Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Nemůže váš partner v noci spát, protože skřípete zuby? Bolí vás každé ráno čelisti a vy se bojíte, že si zuby nadobro zničíte? Poradíme vám, jak proti tomu bojovat.

Za skřípání zubů může stres

aktualizováno 26.07.2011, 05:30 | 26.07.2011, 00:00 | tej

Nemůže váš partner v noci spát, protože skřípete zuby? Bolí vás každé ráno čelisti a vy se bojíte, že si zuby nadobro zničíte? Poradíme vám, jak proti tomu bojovat.

Skřípání zubů neboli bruxismus se objevuje nejčastěji v noci. Je způsoben silným stiskem čelistí k sobě a následným třením zubů o sebe. Neléčený bruxismus může způsobit řadu potíží.

 

Kdo zuby skřípe častěji?

 

Je vědecky dokázáno, že bruxismem trpí více ženy než muži. Proč, není jasné. Skřípání zuby je také dané určitým věkem. Nejčastěji tímto zlozvykem trpí ženy mezi osmnácti až třiceti lety a poté po čtyřicítce. Občas skřípou i malé děti, ale u nich je příčina většinou jiná, než je tomu u dospělých jedinců.

 

 

Jaká jsou rizika?

 

Nehledě na to, že se lidé kolem nemohou, kvůli nepříjemnému zvuku, vyspat, existují i jiná a někdy i vážná rizika. Nejčastějším problém je bolest čelistních kloubů, které neustálým nočním třením trpí. Dalším a vážnějším problém je fakt, že si lidé během skřípání, obrušují zubní sklovinu, což vede ke zvýšené kazivosti a citlivosti zubů. V horším případě se do obroušeného zubu může zanést infekce, což způsobí jeho vypadnutí.

 

Jaká je příčina?

 

Lidé trpící bruxismem hledají neustále příčiny tohoto zlozvyku. Z části za to může třeba větší plomba, jejíž konec vyčnívá. Další možnou příčinou je špatný životní styl a spánkový deficit. Malé děti trpí bruxismem kvůli nějaké infekci. Nejčastějším problém je ovšem vaše psychika. Vědci dokázali, že lidé trpící skřípáním zubů, prožívají denní stres či trpí depresemi.

 

 

Jak léčit skřípání zubů?

 

Prvním krokem je uvědomění toho, že člověk skřípe zuby. Dalším a podstatným krokem je nelezení příčiny a její následné řešení – vyléčení virózy, psychické uklidnění, správný životní styl a podobně. Pokud nezabírá nic z toho, lze jako první pomoc využít speciální gumové vložky na zuby. Dá se pořídit v lékárně či u stomatologa a stojí okolo tisícikoruny. Guma zabraňuje tření zubů, čímž vás zbaví skřípavého zvuku a zamezí dalšímu ničení zubní skloviny. Před tím, než sami začnete uvažovat o řešení, byste měli navštívit stomatologa a vhodné léčení probrat raději s ním.

 

Mám čekat zda to přejde samo?

 

Skřípání zubů by se mělo řešit co nejdříve je to možné. V brzké době se to dá léčit celkem snadno, protože nejsou zuby tolik poškozené. V pozdějším stádiu je to již složitější. Proto na nic nečekejte a co nejdříve navštivte svého zubaře, který vám poradí co dělat.
 

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře