Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Na 19. listopad připadá mezinárodní den toalet. Záchod prošel velmi dlouhou historií a řadou změn. Podívejme se na to, jak lidé dříve chodili na toaletu, jak dlouhou dobu dne lidé na záchodě tráví a na to kam až se vývoj toalet posunul.

Dnes je světový den toalet! Kde se vzalo první WC a kolik času průměrný Čech protrůní?

Toaleta
zdroj: Thinkstockphotos Toaleta
aktualizováno 19.11.2015, 00:42 | 19.11.2015, 00:42 | doma.cz

Na 19. listopad připadá mezinárodní den toalet. Záchod prošel velmi dlouhou historií a řadou změn. Podívejme se na to, jak lidé dříve chodili na toaletu, jak dlouhou dobu dne lidé na záchodě tráví a na to kam až se vývoj toalet posunul.

Rychlý pohled do historie toalet


I taková "obyčejná" věc jako záchod má za sebou dlouhou historii, kterou provázela řada zajímavých momentů. První záchod v suché podobě existoval již ve starém Egyptě. V Řecku chodili lidé na venkovní záchod, který byl vystavěn v blízkosti hnojiště a vynalézaví Římané využívali kanalizaci neboli prostorný kanál Cloaca maxima. S pádem Římské říše pokrokový kanalizační systém zanikl. Zlom ovšem přišel v roce 1597, kdy sir John Harington přivedl na svět první splachovací záchod. Jeho vynález s názvem The Ajax se velmi podobal tomu dnešnímu.

 

Záchod
(Foto: oficiální zdroj)


Aby mísa byla čistá


Se vznikem splachovací varianty záchodu, přišla na přetřes i komplexní čistota toalety. Do té doby se potřeba vykonávala v přírodě, na suchých záchodech, případně do nočníků či jiných nádob, které byly jednoduše vyprázdněny, opláchnuty obyčejnou vodou a bez dalších procedur znovu používány. Velký výběr čisticích prostředků neměly ani naše prababičky a babičky, proto si musely poradit po svém. Jako účinný pomocník v boji s nečistotami fungovaly dvě látky: ocet se solí, jejichž smícháním vznikl roztok, který rozpouštěl špínu a odstraňoval rez. Dnes můžeme v pultech supermarketů či drogerií sehnat různé druhy čističů, od gelových přes tekuté, práškové či jednorázové vlhčené ubrousky.


Náš tip: Čistící prostředky všech druhů můžete objednat z pohodlí domava na e-shopu s drogerií a kosmetikou A-geo.cz, který nyní kromě klasické přepravy do druhého pracovního dne po celé ČR nabízí pro Prahu též expresní dopravu již do 90 minut od objednání.

 

Dříve společenské posezení, dnes to stíháme do 10 minut


Říká se, že někdo na záchodě tráví celé mládí, ale to pro nás neplatí. Více než čtvrtina Čechů totiž pobývá na toaletě ne více než deset minut denně, druhým nejčastějším uváděným intervalem je pak 16-20 minut. Dnes jsme uspěchaní jako naše doba, v které žijeme, ale v minulosti se sezení na toaletě stávalo doslova společenskou událostí. V Římě a Egyptě se stavěly takzvané latrínové arény, což byly lavice s více otvory, často uskupené do kruhu. Nejenže pánové na společných toaletách posedávali v hojném osazení, ale uzavírali zde různé obchodní transakce, diskutovali o politickém dění nebo o počasí. Takovéto lavice využívali i vojáci.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyzrajte na střevní potíže a užijte si dovolenou bez starostí

Alergie na lepek se může týkat i vás! 6 jasných příznaků

Dejte šanci vinnému octu! Pomáhá na průjem, alergie i zkažený dech

 
Stop nepříjemnému zápachu


Nedílnou součástí vykonávání potřeby je i souboj s doprovodnými pachy. Minulé generace je přebíjely pomocí sušených květin či bylinek nasypaných do ušitých látkových sáčků zavěšených v blízkosti toalety. Další možnost představovaly různé éterické oleje, které se nakapaly do mističky naplněné jedlou sodou. Oba způsoby sice vytvořily příjemně voňavou atmosféru, avšak pachy zcela nepohltily. Postupem času začali výrobci čisticích prostředků myslet i na tento problém a přišli se speciálními přípravky. K dostání tak jsou klasické spreje v rozprašovači, osvěžovače vzduchu do zásuvek či na poličku i WC bloky přímo s vonnou složkou.


Náš tip: Oblíbenými se stávají zejména bodové WC bloky, které se nanášejí přímo dovnitř mísy, např. Dr. Devil nabízí několik variant s bezdotykovým aplikátorem.

 

Dr. Devil
(Foto: oficiální zdroj)

 

Inovativní technologie 21. století


Člověk by řekl, že splachovací toaletou evoluce záchodů končí, nenechte se však mýlit. S tím, jak je pro nás čím dál tím více důležitější osobní hygiena, se objevují toalety, které vás vodou i přímo očistí. Jde totiž o nejpřirozenější a nejefektivnější způsob jak docílit dokonalé čistoty a nového pocitu pohody a právě pohoda je podle průzkumu dnes na WC důležitá pro 97 % Čechů. Vždyť i ruce, vlasy, a dokonce i auto myjeme vodou a ne papírem či suchým ručníkem. Ptáte se, jak to ale ten záchod udělá, že mě umyje? Není to žádná sci-fi báchorka, jde o důmyslnou kombinaci funkcí toalety a bidetu, která přináší oproti klasickému toaletnímu papíru jemnou, ale přesto účinnou hygienu. Přímo v toaletní míse je zabudovaná sprcha, jejíž sprchovací rameno se dle potřeb posouvá a očistí vaše intimní partie vodou v tělesné teplotě. Tryska se nijak nedotýká žádné části těla, nehrozí tedy znečištění sprchy, navíc se sprchovací rameno standardně samo hygienicky očistí před a po použití. Těžko si však lze uvědomit rozdíly použití klasického toaletního papíru oproti očistě vodou, pokud to nevyzkoušíte.

 

Náš tip: V průzkumu společnosti Geberit uvedlo 8 z 10 Čechů, že by tento způsob očisty chtělo otestovat. Vyzkoušet si to můžete například na toaletách AquaClean s integrovanou sprchou a to na několika místech v České republice.

 

Aquaclean
(Foto: oficiální zdroj)

 

Náš tip: Chcete se zbavit zápachu na toaletě? Jak na party, v práci, ve škole, rodinné oslavě či u svého přítele zanechat pouze svěží vůni citrusů, bílých květů nebo ovoce? Vyzkoušejte řešení v podobě přírodního pohlcovače pachů Poo-Pourri, tvořeného směsí esenciálních olejů, které eliminují veškerý záchodový odér unikátním způsobem. Nejde totiž o chemický sprej, který pachy pouze maskuje.

 

Poo Pourri
(Foto: oficiální zdroj)

 

Jak to chodí v České republice

 

Podívejte se na následující obrázek, kde je znázorněno, jak dlouhou dobu Češi tráví na toaletách a co na toaletě dělají. Sedí to i na vás? Nebo na tolatě trávíte úplně jiný čas? Napište nám do komentářů.

 

 

Trávení času na wc
(Foto: oficiální zdroj)

 
17 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře