Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Kvůli oslabení ozonové vrstvy je sluneční záření stále intenzivnější. Vedle pokožky je nutné pečlivě chránit i zrak.

Bez slunečních brýlí ani ránu! Jaké potřebujete právě vy?

Sluneční brýle
zdroj: Thinkstockphotos Sluneční brýle
aktualizováno 30.05.2017, 16:50 | 30.05.2017, 16:50 | doma.cz

Kvůli oslabení ozonové vrstvy je sluneční záření stále intenzivnější. Vedle pokožky je nutné pečlivě chránit i zrak.

„Dlouhodobé vystavení slunečnímu záření může způsobit šedý zákal a v extrémním případě i poškození sítnice. Sluneční paprsky mohou také zapříčinit rakovinu kůže očních víček a spojivky. Ve vyšším věku pak vzniká makulární degenerace, což je poškození sítnice, které může vést až ke slepotě. Nevratné poškození zraku může nastat při upřeném pohledu přímo do slunce. Může se stát, že se poškodí oblast nejostřejšího vidění a na sítnici vznikne jizva,“ varoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Na dětech nešetřete


Až 97 procent Čechů si během slunných dní nasazuje sluneční brýle. Na ochranu zraku u dětí se ale často zapomíná. „Už i malé děti, kterým se oči ještě vyvíjejí, by si měly zrak proti UV záření chránit. Koupit se dají dětské brýlové obruby i v nejmenších velikostech. Poznat správnou velikost dětských slunečních brýlí je bez jejich vyzkoušení takřka nemožné. Rodičům určitě nedoporučuji kupovat brýle na internetu. Důležité je, aby brýle netlačily po stranách ani za uchem a hezky seděly na nose. Brýle by měly dostatečně krýt oči ze všech stran, měly by být lehké a řasy by se neměly dotýkat skel. Většinu typů slunečních brýlí lze ještě upravit tak, aby dokonale seděly,“ řekl Pavel Stodůlka.

 


Tmavé brýle nemusí vždy chránit


Spíš než na cenu a design je při nákupu slunečních brýlí důležité zaměřit se na UV filtr. Rozhodující není ani barva skel. „I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak tmavá skla bez dostatečného filtru mohou víc ublížit než pomoci. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak, nejsou-li chráněny UV filtrem, proniká více škodlivých paprsků, které mohou vést k trvalému poškození zraku. Kategorie slunečního filtru je u dětských i dospělých slunečních brýlí značena čísly od nuly do čtyř. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím je čočka tmavší a méně světla propouští. V letním období bývá nejčastěji užívána kategorie číslo tři – ať už pro dospělé či dětské sluneční brýle,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Alergie na slunce jsou na vzestupu, varuje dermatoložka
Slunce zdůrazňuje vrásky. Nepodceňujte letní péči o pleť!
Ekzémy a lupénka versus slunce: Jak dostat pokožku zpět do kondice?


Jedny sluneční brýle ale nestačí. Například do města, na sport nebo k moři se hodí vždy jiné. Před nákupem slunečních brýlí je proto důležité nejprve si uvědomit, při jaké příležitosti je člověk bude nosit. „Pro běžné denní nošení postačí skla zabarvená do hněda, případně do šeda či zelena. Při ostřejším světle jsou vhodná skla tmavá. Rozjasňující žluté či oranžové odstíny jsou ideální na běh, cyklistiku či lyžování. Pro řidiče jsou optimální polarizační skla, která tlumí oslnivé odlesky od mokré vozovky či protijedoucích vozů,“ popsal Pavel Stodůlka.

 

Vyberte si z trendy brýlí v naší galerii. Vybírali jsme u značek Wiley X, Lindex, F&F, Takko a na styleandsafety.cz, zoot.cz, obag.cz a vemzu.cz.
 

Fotogalerie

1 / 11 Otevřít fotogalerii
 


Ochrana nejen před sluncem


Při výběru brýlí se lidé nejčastěji řídí vzhledem brýlí, tím, jak „sedí“ na obličeji nebo stupněm UV filtru. Podle odborníků by ale neměli v žádném případě opomíjet funkci ochrannou. Dlouhodobě totiž přibývá úrazů očí během volnočasových aktivit. Ty mohou končit až částečnou slepotou. Kvalitní brýle by při tom většině potíží mohly předejít. „Oko je nejdůležitější smyslový orgán, který máme. Zrakem získáváme až 80 % všech informací. Tato fakta si, bohužel, někdy uvědomíme až příliš pozdě,“ varuje oční lékařka, MUDr. Taťána Labohá. Podle ní dlouhodobě přibývá úrazů očí, které si způsobíme mimo pracoviště. „Stoupá počet úrazů v domácnosti, při sportovních aktivitách, úrazy střelnými zbraněmi, při autonehodách a při násilných činech,“ vyjmenovává lékařka.


„Je důležité věnovat pozornost materiálům, ze kterých jsou brýle vyrobeny, a také užitým technologiím,“ radí Filip Klofáč, ředitel divize distribuce společnosti MORIS design, distributora brýlí Wiley X. „Tyto americké brýle byly původně vyráběny pro armádu. Splňují proto ty nejpřísnější bezpečnostní podmínky. Osmivrstvé polykarbonátové čočky jsou maximálně pružné a odolné a zajistí, že se brýle neroztříští a neporaní oko ani při velmi silném nárazu. Obroučky brýlí jsou konstruovány z prakticky nezničitelného nylonu a mají dvojitou výztuž. Celé brýle jsou pak balisticky testované, odolné proti nárazu a deformaci.“

 

Sluneční brýle
(Foto: oficiální zdroj)


Na kole, motorce, při rybaření nebo jiných sportech oceníte plno vychytávek, které sportovní a odolné outdoorové brýle nabízejí. Při nákupu je nezapomínejte zohlednit:


* Tvar outdoorových a sportovníchbrýlí bývá často anatomicky tvarován do písmene U – podle tvaru obličeje, čímž dokonale chrání oči i ze stran.


* Brýle mohou být vybaveny odnímatelným gasketem, neboli těsněním ze speciální pěny, který přilne k obličeji a chrání zrak před větrem, prachem a znečištěním.


* Nosníky a stranice vybírejte nikoli plastové, ale ze speciální gumy, které zaručí, že brýle nesklouznou z obličeje ani v těch nejextrémnějších situacích. Brýle můžete vybavit ještě přídavnými elastickými pásky.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Robin Hudec 09:31 30.07.2017
Osobně dávám před designem brýlí přednost právě kvalitě čočky. Ty hezké brýle jsou často nekvalitní. Doporučuji třeba polarizační brýle: https://www.rybashop24.com/Obleceni-Obuv/Polarizac... s vysokým UV filtrem.
Kamila 11:31 05.06.2017
Zdravím, no a nemělo by se zapomínat ani na speciální sluneční brýle pro řidiče. Tomu se mimochodem dobře věnují v Optice Richter v Brně a navíc teď mají na sluneční brýle velké slevy http://www.optika-richter.cz/aktuality/20-sleva-na...