, 17:02 | 20.04.2010, 00:00 | tn.cz/kat

Jednou z příčin vzniku křečových žil je kromě jiného také nedostatek pohybu.

Tím, že se budete věnovat nějaké fyzické aktivitě, snížíte riziko jejich vzniku. Zkusit můžete chůzi, plavání nebo třeba jízdu na kole – to vše je jednoduché a nezatěžuje to klouby.


Při jízdě na kole pracuje vaše tělo na každém kroku – zejména tehdy, když se zvednete ze sedla a jedete náročným terénem do kopce. Kolo zvyšuje vaši kardiovaskulární sílu a rovnováhu, posiluje lymfatický a žilní systém a bojuje proti zadržování vody, uvádí server krecove-zily.cz. A i když rádi chodíte do posilovny na rotoped, pravdou je, že pouze venkovní jízda na kole stimuluje všechny vaše svaly.

 

nohy
(Foto: oficiální zdroj)


Svaly při jízdě rozhodně nezahálejí


Při cyklistice zapojujete hodně svalových vláken. Jsou to především velké svaly na přední straně stehna (čtyřhlavý stehenní sval neboli kvadriceps), hýžďové svaly, hamstringy (svaly na zadní straně stehna), které pracují hlavně tehdy, když vstanete z pedálů. Nezahálejí ani lýtkové svaly na zadní straně bérce.

 

Ty pracují i vsedě, ale posilovány jsou zejména vestoje. Ideální je pro ně jízda "na koni“ do kopce. Ani břišní či zádové svaly nelenoší. Pracují vždy, když jsou nohy v pohybu, ale nejvíce práce mají při jízdě do prudkých kopců. A v okamžiku, kdy se chodidla opřou do pedálů, začnou pracovat přední holenní svaly.

 

Nezapomínejte na protahování


Po cyklistickém výkonu byste neměli zapomenout na strečink. Ten můžete provádět jednoduše a kdekoli tak, že se postavíte na schod, zvednete patu a necháte ji klesnout pod výšku schodu. Můžete se držet zábradlí nebo udržovat rovnováhu opřením o zeď, radí server ulekare.cz.

 

Opakujte asi 40× – to uleví především vašim lýtkovým svalům, které fungují jako čerpadlo pumpující krev z dolních končetin do srdce. Chůze po špičkách kolem domu a zpátky na patách je také výborný způsob, jak podpořit sílu svalů.

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

katerina 17:28 25.06.2010
Na kloubní bolesti doporučuju Chondromax, skvělý přípravek za rozumnou cenu, pro sportovce i seniory.
balvan 16:13 28.04.2010
no nevím nevím