Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Crohnova choroba postihuje z větší části mladé dívky a velmi špatně se léčí. Ne pro každého je však známá.

Strašná nemoc mladých žen? Zánět střev!

aktualizováno 29.07.2011, 05:29 | 29.07.2011, 00:00 | tej

Crohnova choroba postihuje z větší části mladé dívky a velmi špatně se léčí. Ne pro každého je však známá.

Nemocní crohnovou chorobou mají před sebou celkem těžký život. Řada vyšetření, kompletní změna životního stylu a častá hospitalizace. Jenže co to je za nemoc?

 

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění zažívacího ústrojí a jeho příčina zatím není zcela známá. Lékaři se přiklání zejména k dědičnosti a špatnému životnímu stylu. Vzhledem k tomu, že není známa příčina, není znám ani lék, který by nemoc stoprocentně vyléčil.

 

 

Proč je nemoc tak záludná? Zánět postihuje celou trávicí soustavu, tedy od úst až po konečník. Crohnovu chorobu doprovází spousty příznaků, které vůbec nejsou příjemné? Ze začátku se dá Crohn velmi těžko rozeznat, protože přichází pozvolna a dá se zaměnit s jinými chorobami.

 

Častými příznaky je bolest v podbřišku, průjmy, které mohou mít i příměs krve, nadýmání, zvýšená teplota a úbytek na váze. Crohnova choroba se nedá operovat, ale lze operativně odstranit třeba střevní neprůchodnost, kterou tato nemoc často přináší. Je to ale jen zmírněním nemoci, rozhodně ne vyléčením.

 

Diagnostikuje se odběrem krve, kolonoskopickým vyšetřením, ultrazvukem, rentgenovým snímkem, CT vyšetřením a označením bílých krvinek. Mezi těžké komplikace patří již zmíněná neprůchodnost střev, píštěle, abscesy, rakovina, malnutrice a další komplikace.

 

 

V první fázi se léčí akutní příznaky choroby, jak jsme již napověděli, Crohn se nedá zcela vyléčit. Léčí se tedy převážně dietou, občas operacemi a léky. Nemocní musí často navštěvovat nemocniční zařízení, kde jim potřebné živiny doplní infúzní terapií, která kape buď dvanáct hodin nebo celý den neustále.

 

Další efektivní léčbou je zmírnění stresu. Nemocní se velmi často cítí být vypuzeni ze společnosti, a proto je dobré navodit psychologické terapie. Sestavení jídelníčku není pro každého stejné. Některým případům vadí mléčné potraviny, jindy zase masité.

 

Ať už je závažnost onemocnění u jedince jakákoliv, vždy je to velký zásah do života a mělo by se k němu přistupovat se ctí. Nemocní by se měli vyhnout kouření a zakouřeným místnostem, měli by jíst potraviny s vysokým příjmem vlákniny a naopak omezit tuky a cukry. Nedoporučuje se užívat jakoukoliv hormonální léčbu.

 

Pokud jste měli tuto nemoc v rodině, je pravděpodobnější, že jí budete trpět vy nebo vaše příbuzní, ale v každém případě, byste se měli vyvarovat těmto věcem už jen z preventivního hlediska.
 

 

Přečtěte si příběh Martiny:

 

Martina (24): „Crohnovou chorobou trpím od svých třinácti let. Každé dva měsíce strávím minimálně dva týdny v nemocnici, kde podstupuji různá vyšetření a doplňují mi infúzemi živiny, které mé střeva nepropustí do těla. Kvůli tomuto onemocnění jsem příliš nevyrostla a dnes si mě lidé pletou s patnáctiletou dívkou. Nyní musím mít zavedenou sondu v žaludku, abych se mohla aspoň najíst. Přesto se snažím žít normálním životem.“

 
10 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Veronika 22:34 15.12.2016
Dobrý večer crohnovu nemoc mám rok a půl. Začátek byl velmi těžký! !bolesti břicha až nesnesitelný časté hospitalizace pistel na střeve podstoupila operaci která proběhla špatně mam jizvu přes cele břicho. Mela jsem abces v noze který dokdoři nepoznaly léčili mě na zablokována záda a poslali na rehabilitace kde mě stou nohou cvičili i přes to že jsem měla hrozne bolesti az po kontrole v tunelu prišli na to že tam je abces už jsem měla tak porusené nervy že mi nepomohla ani inekce a tahali to ven bez umrtvení nohy hrozna bolest ted chodím na biolecbu a cítím se dobře i přes to všechno. .Člověk musí vydržet a starat se o tělo ted
Tom 18:45 10.12.2013
Zdravím, chtěl bych říct, že tento článek spíš zastrašuje než informuje. Je mi 17 a Crohnovu chorobu mi lékaři zjistili v 10 letech. Léčba byla unavující, ale dá se to zvládnout, pokud chorobu neignorujete. Málo jsem kvůli tomu vyrostl a lidi mi říkají, že vypadám na 13-14 let. Já osobně se tím moc nechlubím, lidé se ke mně kolikrát chovají, jako kdybych byl invalida. Všichni, kdo tuto chorobu mají ví, že to není nic lehkého, ale dá se to zvládnout poctivostí. Jsem ještě mladý, ale pokud Vám můžu poradit, dejte si pozor co jíte. Každému sedí něco jiného. Dbejte na rady lékařů a buďte poctiví.A rozhodně se radši poraďte s lékařem, než číst takovéhle články, člověk co tohle psal nejspíš nemá tušení o co se jedná. Děkuji za čas, který jste věnovali čtení mého názoru
TerezK 07:04 06.09.2013
A tento článek psal kdo? Nějaký hororový scénárista? Crohna mám tři roky, na první operaci půjdu až letos, na kapačkách jsem nebyla nikdy. Žiju normálně kvalitní život, o nemoci ani nevím, jelikož jsem dobře zaléčená. Takovéto strašení lidí mi nepřijde na místě. A postihuje i muže.
vitalita 23:34 12.08.2011
Přírodní prostředky na posílení imunity, zlepšení činnosti jater a ledvin, na pročištění organismu: www.zdravi-vitalita.webnode.cz
nikola 17:23 30.07.2011
Prosím vás, měla bych dotaz na lidi, kteří mají zkušenosti s tímto onemocněním, když se v článku píše, že lidé s Crohnovou chorobou by se měli vyhýbat cigaretám a cigaretovému kouři, tak vadí vám i alkohol? Může pít člověk s Crohnovou chorobou alkohol nebo je mu z alkoholu špatně?
alom 05:54 30.07.2011
Je zvláštní, že se vyskytuje zrovna u žen. To asi nebude mít nic společného s dietami typu k snídani půl sušenky, k obědu sklenici vody a k večeři očichat slupku od salámu, že? Člověk je jednou všežravec a podle toho by měl vypadat i jeho jídelníček. Pokud se rozhodne vyměnit (již tak civilizací poznamenané) zdraví za iluzi krásy, měl by se vzdát zdvojeného sapiens.
Thom 23:13 29.07.2011
Nejsem Žena a též ho mám,naštěstí jen lehčí formu tedy zatím,o téhle nemoci se začíná hodě psát protože se hodně rošiřuje,ale některé články by snad bylo lepší ani nepsat
crohnařka 22:33 29.07.2011
Další "nevědomost" autora... léčba je pouze symptomatická (léčí se příznaky) ne kauzální (není známá příčina, nelze ji tak léčit a nemoc tak vyléčit) no a na symptomy jako zánět (což je podstata nemoci) léky a léčba je, stejně tak se vyléčí resp. odstraní komplikace - píštěle, abscesy, stenozy (zúžení) střev, teploty, nedostatek vitamínů, minerálů... apd.
Je potřeba říct všechno, když už chci informovat veřejnost a hlavně přesně
lucka14lucky 18:02 29.07.2011
Článek mě celkem zaujal, a jsem ráda, že tím netrpím. Je mi líto těch, kteří se s tím musí potýkat. Ale zajímala by mě jedna věc....v článku píší, že není lék a že se to neustále vrací. Můžou mít takové ženy děti?Asi je to obtížnější že ano.
crohnařka 17:56 29.07.2011
U Crohna jsou střeva "vyčištěný" tak dokonale, že další příjem vlákniny a následné "čištění" střev by mohl způsobit tak akorát protržení zánětem zeslabené střevní stěny!! Nechápu ty autory takovýchto rádoby vzdělávacích článků, že si nejdříve nezjistí přesné informace. Vzhledem k mé těžké formě Crohna, věřte, že vím moc dobře, o čem mluvím.
A komplikace u Crohna rozhodně rakovina není. Ta není zapřičinená Crohnem, může propuknout ze změn na střevních polypech - které se ovšem mouhou vyskytnout u kohokoliv jiného a naprosto zdravého člověka. A tak by se dalo pokračovat dál a opravovat informace o Crohnu, které se někteřínovináři snaží šířit...
1 2