Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zmrzliny k létu patří a nevyhneme se jim ani v dětském jídelníčku. Při jejich výběru je dobré koukat na složení a i nutriční hodnoty, v neposlední řadě také na velikost balení.

Velký test zmrzlin pro děti: nejlepší mají hodně mléka a málo cukru

Vložit video na:

aktualizováno 21.06.2013, 00:00 | 21.06.2013, 00:00 | doma.cz/roh

Zmrzliny k létu patří a nevyhneme se jim ani v dětském jídelníčku. Při jejich výběru je dobré koukat na složení a i nutriční hodnoty, v neposlední řadě také na velikost balení.

Pozor! Nutriční hodnoty jsou většinou uváděny na 100 g nebo 100 mililitrů, jedno balení ale může být o hodně menší (testovali jsme například 35 gramovou zmrzlinu) nebo výrazně větší. Čtěte proto obaly pečlivě.


„Je potřeba nekoukat pouze na hodnoty na 100 gramů, ale na to, kolik zmrzliny najednou dítě sní,“ vysvětluje Hana Knížková, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí (www.vyzivadeti.cz).

 

Zmrzliny rozhodně nepatří do jídelníčku kojenců a batolat a i u starších dětí je třeba opatrnosti. U výrobků s velkými ořechy například hrozí vdechnutí. „Nebezpečné mohou být i velmi ledové zmrzliny. Pokud se v ústech neohřejí, protože dítě zmrzlinu hltá, mohou způsobit žaludeční obtíže, stejně jako ledová voda v horkém počasí,“ vysvětluje Knížková. 

 

 

„Pokud je dítě aktivní, pak mu jedna zmrzlina rozhodně neuškodí a ani po ní nebude přibírat. Je.-li ale dítě pecivál, konzumace jedné zmrzliny za druhou může výrazně zvýšit energetickou hodnotu jídelníčku," varuje odbornice. Dítě pak dává přednost zmrzlině před kvalitní stravou a to už je problém. I zmrzlina má sladkou chuť, proto bychom se k ní měli chovat jako ke sladkostem, tedy dětem dávat na zpestření, ne pravidelně, aby si na sladkou chuť nenavykaly,“ doporučuje Knížková.


Obecně platí, že lepší jsou ty výrobky, které mají v sobě hodně mléka a opravdového ovoce. To pak také znamená méně kalorií a hlavně cukru. Výhodou je i to, že mléčné zmrzliny lze dát dítěti jako svačinu, protože díky bílkovinám na déle zasytí. O zmrzlinách, které jsou jen obarvená a oslazená voda to rozhodně říci nelze. Pozor také na zmrzliny v kornoutku, díky obsahu oplatky, budou vždy více energetické i s vyšším obsahem cukru. Navíc se prodávají ve velkém balení (obvykle více jak 120 gramů). Ty ale nebyly cílem našeho testu, protože nejsou specielně určené pro děti. I když po nich rády sahají.

 

1- 4. místo
Patří mezi nejvýhodnější

 

Kuba
(Foto: Martin Chamer)


KUBA (PRIMA)
mražený krém v kakaové polevě. Sušina min. 25 %. Tuk 2,5 %
balení: 50 ml/44 g/390 kJ
energie na 100 g: 982 kJ

 

Složení: tvaroh (min. 50 %), cukr, kakaová poleva/ min 15 % (rostlinný tuk, cukr, kakao, sušená syrovátka, emulgátor: sójový lecitin, čokoládové aroma)/, smetana, voda, sušené odstředěné mléko, glukóza, stabilizátor (E412, E415, E410, emulgátor E47). Výrobek je vhodný pro nemocné celiakií.

 

Hodnocení
Energetická hodnota je vyšší, ale hodně pozitivní je minimální 50 procentní podíl tvarohu ve zmrzlině. Obsah cukru není vysoký, obsah tuku (vzhledem k charakteru zmrzliny) není tak vysoký. Jako "svačinka" pro děti v horkých dnech se mi jeví jako jedna z nejvýhodnějších.

