Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Přenáší se konzumací nemyté zeleniny a způsobuje krvácivé průjmy.

Vražedná střevní bakterie: stop análnímu sexu

aktualizováno 31.05.2011, 15:49 | 30.05.2011, 00:00 | doma.cz/kat

Přenáší se konzumací nemyté zeleniny a způsobuje krvácivé průjmy.

Německem se šíří nebezpečná střevní nákaza, na jejíž následky zemřelo už 15  lidí. Mezi nejvíc postižené patří ženy. Pravděpodobným zdrojem nákazy jsou salátové okurky.

 

Enterohemorhagickou Eshcherichia Coli (EHEC), bakterií způsobující akutní krvácivé průjmové onemocnění, se v Německu patrně nakazilo už přes 350 lidí.Čtyři desítky nakažených jsou ve vážném stavu, jeden z nich upadl do komatu. Nejhůře je na tom sever Německa. Předběžné zprávy o nemocných se ale objevují i na jihu a východě země.

Více ČTĚTE TAKÉ: V Německu zabíjí střevní bakterie! Zemřeli už dva lidé

 

 

Příznaky


Hlavními příznaky je krvácivý průjem, selhání ledvin, okamžitý nedostatek krevních destiček – čili obecně zvýšená krvácivost. Nejčastěji postihuje děti do 5 let věku. Smrtelné následky má v pěti procentech případů.

 

 

Jak bakterii můžeme chytit?


Podle informací Státního zdravotního ústavu v Praze se lidé nakazí především konzumací nemytého ovoce a zeleniny, přímo od zvířat a jejich exkrementů a z tepelně nedostatečně upravených uzenin a masa (především hamburgery a klobásy).

 

Jak onemocnění předcházet?


Důležité je umývat si ruce po použití toalet i před jídlem. Zeleninu a ovoce omývat, maso převařit, konzumovat jen pasterizované mléko.


Samozřejmě není, alespoň přechodně, vhodné provozovat anální sex bez ochrany. Absolutní TABU je orální nebo vaginální sex po análním. Ostatně nepatogenní forma bakterie E.coli, se ve střevech může běžně vyskytuje a podílí se na trávicím procesu. Právě proto je anální sex obecně diskutabilní. Patří totiž mezi časté původce zánětu močových cest.


Důležité je, aby bakterie byla laboratorně včas rozpoznána a nasazena účinná léčba antibiotiky. Vhodné je podávat roztok, který nejlépe doplní tekutiny a minerály v těle.

 

Návod na domácí rehydratační roztok: 1 litr vody + 1 čajová lžička kuchyňské soli + 8 čajových lžiček cukru, rozmixovat 2 banány)

 

 

Bakterie E.coli objevena německo-rakouským pediatrem a bakteriologem Theodorem Escherichem v roce 1885. Zdroj: Wikipedia

 


Epidemie v minulosti


Největší epidemie v historii proběhla v Japonsku v roce 1996 mezi tisícovkou školáků. Původcem byly nedostatečně umyté ředkvičky, ve Spojených státech se lidé nakazili ze špenátu. V Holandsku byl původcem infekce hlávkový salát.


V České republice zemřel na následky onemocnění jeden člověk v roce 1988, nakazil se z kontaminované vody. V roce 1995 se objevily 4 případy bez smrtelných následků v Teplicích a Ústí nad Labem. Lidé se nakazili pitím nepasterizovaného kozího mléka.

 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Iva 06:29 01.06.2011
jenže to lež jako věž, že je to z okurek!!!!