Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Plánujete si užít dovolenou na lyžích? Nezapomeňte si kromě teplého oblečení dobře vybavit i lékárničku.

Bez problémů na hory: Co s sebou, aby lyžařská dovolená proběhla v pořádku?

Na horách
zdroj: Thinkstockphotos Na horách
aktualizováno 05.01.2017, 16:40 | 05.01.2017, 16:40 | doma.cz

Plánujete si užít dovolenou na lyžích? Nezapomeňte si kromě teplého oblečení dobře vybavit i lékárničku.

Předejdete tak situacím, kdy budete ve vysokohorských středicích marně shánět potřebné věci. V zahraničí byste pak za ně museli zaplatit mnohem víc za peněz než v Česku. Během pobytu na horách je třeba si uvědomit také možnost zranění a dobře se pojistit.

 

„Správně vybavenou lékárničku bychom si s sebou měli brát pokaždé, když jedeme na hory. Měli bychom myslet nejen na základní vybavení, ale také na prostředky potřebné v horském prostředí,“ doporučuje lékárník Milan Duda z Lekárna.cz.


Co se základního vybavení týká, neuděláme chybu, pokud si s sebou vezmeme léky proti bolesti, které budeme mít v případě potřeby po ruce. Zejména dětem se dělá při dlouhém cestování dopravními prostředky špatně od žaludku a motá se jim hlava, přibalte proto do lékárničky lék proti nevolnosti. Nezapomínejte ani na možná drobná zranění – ty můžete ošetřit pomocí dezinfekce, náplastí nebo obinadla.

 


Lyžování je především sport a proto si péči zaslouží také pohybové ústrojí. Po náročném dni na sjezdovkách určitě oceníte mast, která uleví namáhaným svalům. Může to být například prohřívací mast nebo některá z mastí, které obsahují analgetika a tím pádem ulevují od bolesti.

 

Během pohybu je potřeba pečovat o sebe také zevnitř a doplňovat potřebné ionty a vitamíny. Proto si s sebou na sjezdovku vezměte lahev s energetickým nápojem, praktické jsou také vitamínové tablety. Lékárníci také doporučují zvýšit při sportu přísun vitamínu C.

 

Zdraví především!

Nošení přilby a dalších ochranných pomůcek, například chráničů páteře není na českých svazích povinné. Ale třeba v Rakousku či Itálii nesmí děti bez helmy na sjezdovku vůbec vyjet. Nákup tohoto vybavení pro celou rodinu není zanedbatelnou investicí, ale rozhodně se vyplatí. V pohybu vás ochranné pomůcky omezovat nebudou a naopak vám dodají větší pocit bezpečí během zimního dovádění. Myslete však na to, že ani helma není všemocná a na sjezdovce můžete přijít k úrazu relativně snadno. A proto se před odjezdem nezapomeňte pojistit. Nebude vás to stát více než pár stovek a pojištění pokryje případné statisícové náklady zdravotních výloh.


Velmi důležitá je také ochrana před sluníčkem a povětrnostními podmínkami. Ve vyšších nadmořských výškách dovede slunce pořádně pálit, a proto je vhodné používat kvalitní opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem. „Doporučuji zvážit užívání Beta-karotenu po dobu pobytu na slunci. Ten přispívá k ochraně buněk a tkáně před škodlivými radikály, díky němu je opalování zdravější,“ dodává Milan Duda.


Nezapomeňte na pojištění


Bohužel při pobytu na horách se stávají i vážnější nehody. „Nejčastějšími úrazy jsou poranění kloubů (zejména meniskus, přední zkřížený vaz a kolenní vazy), dále zlomeniny horních i dolních končetin a otřesy mozku,“ vyjmenovává Jana Zdrálková z pojišťovny Vitalitas. Vzhledem k tomu, že ošetření jsou náročná a často musí při záchraně sportovce asistovat nákladná technika (například vrtulníky), mohou se náklady za léčbu šplhat do nesmírných výšek. Proto se vyplatí zainvestovat do pojištění. „Obecně však stále platí, že na zodpovědnost na cestách si čeští turisté teprve zvykají. Podle průzkumu některých pojišťoven odjíždí bez pojištění téměř polovina turistů,“ dodává Jana Zdrálková.

 

Na horách
(Foto: oficiální zdroj)

 

Myslete nejen na zdraví

 

Co když vám na zahraniční dovolené ukradnou doklady nebo platební kartu? Odcizení oznamte místní policii a požádejte o sepsání protokolu. Pak kontaktujte zastupitelský úřad, kde se dozvíte další postup. U krátkodobých pobytů bývá vystaven tzv. cestovní průkaz, který poslouží k návratu do ČR.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VAŠE PŘÍBĚHY: Už jste se milovali na vrcholu hory?
Kam na hory? Do nejkrásnějších horských pokojíčků
Rybníky léčí srdce, moře kůži, hory astma a exotika stres


V případě ztráty nebo krádeže platební karty je nutné kartu co nejdříve zablokovat, aby ji nemohl nikdo zneužít. Postup je následující – zavoláte do své banky na telefonní linku k tomuto účelu zřízenou, kde operátorovi nahlásíte potřebné údaje a zažádáte o zablokování karty. Rozhodně se vyplatí si před odjezdem číslo této linky uložit do telefonu. Po nahlášení události operátor vaši kartu okamžitě zablokuje, takže ji už nikdo nebude moci zneužít. Po návratu domů pak stačí zažádat o vydání karty nové.

 

Abyste nebyli úplně bez prostředků, vezměte si s sebou na dovolenou platební kartu i hotovost. Je nezbytné, mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou budete moci zaplatit třeba za toaletu nebo jízdenku. Velká hotovost v peněžence je ale lákadlem pro zloděje. „Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejpohodlnější způsob, jak si v zahraničí služby či zboží pořídit,“ uvádí Martina Slavíková, mluvčí Ery a Poštovní spořitelny.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře