Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Jeden z nejčastějších příznaků rýmy a nachlazení, zároveň ale může znamenat i další zdravotní obtíže.

Ucpaný nos může upozornit na další zdravotní problém

RYMA - 2
zdroj: Thinkstockphotos RYMA - 2
aktualizováno 26.01.2017, 14:38 | 26.01.2017, 14:38 | doma.cz/kat

Jeden z nejčastějších příznaků rýmy a nachlazení, zároveň ale může znamenat i další zdravotní obtíže.

Rýma se zejména v zimním období hlásí u mnohých z nás poměrně často. Bolest hlavy, nachlazení a ucpaný nos zhoršují pacientům nejen náladu, ale především dýchání. Při rýmě totiž dochází ke zvýšené produkci hlenových žlázek. Vznikající hlen pak nos ucpe a ztíží tím dýchání.

  

Pocit plného nosu se ale může objevit například i u tzv. alergické rinitidy, kdy je nadměrná produkce hlenových žlázek způsobena nikoliv viry, ale alergickou reakcí například na pyly, prach či některé z potravin. Oproti klasické rýmě ale nastupuje daleko rychleji a také rychleji odeznívá. Zatímco rýma z nachlazení trvá přibližně týden, alergická rýma může po podání vhodných léků odeznít během dvou tří dnů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Potvrzeno: mobily ovlivňují lidský mozek

Probiotika - jak nenaletět?

 

Sinusitida aneb zánět dutin

 

Dalším viníkem v kauze ucpaný nos může být i zánět dutin. Ten je nejčastěji způsoben buď pomnožením bakterií, které je komplikací virové nákazy (například běžného nachlazení), alergií na pyl, nebo hnisavou infekcí zubu. Zajímavá je i situace, kdy sinusitida vznikne jako následek strachu z konfliktů, chronické uzavřenosti nebo frustrace.


Když je nosní přepážka nakřivo

 

Kromě sinusitidy ale vytvoří pocit ucpaného nosu i nosní polypy (výchlipky na nosní sliznici) nebo tzv. deviace septa, kdy je buď vrozeně, nebo následkem úrazu nosní přepážka ohnuta do strany. Deviace septa se od rýmy, ať už virové, nebo alergické, odliší tak, že ucpaná je pouze jedna nosní dírka. U deviace septa jsou navíc obtíže s dýcháním dlouhodobějšího charakteru. Zatímco u rýmy stačí léky a klid, respektive léky proti alergii, deviace septa vyžaduje chirurgický zákrok. 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kamila 00:35 31.01.2017
Nic z toho teda nemám, jen tu pitomou rýmu. Naštěstí mi lékárník doporučil rymastop a daří se mi ji vždycky celkem rychle zkrotit. Můžu jen doporučit a možná zdůraznit, že je obsahuje bylinky a může se používat i dýl jak týden, ne jak u ostatních sprejů do nosu.