Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Češi jdou na dovolené rádi do rizika. Zájem o extrémní sporty roste.

Aby vás dovolená nepřišla draho: Co nepodcenit při výběru cestovního pojištění?

Úraz
zdroj: Thinkstockphotos Úraz
aktualizováno 26.06.2017, 00:45 | 26.06.2017, 00:45 | doma.cz

Češi jdou na dovolené rádi do rizika. Zájem o extrémní sporty roste.

Trávení dovolené na divoké vodě či v horách se projevuje v nárůstu pojištění rizikových činností. Novým fenoménem jsou také úrazy na motorkách a skútrech v jižní Asii.

 

„K nejzávažnějším pojistným událostem z cestovního pojištění patřila loňská nehoda našeho turisty v USA, který si komplikovaně zlomil stehenní kost v odlehlé lokalitě. Celkové náklady na tuto škodu jsou nyní vyčísleny zhruba na čtyři miliony korun,“ dokládá Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Podobnou sumu platila Česká pojišťovna při nehodě českého motorkáře ve Vietnamu, který byl nejprve převážen do vhodného zdravotnického zařízení v Thajsku a poté přepraven do Česka. „Asijské destinace jsou vůbec speciální kapitolou. Turisté si tam často půjčují motorky a skútry, na kterých jezdí jen v tričku, kraťasech a žabkách. Výsledkem takových jízd je velké množství úrazů - od banalit, jako jsou odřeniny a spáleniny, až po vážné úrazy a polytraumata,“ vysvětluje Eva Buriánková z České pojišťovny.

 

Cestovní vs. úrazové - pozor na rozdíl

 

Především je potřeba rozlišit pojištění cestovní a úrazové. Cestovní pojištění kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou pojištěnému v důsledku onemocnění nebo úrazu během dovolené v zahraničí. Platí se z něj tedy ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport. Z úrazového pojištění se platí odškodnění za trvalé následky úrazu, tedy za omezení/handicap, který úrazem vznikne v ČR i v Evropě, nikoli však samotná léčba nebo záchrana.

 

Sjezdy na horských kolech frčí


Při sjednání cestovního pojištění je potřeba se zamyslet i nad tím, kam jedu, co tam budu dělat, a na jak dlouho. Jestliže plánujete rekreační turistiku nebo cyklovýlety v běžné destinaci, postačí vám klasické cestovní pojištění. Pokud však chcete sjíždět divokou řeku nebo kopce na horských kolech, je potřeba sáhnout po rozšířené verzi pojistného produktu. „Budeme-li hovořit o cestovním pojištění a extrémních sportech, pak v posledních letech zájem roste každoročně zhruba o jednotky procent. Nejvíce si lidé pojišťují sjezd na horských kolech a veškeré aktivity spojené s extrémní cyklistikou, potápění v hloubce nad 30 m či seskoky padákem z výšky přes 3,5 km,“ dodává Buriánková.

 

UNIQA má zážitkové aktivity jako jízda na banánu, šnorchlování, tobogány, jízda na vodním skútru s instruktorem apod. pojištěny v základním tarifu cestovního pojištění. „Je tomu tak proto, že tyto aktivity nejsou většinou plánované a kupují se spontánně až na místě podle zájmu. Turistika je pojištěna i v horách, mimo vysokohorské túry, expediční výpravy a horolezectví. V základním tarifu lze podniknout i via ferrata snadnějšího stupně,“ říká Eva Svobodová. V adrenalinové variantě cestovního pojištění najdete například u České pojišťovny kanoistiku na divoké vodě, kitebording, kitesurfing, jachting, potápění do 30 m hloubky, horolezectví v oblastech s extrémními klimatickými podmínkami, ale také například paragliding či parašutismus.

 

Cyklistika
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pojistit se lze i na osmitisícovky

 

Specialistou na extrémy v horách je pojištění, které je nedílnou součástí členství v Rakouském Alpském svazu Alpenverein. Svaz má sjednanou speciální smlouvu s rakouskou pojišťovnou Generali, díky níž jsou všichni členové pojištěni. „Základní pojištění, které je součástí členství v Alpenvereinu, je platné po celém světě (vyjma Arktidy, Antarktidy a Grónska) a platí pro všechny sporty, vyjma sportů provozovaných ve vzduchu a úrazů při účasti na expedicích a výstupech na vrcholy vyšší než 6 000 m. V rámci speciálního připojištění pak lze sjednat i pojistku na výstupy výše než 6000 metrů,“ říká Ondřej Jirásko ze společnosti ALPY, která toto pojištění zprostředkovává.

 

A co se nám na dovolené stává nejčastěji? „Ze tří čtvrtin jsou to případy akutního onemocnění - nejvíce horní cesty dýchací, zažívací obtíže, úžehy. Zbytek připadá na úrazy - hlavně zlomeniny, pohmožděniny, dále záda a hlava. Například v Egyptě jsou to střevní potíže. Nejzávažnější jsou letní skoky do neznámé vody s následným poraněním páteře, hlavy, případně ochrnutím nebo smrtí. Dále utonutí. Nejčastějším sportem, kdy dochází k úrazu, je stále fotbal,“ doplňuje Eva Svobodová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Pět velkých mýtů o PRVNÍ POMOCI. Proč už se nedává umělé dýchání?
Není to OTRAVA? Jak ji poznáme + PRVNÍ POMOC
Umíte poskytnout první pomoc?

 

Příklady nákladů na léčbu v zahraničí dle zkušeností různých pojišťoven


Spáleniny od slunce (cca)
SAE 4000 Kč
Řecko 2700 Kč
Chorvatsko 1000 Kč

 

Kolik stojí zákroky (cca)
Gastroenteritida Turecko - 7500 Kč
Egypt - 5000 Kč
Bulharsko 3000 Kč
Ošetření zubů Tunisko - 100 000 Kč
Zlomený loket Rakousko - 160 000 Kč
Zlomenina končetiny Chorvatsko - 50 000 Kč
Zlomenina kotníku Egypt - 150 000 Kč

 


Návštěva lékaře
Žaludeční potíže Řecko - 4 900 Kč
Úraz kotníku Řecko - 266 000 Kč
Poranění hlavy po pádu Řecko - 190 000 Kč
Komplikovaná zlomenina (hospitalizace, převoz) Řecko - 589 000 Kč
Srdeční příhoda (hospitalizace, převoz) Řecko - 461 000 Kč
Poranění mořským ježkem Chorvatsko - 3 600 Kč
Bolest zubu Chorvatsko - 3 200 Kč
Trávicí potíže, zánět ucha Chorvatsko - 4 200 Kč
Infarkt (operace, převoz do ČR) Chorvatsko - 136 000 Kč
Plicní embolie (hospitalizace, převoz) Chorvatsko - 109 000 Kč
Zlomená noha – holenní kost (hospitalizace, převoz) Chorvatsko - 120 000 Kč
Výron v kotníku Španělsko - 148 000 Kč
Zlomenina zápěstí Španělsko - 15 000 Kč
Oční infekce Španělsko - 2 900 Kč
Operace slepého střeva Španělsko - 130 000 Kč
Vysoký krevní tlak – hospitalizace Egypt - 420 000 Kč
Zlomená klíční kost (hospitalizace, převoz) Egypt - 990 000 Kč
Šitá rána na obličeji Egypt - 56 000 Kč
Vnitřní krvácení (hospitalizace, převoz) Turecko - 480 000 Kč
Infarkt (operace, bypass) Turecko1 - 200 000 Kč
Ambulantní ošetření - vymknutá noha Rakousko - 23 000 Kč
Den léčení v nemocnici - napojení na přístroje Francie - 109 000 Kč
Letecký převoz Tunis – Praha - 370 000 Kč
Operace slepého střeva USA - 500 000 Kč

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Žaneta 08:04 29.06.2017
Cestovní pojištění nepodceňovat ať z výletu není noční můra, nejlepší zkušenost s cestovním pojištěním co jsem měla možnost vyzkoušet je od oborové zdravotní pojišťovny kde si ho zařídím hezky pohodlně z domova online, do 26 let zdarma a to není zdaleka jediná výhoda té pojišťovny.