Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Klesající teploty velmi zatěžují srdce. Kardiaci jsou více ohroženi infarktem.

Snížení denní teploty o jeden stupeň zaviní 200 infarktů

aktualizováno 09.11.2010, 00:13 | 09.11.2010, 00:00 | doma.cz/kat

Klesající teploty velmi zatěžují srdce. Kardiaci jsou více ohroženi infarktem.

Blíží se zima a s ní i chladné počasí. To je pro většinu lidí nepříjemné samo o sobě. Daleko hůře jsou na tom ale kardiaci, kterým klesající teploty výrazně ohrožují srdce. S tímto tvrzením přišli britští vědci.


Problematický může být již pokles o jediný stupeň

 

Odborníci díky svému pozorování zjistili, že pokles teploty o 1 °C vede k výskytu dvou set nových infarktů navíc. Získali přitom data o 84 010 pacientech, kteří byli s tímto typem srdeční příhody přijati do nemocnice v Anglii a Walesu od roku 2003 do roku 2006, uvádí server kardiochirurgie.cz. V úvahu byly pochopitelně brány takové faktory jako znečištění ovzduší, chřipková aktivita, sezónnost a dlouhodobé trendy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Provádí si váš muž samovyšetření varlat?

Zbavte se kašle co nejrychleji! Jak SPRÁVNĚ kašlat

 


Nízké procento, přesto hodně pacientů

 

Ve skutečnosti bylo spočteno, že při jednostupňovém poklesu denní teploty od obvyklé průměrné hodnoty stoupne souhrnné riziko srdečního infarktu za 28 dní o dvě procenta. To se sice nemusí zdát jako nijak ohromující číslo, ovšem jen do chvíle, než zjistíte celkový počet infarktů v dané oblasti. Například právě ve Velké Británii prodělá infarkt myokardu kolem 146 tisíc lidí ročně. Proto i malé zvýšení rizika znamená v důsledku nezanedbatelný počet nemocných.

 

 


Varování především pro seniory

 

Zdá se, že nejvíce náchylní jsou k teplotním vlivům osoby mezi 75 a 84 lety a dále pak ti, kteří již předtím nějakým onemocněním srdce trpěli. Zatímco lidé užívající delší dobu kyselinu acetylsalicylovou, která je obsažena v mnohých běžně užívaných lécích, se zdají být z tohoto hlediska více chráněni.

 

Vědci se shodují, že je třeba ještě dalších bádání, která by jimi předloženou novinku potvrdila. Do té doby je lépe především starším lidem doporučit, aby nezapomínali na dostatečně teplé oblečení a před chladem se raději chránili.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře