Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlášení »  |  Registrace »

Přestože analgetika jsou poměrně rychlým způsobem, jak se zbavit všech možných druhů bolesti, čím dál více lidí sahá po bylinkách a nejrůznějších plodech, které jsou pro tělo mnohem šetrnější.

Bolí vás hlava, záda nebo v krku? Místo po lécích sáhněte po bylinkách

Bolest břicha
zdroj: Profimedia Bolest břicha
aktualizováno 29.09.2017, 00:36 | 29.09.2017, 00:36 | doma.cz

Přestože analgetika jsou poměrně rychlým způsobem, jak se zbavit všech možných druhů bolesti, čím dál více lidí sahá po bylinkách a nejrůznějších plodech, které jsou pro tělo mnohem šetrnější.

Jaké to jsou a co mají za účinky?

 

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je hojně rostoucí bylina, která se nejčastěji používá ke zklidnění, proti nespavosti a úzkosti. Pomáhá však také proti bolestem hlavy, tato bylinka totiž dokáže vyrovnat hladiny důležitých látek v mozku, aniž by způsobovala závislost. Kozlík najdete na vlhkých loukách a mýtinách v blízkosti lesů. Lze jej však také pěstovat na zahradě, pokud mu najdete vhodné místo v polostínu. Nejvíce se používají oddenky a kořeny, které často prodávají usušené i v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou.

 

Měsíček lékařský

Přestože je Měsíček lékařský veřejnosti znám zejména jako gynekologická bylina, která pomáhá upravovat nepravidelnou a bolestivou menstruaci, lze jej využít i při žlučníkových a jaterních problémech. Ideální je jej také používat na záněty, špatně se hojící rány či hemoroidy. Měsíček připravujte formou krátce vařeného odvaru a pijte jej třikrát denně. Připravit můžete i tinkturu, měsíčkový olej či měsíčkovou mast, která je vhodná například na kožní vyrážky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bolí vás často záda? Neignorujte to, může to být vážné!
Bolí vás za krkem? Triky pro okamžitou úlevu
Bolí vás hlava? Tahle masáž ji za 5 minut spolehlivě zažene

 

Prha arnika

Prha arnika neboli Arnika horská je vzácná, přísně chráněná bylinka, která má nespočet léčivých účinků. Kromě toho, že uvolňuje krevní sraženiny, také pomáhá s léčbou pohmožděnin, tlumí bolesti svalů, ulevuje při kloubních potížích, má dezinfekční účinky a pomáhá při chudokrevnosti. Bylinka si zároveň poradí i s úrazy staršího data. V České republice ji bohužel ve volné přírodě nenajdete, pro léčebné účely se však vyrábí arniková tinktura, kterou je dobré mít vždy po ruce.

 

Řebříček obecný

Řebříček se používá zejména jako prostředek, se kterým si pomůžete od křečí. Také posiluje nervovou soustavu, podporuje krevní oběh a látkovou výměnu. Látky obsažené v rostlině působí protizánětlivě a podporují hojení ran. Tato bylinka je však označována za hlavní ženskou bylinu, jelikož má pozitivní účinky na ženské pohlavní ústrojí. Sbírat jej můžete v době od června do října, a to takřka všude, kde roste tráva. Používá se zejména vrchní nedřevnatá část rostliny v plném květu.


Bylinky v homeopatické léčbě i doplňcích stravy

 

Některé z výše uvedených bylinek naleznete i v homeopatických léčivých přípravcích nebo doplňcích stravy, které se používají ke zmírnění bolesti.

 

Vyzkoušejte:

 

Proti bolestem
(Foto: Archiv firem)


• Desítku tělu prospěšných hořkých bylin zjemněných sirupem a doplněných blahodárně působícimi aromatickými bylinami obsahuje Floradix Gallexier (319 Kč). Jde o tekutý doplněk stravy. Díky pampelišce, artyčoku, fenyklu, kurkumě, zázvoru, kardamonu, vachtě trojlisté a dalším bylinám přispívá k intenzivnější produkci tělu vlastních trávicích šťáv, a tak podporuje lepší trávení i v případě těžkých a tučných jídel. Přispívá i ke zmírnění pocitu plnosti a nadýmání.

 

• Bylinný extrakt Řimbaba obecná (61 Kč, dostupné na topvet.cz). Tinktura z řimbaby zmírňuje bolest hlavy, migrény, ale i menstruační bolesti.


• Homeopatická mast Traumeel (179 Kč), která obsahuje Vilín virginský, Sedmikrásku chudobku, Třezalku tečkovanou či Oměj šalamounek. Mast je možné aplikovat při traumatických stavech všeho druhu, a to jak při úrazech, tak i v průběhu rehabilitace. Používá se i na podlitiny a posttraumatické otoky.


• Bachovy esence pomáhají s psychickými i fyzickými obtížemi. Například na pocit nezhojené a bolestivé rány si pořiďte esenci Snědek okoličnatý (253 Kč, dostupné na bachovy-esence.com).

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře