Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Oteklé nohy dokáží znepříjemnit léto. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhodobých stáním m...

11 NEBEZPEČNÝCH důvodů, kvůli kterým vám v létě natékají nohy

Dívka
zdroj: Thinkstockphotos Dívka
aktualizováno 31.07.2017, 16:05 | 31.07.2017, 16:05 | doma.cz

Oteklé nohy dokáží znepříjemnit léto. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhodobých stáním můžete mít lehce „nohy jako konve“. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nemůže jednat o závažnější problém.

Ačkoli je léto jedno z neoblíbenějších ročních období, pro oběhový systém je horko velkou zátěží. „V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Jana Vojtíšková.


Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které bychom měli zjistit a minimalizovat. Mezi ty nejčastější patří:


Chronická žilní choroba


Podle statistik je toto onemocnění nejčastější příčinnou otoků nohou. Tímto onemocněním trpí až 85 % populace. „ Zanícené žilní stěny ztrácejí pružnost a nevytlačují pak krev zpět k srdci,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Otoky vás tedy trápí hlavně večer, po celém dni stráveném na nohách. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním.“ Kromě otoků jsou dalším příznakem chronické žilní choroby metličkové a křečové žíly. Pokud je příčinou vašich oteklých nohou právě toto onemocnění, neotálejte s návštěvou lékaře. Čím dříve svého praktického lékaře navštívíte a svěříte se mu se svými symptomy, tím lépe.

 

Bolavé nohy
(Foto: oficiální zdroj)


Pokud vás obtíže trápí spíše nárazově, lze se spolehnout na návštěvu lékárny a různé úlevné gely a doplňky stravy (např. SanguiFlow) a babské rady jako držet nohy nahoře, dopřát jim ledovou sprchu směrem od kotníků vzhůru apod. Spoléhání se na samoléčbu v případě dlouhodobých, pravidelných a intenzivnějších obtíží ale nestačí. V takovém případě můžete zamezit dalšímu zhoršování příznaků a progresi onemocnění jedině správným léčebným postupem, který zahrnuje režimová opatření, kompresivní terapii a účinný léčivý přípravek na předpis (venofarmakum).


Důležité ovšem je, odhalit nemoc co nejdříve. Žilní onemocnění i nepopulární křečové žíly jsou dědičnou chorobou, kterou mají na svědomí geny a jedinou možností v případě jejich výskytu je chirurgické řešení. A s tím vám pomůže opravdu pouze kvalifikovaný lékař. „Předpokladem nejlepšího léčebného postupu je správné a hlavně včasné určení diagnózy. Například u nás na klinice jej provádíme duplexním ultrazvukem. Jedná se o vyšetření neinvazivní, tedy bezbolestné, a zabere maximálně dvacet minut,“ popisuje odhalování veškerých problémů s cévami dolních končetin primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Díky moderním přístrojům dnes můžete uklidnit své obavy bez bolesti a za pár minut.

 

Čím těžkým nohám ulevíte?

• pravidelné cvičení (vhodná je jízda na kole, jogging, plavání, procházky)
• snížení nadváhy
• omezení dlouhého stání
• střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování
• vynechání horké koupele
• několik minut denně se zvednutými dolními končetinami
• pohodlné oblečení a obuv


Těhotenství


Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvlášť v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška na pánevní žíly dochází k hromadění krve v žilách nohou a následnému rozvoji křečových žil. V tomto období je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou a chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné. Je možné brát i léky na žíly, které vám předepíše lékař (bezpečný i pro těhotné je např. Detralex).


Lymfatické otoky


Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému a hromaděním lymfy v podkoží poznáte tak, že kromě kotníků jsou oteklé i prsty a nárty. Odborně se nazývá lymfedém. Ten může být dědičný, v takovém případě hovoříme o tzv. primárním lymfedému, který se objeví nejčastěji v dospívání, častěji u dívek než chlapců. Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště úrazem, operací, ozařováním, zánětem či růstem nádoru. V obou případech dochází ke kumulaci lymfy. Tento typ otoku by měl být léčen ve specializovaných pracovištích tzv. lymfocentrech pomocí tzv. komplexní dekongestivní terapie. Ta zahrnuje ruční a přístrojové lymfodrenáže, kompresivní terapii, lymfotaping a farmakoterapii pomocí venofarmak. V léčbě lymfedému jsou velmi důležitá i režimová opatření. Obdobně jako v případě flebedému se jedná o udržování tělesné hmotnosti, vyvarování se dlouhému stání či sezení, dostatek pohybu, vyhýbaní se vysokým teplotám a nošení vhodného oblečení či obuvi.

 

Oteklé nohy
(Foto: oficiální zdroj)


Sedavé zaměstnání


Celodenní sezení u počítače nedělá dobře jak našim zádům, tak ani nohám. Podobné problémy přináší i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy nám tuhnou a průtok krve se opět zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, nesedět celý den na jednom místě. Ideální jsou malé procházky či občas vyběhnout schody,“ doporučuje MUDr. Vojtíšková.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Angína, neplodnost i potíže se štítnou žlázou: Vše má na svědomí zpomalená lymfa
Trápí vás křečové žíly? Zničte je silou antioxidantů
Lymfatická masáž zbaví tělo jedů i únavy


Co nedělá otékajícím nohou dobře?


• obezita
• život bez sportu
• dlouhé stání na místě / dlouhé sezení
• sauna / horké lázně a koupele
• dlouhodobé slunění
• příliš těsný oděv, zejména ponožky a boty
• vysoké nebo příliš nízké podpatky

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

lenka laskavá 14:03 17.04.2018
osobně mi hodně pomohly zdravotní boty. Hlavně proto, že v práci jsem většinu dne na nohou. Doporučit mohu i tyto kompresní punčochy: https://www.prodejna-hartmann.cz/kompresni-puncoch... to je také skvělá věc.