 

Tvaroháček
(Foto: Martin Chamer)

 

 

TVAROHÁČEK (ALGIDA, Unilever)
mražený krém s rostlinným tukem tvarohový (40 % tvarohu) a ovocná jahodová zmrzlina v kakaové polevě (19,5 %)
balení: 60 ml/42 g/460 kJ
energie na 100 g: 1100 kJ

 

Složení: odtučněný tvaroh (22 %), cukr, voda, rostlinný olej, jahodová šťáva (10,5 %), glukózo-fruktózový sirup, odtučněné mléko, dextróza, kakao, rostlinný olej (sójový), sušená syrovátka, emulgátor (E471, sójový lecitin,), regulátor kyselosti (k.citrónová), stabilizátory (E410, E412, E407), aroma, stopy arašídů

 

Hodnocení
Energetická hodnota je vyšší, ale pozitivní je, že největší podíl ve zmrzlině tvoří odtučněný tvaroh, obsah cukru není tak vysoký. Zmrzlina obsahuje i vyšší obsah tuku, při takovém obsahu by bylo vhodné vědět, o jaký olej se jedná. Jako "svačinka" na zpestření pro aktivnější děti? Proč ne!

 

Míša
(Foto: Martin Chamer)


MÍŠA (TIPAFROST a.s, prodejce Unilever)
mražený tvarohový krém s kakaovou polevou
balení: 55 ml/530 kJ
energetická hodnota na 100 g: 1100 kJ

 

Složení: tvaroh (53 %), kakaová poleva (18 %) /rostlinný tuk, cukr, kakao ( 9 %), sušená syrovátka, sojový lecitin, aroma/, cukr, smetana, sušené odtučněné mléko, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), stabilizátory (alginát sodný, karagenan, karubin, guma guar). Může obsahovat stopy ořechů.

 

Hodnocení
Energetická hodnota je vyšší, ale velmi pozitivní je obsah tvarohu (53%), sympatický je také obsah bílkovin a nižší obsah sacharidů. Vyšší je obsah tuku, ale jako "svačinka" pro děti s ohledem na složení, jedna z nejvhodnějších.

 

Hello Kitty
(Foto: Martin Chamer)

 

HELLO KITTY (Nestlé)
mražený krém s rostlinným tukem vanilkový a mražený jahodový krém
balení: 35 ml/24 g/159 kJ
energetická hodnota na 100 g: 662 kJ

 

Složení: odtučněné mléko, voda, cukr, jahodové pyré (8,2 %), rostlinný tuk, sušený glukózový sirup, glukózový sirup, sušená syrovátka, jahodová šťáva z koncentrátu (1,7 %), emulgátor (E471), stabilizátory (E412, E410, E 407a), regulátor kyselosti (E330), koncentrát šťávy z červené řepy, aromata.

 

Hodnocení
Zmrzlina má (také díky velikosti porce) nízkou energetickou hodnotu,sympatický je obsah jahodového pyré, obsah sacharidů i tuků není vysoký. Ve své kategorii se jeví jako jedna z výhodnějších pro mlsání dětí.

 

tvořítka na zmrzlinu
Použijte tato tvořítka na zmzlinu a snadno vyrobíte vaším dětem chutnou a zdravou domácí zmrzlinu - nabízí je YOOPY.cz

 

 

5.-9. místo
Můžete občas zařadit

 

Kaktus
(Foto: Martin Chamer)

 

KAKTUS (NESTLÉ)
vodová zmrzlina s citrónovou příchutí a ovocná zmrzlina se zelenou tukovou polevou (5,4%)
balení: 45 ml/50g/272 kJ
energetická hodnota na 100 g: 543 kJ

 

složení: voda, cukr, jahodové pyré (7 %), sušený glukozový sirup, rostlinný tuk, jahodová šťáva z koncentrátu (1,6%), regulátor kyselosti (E330), ztužený rostlinný tuk, stabilizátory (E412, E410), laktóza, sušené léko odtučněné, aromata, koncentrát šťávy z červené řepy, kousky jahod, sušené plnotučné mléko, barviva (E160 (ii), E141(i), emulgátor (sojový lecitin)

 

Hodnocení
Zmrzlina složením odpovídající popisu, základem voda a cukr, díky polevě i menší množství tuku. Výhodou je nižší energetická hodnota, s občasným zařazením pro děti nevidím problém.

 

Ledňáček
(Foto: Martin Chamer)


LEDŇÁČEK VANILKA (ALGIDA, Unilever)
mražený krém s rostlinným tukem s kakaovou polevou (24 %)
balení: 45 ml/29 g/390 kJ
energetická hodnota na 100 g: 840 kJ

 

Složení: voda, rostlinný olej, cukr, sušené odstředěné mléko, glukózový sirup, sušená syrovátka, kakao, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin, sójový lecitin), stabilizátory (karubin, guma guar, karagenan, alginát sodný), aromata.Může obsahovat stopy ořechů a arašídů.

 

Hodnocení
Vyšší energetická hodnota, která je však "kompenzována" velikostí porce, takže ve výsledku není příliš vysoká, díky obsahu tuku bude mít zmrzlina výhodnější glykemický index (zasytí na delší dobu), obsah tuku je vyšší. K občasné konzumaci mohu doporučit.
 

 

Twister
(Foto: Martin Chamer)
 

 


TWISTER GREEN (ALGIDA, Unilever)
zmrzlina ovocná citrónovo-jahodová a mražený krém s rostlinným tukem ananasový
balení: 80 ml/71 g/330 kJ
energetická hodnota na 100 g: 460 kJ

 

Složení: voda, cukr, odtučněné mléko, citronová šťáva z koncentrátu (6,4 %), sušený glukózový sirup, jahodová šťáva z koncentrátu (5 %), fruktóza, ananasová šťáva z koncenrtátu (1,5 %), rostlinný olej, syrovátkové bílkoviny, glukózo-fruktózový sirup, stabilizátory (karubin, guma guar, karagenan, pektin), aromata, regulátor kyselosti (k.citrónová), koncentrát z bezinek, koncentrát z červené řepy, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), barvivo (kurkumin), špenátový extrakt.

 

Hodnocení
U ovocné zmrzliny bych možná čekala větší podíl ovocné složky. Díky byť minimálnímu obsahu bílkovin a tuků se zvýhodňuje glykemický index zmrzliny. Energetická hodnota není z nejvyšších, stejně tak obsah cukru. Na občasnou konzumaci mohu doporučit.

 

Big milk
(Foto: Martin Chamer)


BIG MILK (ALGIDA, Unilever)
mražený krém s rostlinným tukem s vanilkovou příchutí v ovocné jahodové zmrzlině (34 %)
balení: 110 ml/72 g/410 kJ
energetická hodnota na 100 g: 570 kJ

 

Složení: odtučněné mléko (46 %), voda, cukr, jahodová šťáva (9 %), glukózo-fruktózový sirup, rostlinný olej, sušená syrovátka, sušené odtučněné mléko,emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), regulátor kyselosti (k.citrónová), stabilizátory (karubin, guma guar, karagenan), sušená smetana (0,17 %), barviva (košenila, beta-karoten), aromata.

 

Hodnocení
Energetická hodnota je vyšší, obsah sacharidů, resp. cukru nijak dramaticky vysoký. Příjemný je obsah odtučněného mléka, který činí 46 procent ve výrobku i devítiprocentní obsah jahodové šťávy. Nemám nic proti občasné konzumaci.

 

Max
(Foto: Martin Chamer)

 

ČTĚTE TAKÉ NA KRASNA.CZ:

Zmrzlina: Dietní katastrofa, nebo tajná zbraň proti kilům?
3 žhavé letní dietní tipy
RECEPT: Letní jahodová polévka

 

DINOEGG (ALGIDA)
vodová zmrzlina s příchutí citrónu a coly s kousky želé s ovocnou příchutí 2,5 %. Zákaz pro děti od 0 -3 roky.
balení: 62 ml/63 g/239 kJ
energetická hodnota na 100 g: 380 kJ (90 kcal)

 

Složení: voda, cukr, glukózo-fruktózový sirup, želé - (cukr, glukózový sirup, želírující látka (vepřová želatina), regulátor kyselosti (E330), ovocné a rostlinné koncentráty (z kopřivy, jablka, špenátu, kiwi, světlice, batátů, mrkve, ředkve, černého rybízu, ibišku, bezinek, arónie, hroznů), aromata, leštící látky (včelí vosk - bílý a žlutý, karnaubský vosk), extrakt z bezinek, extrakt z karobu, invertní cukr); citronová šťáva z koncentrátu (2 %), aromata, stabilizátory (karubin, guma guar), karamel, regulátor kyselosti (k. citronová). Může obsahovat mléko. Bez lepku.

 

Hodnocení
Základem je voda a cukr, a i když energetická hodnota o obsah cukru není nevyšší, na vodovou zmrzlinu je složení příliš "složité". I mezi vodovými zmrzlinami bych viděla vhodnější druhy pro děti - s jednodušším složením.

 

 

9.-10. místo
Nevhodné

 

Beach cola
(Foto: Martin Chamer)

 

BEACH COLA (NESTLÉ)
vodová zmrzlina s příchutí coly
balení:
105 ml/110 g/466 kj
energetická hodnota na 100 g: 423 kJ

 

Složení: voda, cukr, glukozový sirup, regulátor kyselosti (E330), barvivo ((E150d), stabilizátory (E412, E410), aromata

 

Hodnocení
Energetická hodnota jednoho balení není nejmenší, je to v podstatě ochucená sladká voda - obsah sacharidů (respektive cukru) je vyšší. zmrzlina bude mít díky složení i nevýhodný glykemický index. Vhledem k hodnotám a velikosti porce bych viděla tuto zmrzlinu pro děti jako méně vhodnou.

 

Brouček
(Foto: Martin Chamer)


BROUČEK VANILKOVÝ (EUROICE s.r.o.)
mražený vanilkový krém s rostlinným tukem v kakaové polevě.
balení: 45 ml
Další hodnoty včetně energetické neuvedeny.

 

Složení: voda, cukr, rostlinný tuk, sušená syrovátka, sušené odstředěné mléko,dextróza, kakaová poleva (rostlinný tuk, cukr, kakao, sušené odstředěné mléko, sušená syrovátka, emulgátor sojový lecitin, aroma), stabilizátory (E471, E410, E412, E407), vanilkové aroma.Obsahuje mléko, sóju, může obsahovat, stopy ořechů a arašídů. V závodě se zpracovávají suroviny obsahující lepek.

 

Hodnocení
Složení není nepodobné některým dalším zmrzlinám z testu, výrobce nám však nenabízí nic navíc - podíl jednotlivých složek ve výrobku (víme jen, že nejvíce je v něm vody a cukru a pak rostlinného tuku), chybí nutriční hodnoty. Pokud si vybíráte podle obalu, zaměřte se na výrobky, které nabízejí informací více.
 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ještě k názoru výše 09:35 21.06.2013
Při cestě zpět do Čech mám v Rzeszowě asi dvě hodiny času, které procourám a promlsám. Obvykle chodím do cukrárny U myšky, kde dělají pravou zmrzlinu ze smetany tentokrát jsem měl méně času a tak jsem si dal cestou. Zmrzlina mně zaujala, chtěl jsem si vyfotit, ale dotyčná se fotit nechtěla a tak jsem ji uklidnil, že prsa máme v Čechách taky, ale takovou ne.Nedalo mi to a tak jsem si ji koupil taky. Prodavačku jsem zarazil, že nechci velkou, ale řekla mi, že to je malá a podivila se, jak tedy u nás tedy asi vypadá malá porce
Faktem je, že stála mezi 18 a 19 korunami (podle kurzu) a nebyla ředěná vodou,což se v Čechách u točené děje běžně, dokonce jsem byl svědkem u nás,, že automat zamrzl
StM 09:28 21.06.2013
Před několika dny jsem poslal na Novu článek a fota o polsksých zmrzlinách.
Protože vyšly lépe (a levněji) než české, je ignorován