Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Těhotná žena nemá jen větší bříško, změny v jejím těle jsou mnohem komplexnější a zasáhnou celý její organismus! Podívejte se, co vše je v těle, kde vzniká nový život, jinak.

Zázrak zrození: 9 úžasných změn, které během těhotenství proběhnou v těle ženy

Těhotenství
zdroj: isifa.com Těhotenství
aktualizováno 01.06.2016, 16:54 | 01.06.2016, 16:54 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Těhotná žena nemá jen větší bříško, změny v jejím těle jsou mnohem komplexnější a zasáhnou celý její organismus! Podívejte se, co vše je v těle, kde vzniká nový život, jinak.

1. Přibírání – Většina žen přibere během těhotenství 12–17 kg. Nejedná se pouze o plod, který váží kolem 3 kg, něco váží i placenta, plodová voda a další tekutiny.

 

2. Dýchání – Těhotné ženy se během minuty nadechnou častěji než ženy, které dítě nečekají. Potřebují totiž zásobovat kyslíkem ještě dělohu. Z toho důvodu jsem těhotné ženy většinu času tak udýchané.

 

3. Kardiovaskulární systém – Během těhotenství srdce za minutu přečerpá více krve, proto mají těhotné ženy vyšší tepovou frekvenci. Zvětšující se děloha má ale za následek zpomalování toku krve, když se vrací zpět do srdce. Kvůli hormonu progesteronu, který uvolňuje stěny cév, klesá v druhém trimestru krevní tlak a těhotné ženy se tak cítí na omdlení.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Čím těhotenství devastuje vaši pleť a jak katastrofám předcházet?
Úzkosti a strachy v těhotenství. Jak s nimi bojovat?
Sex v těhotenství – co když žena nechce?

 

4. Trávicí systém – Progesteron také působí na jícnový svěrač, což má za následek zvýšenou hladinu kyseliny a častější pálení žáhy. Zpomaluje se vyprazdňování žaludku a těhotné ženy tak více trápí zácpy.

 

5. Prsa – Prsa těhotné ženy se kvůli těhotenským hormonům neustále zvětšují. Připravují se totiž na tvoření mléka v mléčných žlázách. Bradavky vystupují, aby bylo kojení snazší.

 

6. Hormonální změny – Hormonální změny zasahují celé tělo. Placenta produkuje velké množství estrogenu a progesteronu, aby mohla děloha růst. Těhotné ženy proto často pociťují návaly horka.


7. Břicho – Děloha se zvětšuje a rozšiřuje, začíná vyrůstat ven z pánve, což způsobuje ženě bolesti.8. Vylučovací soustava – Expanze dělohy způsobuje také přechodné problémy s udržením moči. Těhotné ženy nejen chodí častěji na toaletu, mohou také pociťovat nepříjemný únik malého množství moči, když kýchnou nebo se silněji zasmějí.

 

9. Kůže – Strie a jizvy vznikají ve druhé polovině těhotenství v důsledku natahování kůže. Často se také objevuje hyperpigmentace – tmavá místa na kůži i nehtech.
 

A jak taková změna vypadá zvenčí?

 

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Helena 14:25 22.07.2018
Není pravda že váha musí zůstat já šla na porodní sál s 78 kily, po porodu mi do druhého dne břicho splasklo, a po týdnu jsem se domů vracela s původní váhou 56 kilo
Bachor 08:25 03.06.2018
Některé přiberou i víc, 3 těhotenství 30kg 4 těhotenství 50kg
Kik 19:47 21.05.2018

Já bych jen zdůraznila větu : " Většina žen přibere během porodu 12–17 kg" to fakt ještě na tom porodním sále nakynou ješte jednou tolik?
J. 23:39 19.05.2018
Neřekla bych nejkrásnější období. Ty změny jsou hrozný
Ale kdo to chce absolvovat, tak proč ne. Jeho věc.
Jindřich 21:03 27.04.2017
...No a ještě maličkost. Někdy v období, kdy se plod vzrůstem přibližuje k srdci, se ono začne vyklánět směrem vlevo a mírně se zvedá, aby se miminko vešlo a nerušeně mohlo vyrůst do porodní váhy. Kdo ze dvou zúčastněných to má na svědomí, dítě, nebo matka...? Nebo je ve hře někdo třetí??? Důležitá otázka, protože se po porodu poměrně brzo srdce matky vrátí na své místo.
Do té doby mohlo přece srdce pracovat dal i ve své nové pozici. Záhada?