Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Zvítězit nad pálením a řezáním očí nemusí být těžké, když správně identifikujete původce obtíží.

Alergie, klimatizace nebo počítač? Víme, jak odhalit, proč vás pálí oči

Smutek
zdroj: Thinkstockphotos Smutek
aktualizováno 18.04.2018, 16:39 | 18.04.2018, 16:39 | doma.cz

Zvítězit nad pálením a řezáním očí nemusí být těžké, když správně identifikujete původce obtíží.

Syndrom suchých očí není žádné vzácné onemocnění. Častá potřeba mrkat a silou tisknout víčka k sobě, pálení nebo pocit písku v očích trápí až třetinu z nás. Syndrom suchého oka vzniká, pokud dojde k porušení slzného filmu chránícího oční epitel. Na vině je jak životní styl, tak neovlivnitelné faktory. Zhoršování přitom nezabrání častější pláč ani kapky na červené oči a alergii, které navíc není vhodné užívat dlouhodobě. Důležité jsou zvlhčení kvalitními „umělými slzami“ ve formě očních kapek a úprava životního stylu.

 

Kdo za to může


Na jaře vás napadne, že původcem vašich potíží bude nejpravděpodobněji alergie. Zhruba pro dva a půl milionu Čechů to může být pravda, přesně tolik lidí se s jarními alergiemi u nás potýká. „Typickým znakem alergického podráždění očí je náhlý vznik potíží a výrazné svědění. Dále pak se může vyskytnout otok víček, pálení a slzení očí a může být přidružena vodnatá rýma nebo vyrážka na kůži víček,“ vysvětlila projevy alergické reakce MUDr. Silvie Ovesná, lékařka oční kliniky Gemini. Jako prevenci lze použít sluneční brýle, které se hodí i pro zklidnění očí při alergiích.

 

 

V momentě, kdy se takové příznaky objeví, by lidé měli neprodleně vypláchnout oči studenou vodou a aplikovat vhodný medikament. Nejčastěji jsou nasazena antihistaminika, která blokují histamin, což je látka imunitního systému, která při kontaktu s alergenem spustí alergickou reakci. Lék může být aplikován lokálně například formou kapek, ale dobrá odezva je i po jejich celkovém podání v tabletách.


Pokud i přes léčbu antihistaminiky přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. „Při dlouhodobém používání kapek s konzervačními látkami existuje riziko zvýšené suchosti očí a poškození očního povrchu. V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy a slabé kortikoidy,“ popsal primář Pavel Stodůlka z oční kliniky Gemini. Dále se doporučuje až do odeznění potíží nepoužívat kontaktní čočky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 věcí, které musíte vědět o alergii a astmatu, aby se vám lépe dýchalo
4 nejčastější alergeny, které si pěstujete doma
Alergie na ovoce? Víme, které druhy nás nejvíc ohrožují!

 

Potíže vás nemusí potkat jen v přírodě


Alergické reakce nemusí způsobovat jen pyly – jestliže se u někoho projeví příznaky i mimo pylovou sezonu, neznamená to, že nejde o alergii. Pylová zrna květů jsou sice nejčastější, zato ne jediným zdrojem problémů. Lidé jsou často alergičtí na řadu dalších látek, které způsobí imunitní reakci organismu. „Většinou se jedná o prach, roztoče, plísně a zvířecí srst. Dále může vzniknout alergická reakce na léky, potraviny nebo na kosmetické přípravky,“ uvedla možné původce problémů MUDr. Silvie Ovesná.

 

 

Nemoc kancelářských krys

 

Oči trpí nejen vlivem alergií. Častým původcem obtíží je také syndrom suchého oka, který mnoho lidí spojuje s rozvojem počítačů a telefonů. To je ale pravda pouze napůl. K svítícím obrazovkám je nutné přidat také umělé světlo, klimatizaci nebo kontaktní čočky. Kromě těchto ovlivnitelných faktorů jsou tady ještě jiné, se kterými nic neuděláme. Mezi viníky patří například znečištěné ovzduší, nemoci, léky a věk nad 50 let. Syndrom suchých očí totiž může způsobit i sama příroda hormonálními změnami (hlavně u žen) nebo častým vystavením očí slunci nebo větru.

 

OTESTUJTE SE: Týká se vás syndrom suchých očí?

Jak často máte červené oči nebo pocit písku v očích?
Jak často vás oči pálí a slzí nebo vidíte rozmazaně?
Jak často vám vadí kouř, světlo, vítr, obrazovka počítače nebo klimatizace?
Jak často vám jsou nepříjemné kontaktní čočky?
Jak často používáte oční kapky?

 

Nikdy

Někdy

Často

Stále

 

Většina vašich odpovědí „nikdy“ – gratulujeme. Syndromu suchých očí se aktuálně obávat nemusíte. Přesto ale o své oči pečujte a při dlouhodobém pobytu v klimatizovaných místnostech či dopravních prostředcích raději s sebou mějte zvlhčující oční kapky.
 

Odpověď na 3 a více otázek „někdy“ – je čas zajít do lékárny a koupit si zvlhčující oční kapky.
 

Pokud zní odpověď na 3 a více otázek „často“ nebo „stále“ – navštivte očního lékaře. Neléčený syndrom suchých očí a poškozený slzný film mohou mít za následek nevratné poškození oka.

 

Jak zachránit slzy


Syndrom suchého oka je často podceňován, a to jak pacienty, tak i některými lékaři. Následky neléčeného syndromu suchého oka přitom mohou být vážné a jejich léčba dlouhotrvající. Oko se nejprve snaží s nedostatkem vlhkosti vyrovnat samo. Proto můžete lidi se syndromem suchého oka poznat tak, že častěji mrkají, mají oči unavené, mhouří je při ostrém světle nebo jim oči více slzí.


ČTĚTE TAKÉ:

Pozor! Některé léky mohou zhoršovat zrak
Jak je na tom váš zrak? Otestujte si ho s jednoduchou mobilní aplikací
Horší se vám zrak? Víme, kde hledat největší viníky


Při příznacích syndromu suchého oka je důležité snažit se omezit spouštěcí faktory:

 
* Při práci s počítačem nechat oči pravidelně odpočinout a vědomě mrkat (při upřeném pohledu na obrazovku se výrazně prodlužuje doba mrkání, což může vést k porušení slzného filmu).


* Suchý vzduch v místnosti zvlhčit větráním a zvlhčovačem vzduchu a denně vypít alespoň 2 litry tekutin.


* V případě dlouhodobého užívání léků (antidepresiva, antihistaminika, diuretika, sedativa, beta-blokátory) konzultovat s lékařem možnou změnu léčby.


* Dlouhodobě používat tzv. umělé slzy – jedná se o zvlhčující oční kapky, které můžete koupit v lékárně bez předpisu. Není možné jednoznačně doporučit jeden přípravek. Syndrom suchého oka má totiž více forem. Jiný typ kapek se kape, pokud jsou potíže větší ráno po probuzení a ke konci dne se spíše zlepšují, jiný typ se kape, pokud se stav naopak zhoršuje během dne. Obecně platí, že je dobré kapat tak často, aby potíže byly co nejmenší. Vhodné je přitom vybírat kvalitní kapky, které se díky svému složení nemusí kapat tak často.
* Vyloučit záměnu s alergií, při které je nejčastějším projevem spíše svědění než řezání a pocit cizího tělíska v oku.


Syndrom suchého oka neohrožuje život, ale dokáže ho velmi znepříjemnit. Příznaky je možné „vidět“ hned v prvních stadiích. Důležité je nezlehčovat je a zabránit dalšímu zhoršení stavu očí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře